Feliway-suihke?

hömppä

Kertokaas tosta suihkeesta! Haistaako ihminen sen pahanhajun? Tai miltä se ylipäänsä haisee? Meillä on nyt kaks kisua, toinen 1 v, toinen aivan pentu. Eivät ole raapineet sohvaa tms. mutta haluaisin pitää tapetit ehjinä, kun asutaan vuokralla.. Jääkö siitä jälkiä tapettiin jos suihkuttaa? Kiitos vastauksista!

12

13952

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Feliway ei ole karkoite vaan kissaa rauhoittava suihke tai haihdutin. Auttaa sopeutumaan muutossa, matkustuksessa, uuden eläimen/perheenjäsenen tullessa... Ei siis vaikuttane tapettien raapimiseen.

      • hömppä

        joo, tosiaan, puhun aivan väärästä aineesta..!=)
        aiemmasta keskustelusta vai sain ajatuksen kysellä kokemuksia siitä..ja siellä puhuttiin feliwaysta, eli en ole ainoa joka puhuu "väärin"..mutta siis kertokaa kokemuksia kissankarkotteista!!=) kiitos!


      • hömppä
        hömppä kirjoitti:

        joo, tosiaan, puhun aivan väärästä aineesta..!=)
        aiemmasta keskustelusta vai sain ajatuksen kysellä kokemuksia siitä..ja siellä puhuttiin feliwaysta, eli en ole ainoa joka puhuu "väärin"..mutta siis kertokaa kokemuksia kissankarkotteista!!=) kiitos!

        tuolla aikaisemmassa jutussa (tuntuu toisinaan julmalta..) kyllä lukee feliway-suihkeesta nimenomaan olevan apua kynsimiseen/raapimiseen..?


      • Sofia
        hömppä kirjoitti:

        tuolla aikaisemmassa jutussa (tuntuu toisinaan julmalta..) kyllä lukee feliway-suihkeesta nimenomaan olevan apua kynsimiseen/raapimiseen..?

        Siis nimenomaan Feliwaysta on apua kissojen erilaisiin stressioireisiin. Tapettien repimiseen saattaa myös vaikuttaa, en osaa varmaksu sanoa. Kynsimiseen (esim sohvat) ainakin auttaa ja myös pissiongelmiin.


    • ...

      Osaiskos joku sanoa hintoja feliway-suihkeelle ja haihduttimelle? Apteekista haen sitten jos siihen päädyn kun täällä pikkukaupungissa ei muita vaihtoehtoja ole.

      • u telias

        20-30€ välillä.


      • terhi

        Eikö teidän pikkukaupungissa ole eläinlääkäriä? Sieltä saisit huomattavasti halvemmalla, kuin apteekista.


      • hömppä
        terhi kirjoitti:

        Eikö teidän pikkukaupungissa ole eläinlääkäriä? Sieltä saisit huomattavasti halvemmalla, kuin apteekista.

        kokemuksia siitä karkotteestakin vai onko feliway parempi siihen tarkoitukseen?


      • ...
        hömppä kirjoitti:

        kokemuksia siitä karkotteestakin vai onko feliway parempi siihen tarkoitukseen?

        Sitä en osaa sanoa onko feliway parempi, mutta meillä tuo kissankarkoite ei toiminut. Sitä pitäisi olla koko ajan suihkuttamassa ja jo tunnin kuluttua mein kissat oli taas kukkien ym. kimpussa mihin olin sitä suihkuttanut. Mielestäni se haisee omaan nenäänkin aikas pahalta...en tykännyt. Joillakin on kyllä hyviäkin kokemuksia siitä, kokeilemalla se selviää.


    • Sae

      Feliway tosiaan tehoaa väärien paikkojen raapimiseen. Sillä voi merkata mitä tahansa asioita ja paikkoja kissan puolesta, joita se muuten merkkaisi pissalla tai kynsimällä. Suihkeen vaikutuksen huomaa siitä, että kissa alkaa päällään puskea kyseistä kohtaa (ei tietenkään lattiaa.. ;)). Aine ei siis ole karkotetta!

      Feliway ei haise ihmisen nenään millekään. Ehkä vähän alkoholille, jos oikein kovasti suihkuttelee mutta se haihtuu nopeasti. Haihdutin tuoksuu aluksi sellaiselle käryävälle mutta sekin loppuu nopeasti. Suihke ei sotke paikkoja ja useimmat materiaalit kestävät sitä hyvin (esim meillä nahkasohva), kannattaa kokeilla ensin huomaamattomaan kohtaan.

      Tapetit ym paikat pitää käsitellä pari kertaa päivässä, jos niitä on jo raavittu. Ennaltaehkäisyyn luulisi riittävän kertakäsittelyn päivittäin. Yksi suihkaus n. puolen metrin välein kissan naaman korkeudelle tapettiin tms riittää.

      Feliway kummassakin muodossa todellakin toimii. Olen aivan ihastunut tähän aineeseen ja meillä on näitä jatkuvasti käytössä, koska asumme suht pienessä asunnossa ja stressiä on varmasti kissoilla jonkin verran. Kun laitoin haihduttimen ensimmäisen kerran pistorasiaan, seuraavana päivänä kissoista huomasi niin ison muutoksen parempaan, että haihdutin on tullut jäädäkseen. :)

      http://www.vetcare.fi/index.php?id=86
      (Katsokaa myös linkit sivun reunassa)

      Suihke maksaa n. 22-27 euroa ja haihduttimen aloituspakkaus (haihdutin yksi litkupullo) maksaa 30-40 euroa. Täyttöpullo haihduttimeen maksaa n. 26 euroa. Yksi haihduttimen pullo riittää n. 1-2 kuukautta. Eläinlääkärillä nämä tuotteet ovat halvimpia, apteekissa vähän kalliimpia ja eläinkaupoissa (ainakin Musti&Mirri myy) kalleimpia.

      • LilliPilli

        Moi! Jatkan tätä vanhaa Feliway juttua jatkokysymyksellä. Onko kellään kokemuksia miten suihke vaikuttaa kissaan automatkalla? Vein pitkästä aikaa 16 vuotiasta kissaani 300 km autossa ja aikamoinen oli konsertti : ) Olisi kiva jos katti viihtyisi vähän paremmin kun olisi taas pakko viedä... Pienenä kissana ei ollut milläsäkään.

        LilliPilli


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      338
      11705
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      359
      7946
    3. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      2983
    4. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      98
      2248
    5. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      153
      2187
    6. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      8
      1646
    7. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      110
      1261
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      54
      1096
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      26
      908
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      312
      782
    Aihe