Eli Airsoft on niin asiallinen urheilulaji, että siihen täytyy olla forum. Kaikki alan "metsästäjät" nyt keskustelemaan.
Airsoft-ihmisen metsästys
5
374
Vastaukset
- rainer
Airsoft-palsta ja heti!!!!
- jassu
kyllä airsoft palsta heti minusta tuntuu että airsoftin pelaajia löytyy enemmän kuin metsästäjiä
- kitty
mitä on airsoft?????
- tässä selitys
Airsoft (”softaus”) on sotapeli, jossa vastustaja eliminoidaan muovi- tai biokuulia käyttävällä airsoft-aseella. Airsoftyhdistysten järjestämät lauantaipelit ovat järjestäytyneitä, ja niissä pelaajien turvallisuuteen pyritään kiinnittämään erityistä huomiota. Pienitehoisten aseiden ammuksien iskuenergia ei riitä vahingoittamaan pelaajia, mutta pelaajat käyttävät kasvojen ja varsinkin silmien ja hampaiden suojaamiseksi pakollisia suojavälineitä. Airsoftpelissä joukkueet suorittavat ennalta sovittuja tehtäviä kuten valitun kohteen suojaamista käyttämällä aidon ampuma-aseen näköisiä pelivälineitä, joiden ammuksina on 6 millimetrisiä biohajoavia kuulia.[1] Airsoftaseita valmistetaan myös 8 millimetrisille kuulille, mutta niitä käyttävät aseet ovat melko epätavallisia ja niitä näkee harvoin Suomessa, koska suurempi kuula yleensä näkyy paremmin ja kulkee ilmanvastuksen takia hitaammin. Peliä varten voidaan luoda myös taistelutilanne, esimerkiksi lipunryöstö tai linnoituksen valloitus. Isoissa kansainvälisissä peleissä saattaa olla yli tuhat pelaajaa. Niissä taistelutilanne saattaa joskus perustua johonkin tapahtumaan, esimerkiksi tunnettuun sotaan kuten toiseen maailmansotaan tai Vietnamin sotaan. Tavanomaisissa kotimaisissa peleissä ei yleensä harjoiteta vastaavanlaista eläytymistä.
Airsoft eroaa värikuulapelistä siinä, että muovikuula-aseen biohajoavat kuulat eivät yleensa murskaannu eivätkä jätä minkäänlaista maalijälkeä osuessaan. Aitoja tuliaseita muistuttavien asejäljitelmien lisäksi airsoftpelille voi olla luonteenomaista sotilasrekvisiitan käyttö vaikka pelaaminen ei läheskään aina ole eläytymispainotteista. Suomessa harrastettavat pelit keskittyvät pääasiassa yhdessä tekemiseen. Toinen ero paintballiin on osuman tunteminen. Normaalitehoisesta airsoftaseesta ammuttu kuula ei osuessaan yleensä jätä osumajälkeä ja osuman tuntemista voisi verrata nipistykseen. Jos ammus osuu takin ryppyyn tai muuhun varusteeseen, joka ei ole kosketuksessa ihoon ei osumaa välttämättä tunne lainkaan. Kesäisin airsoftin harrastajilla on yleistä pienet kuulan jättämät jäljet esim. käsivarsissa, joissa ei ole ollut hihaa tai muuta suojaa päällä. Talvisin vaatetus on luonnollisesti vahvempaa, eivätkä kuulien osumat tunnu iholla.
Suomalaiset Airsoftharrastajat julkaisevat Softaaja-nimistä verkkojulkaisua, joka tarjoaa muun muassa neuvoja turvallisen ja toiset pelaajat huomioonottavan pelitavan omaksumiseksi.[2] Julkaisun lisäksi Suomessa toimii airsoftyhdistyksiä, joista tunnetuin lienee pääkaupunkiseudulla toimiva PKS-airsoft. Pelaajayhdistykset järjestävät aloitteleville pelaajille koulutusta, joissa opetetaan pelin säänöt sekä muovikuula-aseen asianmukaista käsittelyä. Arvostetun airsoftyhdistyksen eetokseen ja arvomaailmaan kuuluu ns. herrasmiespelaajien kouluttaminen, jossa keskeistä on asiallinen kielenkäyttö ja toisten huomioonottaminen kaikissa tilanteissa niin peleissä kuin pelien ulkopuolellakin. Pelit tarjoavat yhteistä tekemistä ulkoilmassa ja ne koetaan parempana vaihtoehtona muun muassa videopeleille. Pelien avulla oppii myös maastossa liikkumista, ja viime vuosina harrastajamäärät ovatkin nousseet. Suomessa yhdistysten järjestämiin peleihin voivat osallistua kaiken ikäiset pelaajat. Monet vanhemmat ovat löytäneet airsoftista perheen yhteisen harrastuksen.[3]- tiesittekö???
Airsoft sai juurensa Japanista 1980-luvulla paikallisten aselakien kieltäessä useimpien oikeiden tuliasetyyppien hallussapidon. Useiden epäonnistuneiden kokeilujen jälkeen suosituimmaksi malliksi jäivät nykyiset, jousella ja ilmanpaineella kuulia ampuvat aseet. 1990-luvun alussa R/C autoistaankin tunnettu Tokyo Marui kehitti ensimmäiset sähkömoottorilla toimivat automaattikuula-aseet, kuten FAMAS-replikan. Sähkötoimisten aseiden myötä kiinnostus airsoftiin alkoi levitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai949077Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki564809Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414491Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit532813Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001546- 401336
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441276Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641222Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota411189Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1681140