Jos sekarotuisia ei saisi teettää, niin mistähän sitten löytyisi koira niillekin ihmisille,jotka haluavat muuta kuin tusina tuotteen.
Sekarotuisista
!!!!
282707
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Koiria on niin monta sataa eri rotua, että kyllä löytyy jokaiselle rotukoiristakin valinnan varaa. Osa roduista on harvinaisempia, ja ne ovat vaihtoehtoja sellaisille, jotka haluavat koiran, jollaista ei heti ensimmäiseksi kävele vastaaan. Ja vaikka koirat olisivatkin samaa rotua, jokainen niistä on omanlaisensa luonteeltaan, ei mikään tusinatuote.
Mielestäni ei kaikkia sekarotuisia voi tuomita samoilla kriteereillä. Esim. vetokoiraharrastajan on hankittava sekarotuisia(=Alaskan husky) vetureita, jos haluaa huipulle lajissaan. Heille ei tänä päivänä ole puhdasrotuista vaihtoehtoa. On muitakin hyvin onnistuneita risteytyksiä esim. monet paimenkoirien ja noutajien sekoitukset ovat onnistuneet yhdistämään rotujen parhaat ominaisuudet.
vaikka yritys kova olikin. Tuo ensimmäinen vastaus sinulle oli niin kertakaikkisen hyvä, että sen kirjoittaja pitäisi palkita kunnolla. Rauha ja hyvä tahto suorastaan tulvi viestistä ulos ja antoi hyvän mielen. Kiitos vastaajalle
Ulla-Maija-hyvä, tarkoitus ei ollut rähinän aloittaminen:))
täällä netissä tiedoksesi vain. Pistäppä myös sinä nimesi esiin, riittääkö kanttia.
Kyllä niitä vahinkolapsia tulee tulevaisuudessakin syntymään koiramaailmaan. Tarkoitan siis puhtaasti vahinkolapsia, joiden tekoa ei todellakaan ole suunniteltu.
Käy leikkeuttamassa koiran niin ei tule näitä "vahinko"pentuja joita tuntuu olevan nykyään joka paikassa!
sellaista tilannetta ei maailmassa, edes Suomessa, tule että jokaikinen koiranomistaja leikkauttaisi koiransa. Joten vahinkopentujakyllä syntyy.Onneksikin =), niin saadaan me seropifanimme omamme.
Sit meinaan loppuu Suomesta koirat viimeistään noin viidentoista vuoden kieppuvilla.Jos meinaat kerran että kaikki koirat leikataan vahinkojen välttämiseksi niin eipä sitte tuu puhdasrotuisiakaan pentuja.
niin ettei sekarotuisista voi maksaa.
jotkun pyytävät saman hinnan kuin puhdasrotuisista.
tämähän on rahastamista
Rahastamista?? Sanoppas nyt edes yksi järkeenkäypä syy, miksi joku ei ottais koiristaan sitä hintaa, minkä saa?? Siis meinaatko vakavissasi, että pitäisi sanoa kauppaa tehdessä, että saisin kyllä esim. 1000€ näistä pennuista, mutta kun nyt sattuvat olemaan seropeja, niin ottakaa hyvät ihmiset ilmaiseksi. Hah!!!
siis laadusta. Nyt on onneksi niin paljon valistusta ja ostajien hintatietoutta lisätty, että osaavat kyllä vaatia jo rahaansa vastaan laatua. Kohta ei enää osteta sikaa säkissä, kuten sanonta kuuluu.
Mitä enemmän lähtevät Seropi myyjät ja puskamyyjät nostamaan hintoja, sitä varmemmin ostajat häipyvät, ja myyjälle jää pirusti koiria.
No, jos kerran laadusta maksetaan, niin sittenhän ne seropit, joista maksetaan puhdasrotuisten hintoja ovat tietenkin hyvin laadukkaita. Ei siis mitään ongelmaa.
mitä sinä luulet. Laatu on rotukoirissa terveet vanhemmat, rekatut jälkeläiset, sekarotuisissa tutkitut vanhemmat joista eläinlääkärin lausunnolla nähtävissä vanhempien tutkimustulokset jotka tietysti ovat terveet. Silmät, polvet, lonkat, kyynärät, sydän kuuntelu tulokset jne. Pennut asianmukaisesti hodettuja, ostajalle mukaan tarkat hoito-ohjeet koulutusohjeineen ja paikkoineen ostajan kotipaikan mukaan. Mikäli trimmattava rotu, trimmi paikat jne.
Sitä on laatu.
Täysin oikeassa olet, sekarotuisissa ei maksa yhtään mikään, lähes koko koiran ostohinta on pelkkää plussaa "kasvattajalle" kun taas rotukoiran ostohinnasta on oikeasti maksettukin hyvin hyvin paljon kuluja joista nämä tehtailijat eivät edes tiedä.
Nimenomaan juuri niin ja jos ei ilmaiseksi passaa antaa, niin silloin on paree olla tekemättä niitä seropipentuja!!
että ilmaiseksi pitäis kaikki seropit antaa.. Juurihan on aina sanottu, että ilmaiseksi ei anneta, ettei koiraa oteta hetken mielijohteesta ja siitä syystä, että ilmaiseksi kun sai!!!
Miksiköhän niistä rekkaamattomista rotukoirista sitten pitäisi jotain maksaa, kun nehän ovat kirjaimellisesti seropeja ;)
seropeja nekin!
En vain ymmärrä miksi seropeja pitää ylipäätään teettää ja ihan sama koskee paperittomia puhtaita!!
Olen kyllä samaa mieltä tuon edellisen vastaajan kanssa, että myös seropi pitää hinnoittaa sen verran, että jää nämä hetken mielijohteesta tehdyt koiranhankinnat tekemättä. Ihminen on siitä kummallinen otus, että usein arvostaa ja pitää paremmin huolta asioista, joista on joutunut jotakin maksamaan.
Eihän kukaan voi vaatiakaan, että edes sinä ihan kaikkea ymmärtäisit. Minä taas en ymmärrä ,miksei hyviä cocktaileja voisi tehdä??
enkä ole ajatellut edes opettelevani ymmärtämään seropien ja paperittomien puhtaitten tahallista teettämistä!! Niiden teettämisessä kun ei yksinkertaisesti ole yhtikäs mitään puolusteltavaa vielä huomennakaan ja siksi toisekseen MITÄ hyviä cockteileja??
Hetken mielijohteesta koiria ostetaan liiankin paljon, niin seropeja kuin myös puhtaita. Tai ainakin niitä puhtaita yritetään ostaa.
Pennuttajat ovat tyytyväisiä, kunhan pääsevät niistä mitälie-pennuista eroon mahdollisimman pian huolimatta millainen se ostaja on. Kasvattajat sensijaan eivät yksinkertaisesti suostu myymään ihan jokaiselle tallaajalle, eivät ainakaan ne kasvattajat, joilla on pitempiaikainen kokemus!
Pennuttajat helpostikin kertovat puutaheinää pennun tulevasta koosta; joku kun haluaa kääpiön ja joku jätin, niin koska ei tuo pennuttajakaan aina ole tietoinen siitä tulevasta koosta, niin kappas, kun saattaakin mennä ihan päinvastoin ja silloin lähtee se koira. Se lähtee myös silloin, kun sen luonne ei vastaakaan sitä mitä on luvattu/kerrottu, eikä sitä osata/haluta saada hanskaan!
Kasvattajat osaavat kertoa sen oman kasvattinsa koon suurinpiirtein sentin tarkkuudella, osaavat kertoa luonteesta ja terveydestä kauas taaksepäin!
Antavat helpdesk-apua neuvovat ja opastavat koiran kouluttamisessa jne. Kasvattajien vastuu jatkuu vuosia eteenpäin, mutta pennuttajienn vastuu loppuu monasti siihen kun pentu kannetaan ovesta ulos...sen jälkeen omistaja on omillaan ja helpostikin sormi suussa!
Huolenpito ja kunnon opetus/koulutus ei ole todellakaan siitä pennun hinnasta kiinni, vaan se on sen omistajan korvien välissä. Joillain se toimii, joillain taas ei!!!
Juuri tuo, että kasvattajat eivät suostu myymään koiraa tavalliselle tallaajalle, tavallaan petaa markkinoita pentutehtailijoille, kun kerran kasvattajilta ei koiraa saa, niin otetaan sitten sieltä, mistä saadaan. Ainakin ensimmäisen koiran voi joutua siis hankkimaan noin. Sitten seuraav koira onkin jo ehkä helpompi saada kasvattajalta, kun pystyy näyttämään, että on koirakokemusta, edellyttäen tietenkin, että on sen ensimmäisen koiransa kanssa kunnialla pärjännyt.
niissä tallaajissa??
Luehan uudelleen tuo kirjoitukseni ihan ajatuksella, niin huomaat missä sulla meni pikkuisen pieleen!!
Ehkä hieman vivahteita jäi huomioimatta. Ymmärsin kyllä, ettei "kaikenlaiset" tallaajat välttämättä ole "tavallisia" tallaajia.
Siis tarkoitin että jos koirat menevät kaupaksi hyvästä hinnasta niin mikä ettei. Kyllä seropi pennuista tulee kuluja siinä missä rotukoiristakin. Itselle on tulossa seropi pentu keväällä. Pentu maksaa ja maksan sen mielelläni koska tiedän saavani hyvän koiran jonka on vielä eläinlääkäri tarkastanut. Siis hyvästä kannattaa maksaa.
Sekarotuinen koira on hyvä vaihtoehto esim. työttömälle/pienipalkkaiselle ihmiselle, joilla ei ole varaa maksaa satoja euroja koirasta.
Jokaisesta koirasta oli se sitten minkärotuinen tahansa pitää maksaa kasvattajalle.
Meillä ja monella tuttavallani on sekarotuinen koira, ja kaikki koirat ovat onnellisia perheenjäseniä "rodustaan huolimatta".
Muistaakseni nämä ns "rotukoirat" ovat kaikki alunperin sekarotuisia, eli mitään uutta rotua ei ole tehty ilman "sekarotuisia".
Onhan ne seropitkin koiria ?mitä väliä sillä on minkä rotuinen se on,samanlaisia KOIRIA ne kaikki on. :)
Sitäpaitsi rotu koiria ei oltas saatu jos ei niitä oltais risteytetty. ;) Eli onhan nekin tavallaan "sekarotuisia".
Mulle ainaski ihan sama onko mulla rotukoira vai seropi.Tällä hetkellä on seropi,ja sitä ennen oli rotukoira,kultsikka. :)