oisko apuja ???
auto on MB 124 sedan takaniskatuilla .
omat taka kaiuttimet ovat aika huonot (alkuperäiset muistaakseni 5 ja 1/2" eikä vissiin isommat mahdu kun noi niskatuet ) .
oisko ehdotuksia paremmista äänen laadun saamiseksi??
kiitos etukäteen !!!!
parempi ääni...
6
809
Vastaukset
- -S-
Kyllähän 5 1/2" löytyy riittävää potkuu normaali kuunteluun eikä ne nyt niin paljon maksa. Kannattaa kääntyy autohifi liikkeen puoleen eli asian tuntijan. Saat kaiuttimet ja ilmaset ammattilaisen ohjeet ja neuvot. Kai sulla on edessä kaiuttimet? Jos ei niin paa ne ensin kondikseen ihan vinkkinä, lähes yhden tekevää mitä siellä hattuhyllyllä soi selän takana.
- Anonyymi
löe
- hiffi
..koska nuo w124:n takakaiuttimet ovat kokoa 5 1/8" eli diam. 127mm. 5.25" ei mene, varsinkaan jos vielä haluat sen alkuperäisen lipan siihen päälle.
Quart lopetti alkuperäisten elementtien valmistuksen käytännössä heti kun uusi korimalli (w210) tuli vuonna 1995 ulos.
Caliberilla on CSS 124 -malli joka on tuo w124:n jälkiasennuselementti. 124mm, 2-tie koksu. Hinta siinä sata euroa.
Muilla merkeillä kokeiluhan on helppoa kun se lippa on vain painamalla kiinni.- w124-89
kumpaisellekkin !!
eli siis tosiaan normaalia wolyymia on tarkoitus pitää eli hyvät uudet kaiuttimet vanhojen tilalle voi kyllä riittää siis?
ei siis kannata sijoittaa mihinkää koteloituun bassoon takakonttiin , tätä mä vähän kans mietiskelin et ei se sellaisenaan kuullu ku ulos ku siel on se tankki välissä ja ja viel metalliseinäkin !!!
kiitos kumpaisellekkin vielä ja käväsen tos vaik arangon tomilla
!!!!! - Ohikulkija.
w124-89 kirjoitti:
kumpaisellekkin !!
eli siis tosiaan normaalia wolyymia on tarkoitus pitää eli hyvät uudet kaiuttimet vanhojen tilalle voi kyllä riittää siis?
ei siis kannata sijoittaa mihinkää koteloituun bassoon takakonttiin , tätä mä vähän kans mietiskelin et ei se sellaisenaan kuullu ku ulos ku siel on se tankki välissä ja ja viel metalliseinäkin !!!
kiitos kumpaisellekkin vielä ja käväsen tos vaik arangon tomilla
!!!!!..haluat edelleen parantaa mersusi toistoa esmes subukalla, niin helpointa on laittaa 8", en kuollaksenikaan muista meneekö 10", free airina ensiapulaukun tilalle ja takapenkin alle joku pikkupääte. Isompaa jos haluaa, niin 4. tai 6. asteen kaistapäästökotelo ja putket hattuhyllystä läpi.
Aivan turha laittaa ko. mersussa suljettua takakonttiin, se __ei__ sieltä kuulu. piste. - w124-89
Ohikulkija. kirjoitti:
..haluat edelleen parantaa mersusi toistoa esmes subukalla, niin helpointa on laittaa 8", en kuollaksenikaan muista meneekö 10", free airina ensiapulaukun tilalle ja takapenkin alle joku pikkupääte. Isompaa jos haluaa, niin 4. tai 6. asteen kaistapäästökotelo ja putket hattuhyllystä läpi.
Aivan turha laittaa ko. mersussa suljettua takakonttiin, se __ei__ sieltä kuulu. piste.juu eli siis en haluaisi tehdä reikiä hattuhyllyyn joten tyydyn niihin alkuperäisten tilalle vaihtamaan paremmat !!!
joenkin oli tuo takakontti boxi- juttu mielessä ettei se sielt kuulu mut kiitos kummin kin vastauksista !!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku645150Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti662347- 2622342
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362329Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä191564Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2191438Taas joku junan alle
Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai491028- 89996
Harmittaa...Lampsiinjoen sillat
Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v12929- 66927