Kaipaisin neuvoja, että miten suoritetaan selkä/niskahartiaseudun hieronta istuma-asennossa olevalle naiselle,joka on raskaana? Ilmeisesti rintaliivejä ei oteta pois? Nato-asento ei käy.
Entä miten pohkeiden ja reisien hieronta voidaan suorittaa raskaana olevalle, jos ei voi nato-asennossa tai vatsalla makuullaan olla?
Voiko hieronnasta olla haittaa sikiölle ja mitä muuta pitää ottaa huomioon raskaana olevan naisen hieronnassa?
Lämpimät kiitokset vastauksista!
Entä miten pohkeiden ja reisien hieronta voidaan suorittaa raskaana olevalle, jos ei voi nato-asennossa tai vatsalla makuullaan olla?
Voiko hieronnasta olla haittaa sikiölle ja mitä muuta pitää ottaa huomioon raskaana olevan naisen hieronnassa?
Lämpimät kiitokset vastauksista!
Vastaukset 11
Vanhimmat
"Kaipaisin neuvoja, että miten suoritetaan selkä/niskahartiaseudun hieronta istuma-asennossa olevalle naiselle,joka on raskaana?" Tähän on vaikea vastata kun en tiedä millaisissa olosuhteissa tapahtuu. Onko hoitopöytää?
Selin makuulla pystyy hyvin hieromaaan niin pohkeet kuin reidetkin, samoin kylkimakuulla.
Hieronnasta ei ole haittaa, päinvastoin hyötyö äidille, koska luonnollisesti selkä on normaalia suuremmalla rasituksella. Voimakkuus tärkeää pitää sopivana!! Ei liian kovaa! Vatsan hierontaa en suosittele.
Mutta se selinmakuu ja natoasento ei onnistu raskauden takia. Eli miten pystyy pohkeet ja reidet silloin käsittelemään?
hierontaplintti on, joten hierontaplintin päätyyn saa pään kyllä ihan mukavasti ja kädet käsitukiin?!
Hups, nyt tuli virhe...Eli kysymys kuuluu miten saa pohkeet,pakarat ja takareidet hierottua?
hierontaplintti on, joten hierontaplintin päätyyn saa pään kyllä ihan mukavasti ja kädet käsitukiin?!
kysymys! On nuo pakarat varmaan aika vaikea hieroa mut vamaan kylkimakuulta. NHS:n voisi ottaa selinmaakulta tai isueltaan(2 vaihtoehtoa mielessä mutta vaikea selittää...).
Ainakaan nhs:ää ei 30 min pidempään kannata hieroa. 20min voisi riittää.
itse tuossa tilanteessa kokeilisin hieroa ainakin pohkeet ja takareidet niin että asiakas istuu mukavasti (nojaten? pystyy olemana tod.näk rennompana) ja itse istuisin tuolilla vastapäätä asiakasta ja siitä nostettaisiin jalka omaan syliin/reidelle niin että nilkka on reiden päällä(alle pehmustetta) siitä luulisi pääsevän ainakin pohkeeseen hyvin käsisksi. kokeilemalla itse vaikka kaverin kanssa ensin löytyy helposti mitä ihmeellisemmiltä näyttäviä asentoja jotka ovat mukavia asiakkaalle ja helppoja hierojalle.
Katso kirjasta "Hoitava hieronta", Ritva Arponen on toinen kirjoittajista.
tästä linkistä voi olla hyötyä, opettele käyttämään hakukoneita ja -sanoja
http://www.kneadedtouch.net/prego.html
täältä on turha kysellä asioita joista löytyy ammattikirjallisuudestakin tietoa, voi tulla virheellisiä "neuvoja".
- pohkeet, selinmakuulla polvi koukistettuna siten että jalkapohja on hoitopöydällä, se on ihan tavanomainen asento muutenkin
- reidet vaikka samalla tavalla
vastatessasi sen mitä ketjussa aiemmin kysyjä on sanonut.. kyseessä oli tilanne jossa SELIN MAKUU ei sopinut..
Mikä asento käy jos kylkimakuu, vatsamakuu eikä selkämakuu käy?? Nukkuuko kyseinen raskaana oleva nainen päällään?????
jos ei voi nato-asennossa tai vatsalla makuullaan olla? niin siinä ei mainita mitään selällään makuusta. Nato asento on vanha termi kylkiasennolle(tarkista ensiapukirjallisuudesta)...
"...jos kylkimakuu, vatsamakuu eikä selkämakuu käy"
No nyythän mää vasta hokasin, mitä se joidenkin nuorempien fysioterapeuttien käyttämä sana "päinmakuulla" tarkoittaa!
Aina sitä voi viisastua.
lue hierontakirjasta...