Aceria tai Amiloa ja kohtuullisen hyvää...Wlan ja muut jutut kunnossa. Hintaseurannasta(MBnet)käy selvästi ilmi. että hinnat heittelee jopa satoja euroja puolin ja toisin. Kannettavan hyviä ominaisuuksia oletan olevan pitkä akun kesto, suorittimen teho, hiljainen käynti, kirkas näyttö(15,4)jne. Täytyy kyllä sanoa, että ainakin hintojen suhteen saa tarkkana olla. Kannettavien top lista...kiitos! ps. tonnin hintaluokassa!
Saako alle tonnilla hyvää...?
Maco
142009
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
taida saada, jos lähdetään Turionista tai PM kelloista ja akunkesto 4h kieppeille ja yli niin yli tonnin menee integroidulla näytönohjaimellakin, mitään merkkejä nyt erityisesti mainostamatta. Etenkin kunnon näyttö nostaa sitten vielä hintaa.
Joo Turionilla varustettuna hiukan kalliimpia...tosin Acerit Jumitsu Simppaa halvempia!
kannettavaa olemassa jonka akku kestäisi yli kaksi tuntia? Neljästä tunnista puhumattakaan ...
olevan, jopa kaikkia merkkejä ja lupailevat 4-5 tuntiakin. Itsellä Acerissa on vain DTR 3000 Athlon 64 ja siinäkin kestää 3 tuntia, vie vähimmillään 19W, näissä ei kuitenkaan nuo erilliset ja kunnolliset näytönohjaimet kuitenkaan pyöri pyhällä hengellä ja ne vie virtaa, integroiduilla näyttiksillä pääsee pidempiin käyttöaikoihin.
Kuinka moni tosiaan käyttää kannettavaansa yhteenpötköön 4 tuntia? Kysyn vaan,kun tuosta akun kestosta tehdään pääasia.
Minusta 2 tuntia riittää ihan hyvin, jos nyt ei satu elämään ihan sähköttömässä korvessa.
Tärkeämpää kuin akun kesto ovat:
1. Tehokas mielellään 64-bittinen Pentium Centrino M-prosessori tai AMD Turion prosessori, mitkä vievät vähemmän virtaa tehoonsa nähden.
2. Riittävän kokoinen kovalevy, mielellään väh. 80 Gt tai enemmän.
3. Riittävästi muistia, väh. 512 Mt, mutta 1024 Mt, takaa jo paremman toimivuuden.
4. Erillinen (ei integroitu) näytönohjain, mielellään 256 Mt
5. Riitävän kokoinen näyttö 15,4" tai ruhtinaallinen 17".
Kaikki nämä kuluttavat virtaa, akkua, mutta antavat mahdollisuuden tehdä kannettavilla samat jutut kuin tehokkailla pöytäkoneillakin.
Tietenkin kaiken ratkaisee kannettavan käyttötarve. Tekstin tuottamiseen kelpaavat vanhatkin koneet ja pienet nenäliinan kokoiset näytöt. Mutta kuvien käsittely ja multimedia- käyttö tarvitsevat edellä kuvatun laisen laitteen.
olekaan tullut vastaan yhtään 64bittistä Centrinoa, mutta AMDltä kyllä löytyy. Käyttötunteja kaipaa etenkin sellainen tarvitsija joka tekee ns. matkatyötä jatkuvasti, eli vaihtaa paikkaa monta kertaa päivässä ja näitä tarvitsijoita kyllä riittää. Kovin sitä ollaan ammattitarvitsija kun oikein giga olisi oltava muistia "toimivuuden takaamiseksi", minulla ei ole tosin kuin 512, mutta en teekään kuin kuvankäsittelyä ja videoeditointia.
Tuollaista näytönohjainta ei tarvitse kuin pelaamiseen, itselläni on 64megan ohjain, tosin erillinen, joku ATI, mutta minä en teekään kuin kuvankäsittelyä. Akun kestoon vaikuttaa myös nämä nykyään muodissa olevat laajakuvanäytöt, ne vievät enemmän akkua kuin on hyötyä. Minä kun en harrasta kuin kuvankäsittelyä niin minulle riittää hyvälaatuinen 15" SXGA näyttö, eli ei minulla ole mitää vaativia tarpeita. Sanoisin kuitenkin että tekstin tuottamiseen tarvitsee mahdollisimman hyvän näytön, kookkaankin, sillä haluaisin nähdä kun ystävämme tihrustaa vaikkapa 8 tuntisia työpäiviä siitä nenäliinastaan;-)
Kuten huomaamme, emme ole aivan yksimielisiä näistä kunkin tarpeista...
Aika erikoisilta kuulostivat juttusi. Tuo prossu-juttu jo tulikin ilmi, mutta esim 60Gt kovolla pärjää mainiosti. Tärkeämpää mielestäni on sen nopeus. 256Mt näyttiksiä harvemmin läppäreissä on. Huipputehokkaat näyttikset kuluttavasti ruhtinaallisesti virtaa sekä käyvät kuumina. Näin yleistäen...
Eikä monikaan osta läppäriä siksi, että se korvaisi kotikoneen. Se on hieman sama kuin joku ostaisi pienikoteloisen kotikoneen, jotta se olisi melkein kuin läppäri.
Kahden tunnin akkukesto on monelle naurettavan lyhyt. Itsellä kestää akku noin 3,5h ja se on mielestäni minimi. Itse en tulisi toimeen esimerkiksi Fujitsulla jossa lvataan 2h kesto, mihin ei tietenkään ikinä edes päästä. Läppärit on perinteisesti tehty mukana pidettäväksi ja sellaisena minä sen ainakin koen.
Siis mihin toi kaks tuntia riittää? Jos meinaa konetta työkaluna käyttää, ei mulle ainakaan. Tänäänkin asiakaskäynnillä kaks tuntia käytössä ja vielä näkyy olevan 2,5 tuntia jäljellä.
Ja on sentään 17 tuumanen, 1 GB RAM, 120 GB HD, 128 MB näytönohjain, joku ATI.
Korvessako te kuljette? Eikö ole käytettävissä yhtään pistorasiaa tai auton akkua?
Käy kurkkaamassa Pentium-prosessoreita.
Kyllä Centrino-prosessorit= Pentium M-sarjalaiset ovat 64 bittisiä ja olivat markkinoilla ennen AMD:n Turionia.
Inttelin 64-bittiset mobiiliprossut on vasta tulossa. Tämän hetken M-sarjalaiset ei sellasia vielä ole. Lueppas sinäkin näitä aikaisempia thredejä missä kinastellaan prossuista niin huomaat...
Monet käyttää esimerkiksi linja-autossa niin siellä ei pahemmin pistorasioita oo näkynyt. Ja merkkitavarana ostettavat tupakansytytinliitäntään kytkettävät laturit maksaa maltaita.
Nykyinen koneeni maksoi alle 400e ja hyvin toimii
Löysit 10 v vanhan ketjun, kiva että ilmoitit siinä koneesi hinnan, se varmaan auttaa aloittajaa.