ÄÄNESTÄKÄÄ PARAS JA HUONOIN KIRJA!!!

cvnk

no niin mikä on paras potteri ja mikä huonoin???
Mun mielest huonoin oli kyll 6 ja paras no mmmm
ehkä se vois olla 5...mut mitä muut ajattelee???

21

3119

    Vastaukset 21

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juuziz

      Ihan ehdottoman paras on liekehtivä pikari. Se on selkee ja siinä on ihania juonenkäänteitä.
      Huonoin on salaisuuksien kammio. en tykkää siitä, enkä tiedä miksi, se on kai vaan niin omituinen... o_O
      Ja kutosesta en vielä tiedä, kun enkunkieleni on niin huono, etten ymmärtänyt kun tärkeimpiä asioita kirjasta.

      • ollu

        niin hirveen huono ollu mut tulee vaan mieleen et meinaako Rowling jättää harrylle yhtään sellasta ihmistä jolta vois kysyy neuvoo tai niin ja Potterit on muute tullu kokoajan surullisemmiksi kakkosen jälkeen.... kuutosessa mä jo itkin :)


    • emiliaon

      Olen lukenut kirjat moneen kertaan ja kun Salaisuuksien kammiota luin ensimmäiseen kertaan niin se oli kyllä paras!

      Eli parhaita ovat Salaisuuksien kammio ja Liekehtivä pikari.

      Huonoin olisi ehkä 1 tai 5.

      Kaikki kirjat ovat kyllä tosi hyviä, ja niitä kaikkia tarvitsee, ilman ykköstä eihän kakkonen olisi mitään jne. :)

    • kokkikakkakellollaonsmokki

      kuutonen on ehdottomasti paras koska siinä dumbbis kuolee. ja kaikista paskoin on salaisuuksien kammio. en pidä siitä gilderoysta

      • Anonyymi

        Minun mielestäni Albus Dumbledore on erinomaisesti rakennettu hahmo joka on yksi minun lempi Harry Potter kirjasarjan hahmoista. Dumbledore on viisas ja voimakas velho jota arvostan suuresti koko kirja
        sarjan ajan tosin kirjassa Harry Potter ja Kuoleman Varjelukset alun kohdalla minun kunnioitukseni häntä kohtaan hupenee mutta lopussa se nousee jopa ylemmäs kuin ennen kirjaa Harry Potter ja Kuoleman Varjelukset.


        Kuitenkin minun lempi kirjani on Harry Potter ja Feeniksin Kilta kirjassa ovat kaikki elementit mitä kirja tarvitsee. Kirja on myös synkkä ja paikoittain todella surullinen esimerkiksi kun Sirius Musta (myös yksi lempi Harry Potter hahmoistani) kuolee valitettavasti Bellatrix Lestrangen langettamaan tappo kiroukseen. Mutta kirja on myös jännittävä varsinkin jännittävä taistelu taika ministeriössä Lordi Voldemortia ja muita pimeyden velhoja eli kuolonsyöjät vastaan myös juoni on kekseliäs ja hyvä ja pysyy kasassa koko kirjan ajan. Ja vaikka kirja onkin aika lyhyt se on ytimekäs. Olen lukenut Harry Potter ja Feeniksin killan vasta kuusi kertaa. Kirjassa on myös hauskoja ja tyydyttäviä kohtauksia kun esimerkiksi Dolores Pimento saa nenälleen. Tunsin kirjaa lukiessani monia tunteita jopa vihjaa taika ministeriön ja edellä mainitun Dolores Pimennon takia. Mielestäni kirjasta ei puutu mitään ja siksi Harry Potter ja Feeniksin Kilta on paras Harry Potter kirja ja minun mielestäni myös kaikkien aikojen paras kirja.

        Mitä taas tulee huonoinpaan niin päätös oli hankala koska kaikki Harry Potter kirjasarjan edustaja kirjat ovat erinomaisen hyviä ja olen lukenut kaikki kuusi kertaa mutta silti mielestäni heikoin on valitettavasti Harry Potter ja Salaisuuksien kammio koska se on kaikkein tavanomaisin ja ei poikkea hirveästi muista kirjoista. Mutta en silti voi moittia sitä koska jokainen Harry Potter kirja on arvokas ja ainut laatuinen sekä tietysti tärkeä juonen kannalta mutta Harry Potter ja Salaisuuksien Kammio ei kuitenkaan vastannut odotuksiani erinomaiseen Harry Potter kirjasarjaan mutta silti se ei ole huono se ei vain ole muiden Harry Potter kirjasarjan edustaja kirjojen tasolla.

        Sitten vielä kiitos että luit loppuun ja anteeksi että tästä tuli normi komenttiani niin paljon lyhyempi ja huomasin myös että tämä on vanha ketju joten juu kukaan ei varmaan lue tätä.


    • saara

      kaikki HP-kirjat ovat tietysti hyviä ja jokaisella on oma merkityksensä juonen kannalta. Mutta kyllähän näillekkin kirjoille paremmuusjärjestys löytyy: parhain on Feeniksin kilta ja huonoin Salaisuuksien kammio.

    • Sirius

      6 oli paras ja huonoin 1... :)

    • Näimpäskinkö?

      OLETTE KAIKKI VÄÄRÄSSÄ!!! =)
      Paras on 3 ja huonoimmat 4ja5 joissa oli täysin turhia sivujuonia mutta kiitettävästi (kuten 6ssa [ja toivottavasti viimeisessäkin])lukemista...

    • prof. untomieli

      Paras kirja on tällä hetkellä Liekehtivä pikari. En ole lukenut kuudetta kirjaa. Mutta mikään kirjoista ei ole huonoin!!

      • -ChoChang-

        Paras on ainakin Liekehtivä Pikari ja on Azkabanin vankikin hyvä... huonoa ei ole! :D


      • gzsdfg
        -ChoChang- kirjoitti:

        Paras on ainakin Liekehtivä Pikari ja on Azkabanin vankikin hyvä... huonoa ei ole! :D

        ei kysytty huonoa (jollaisia pottereissa ei kyllä ole) vaan HUONOINTA jos esim mielestäs liekehtivä pikari on paras niin silloinhan salaisuuksien kammio on mielestäsi sitä huonompi.
        jos taas mieletäsi liekehtivä pikari on paras ja muut ovat yhtä hyviä silloinhan kaikki muut ovat "huonoimpia"


    • gizsa

      Paras on kirja 3! Ehdottomasti!

      • Irina

        Parhaimmat kirjat ehdottomasti Azkabanin vanki (3) ja jollain tavalla Feeniksin kilta (että Row kehtasikin tappaa Siriuksen, lempihahmoni!), ja huonoin Salaisuuksien kammio, joka ei ollut niinkään tärkeä sarjan juonen tai muunkaan kanssa. (siis vain se että... empä sanokkaan, spoilaa kuudetta kirjaa).


    • Little-Dobby

      What a wonderful question! Kysyin sitä itsekin aikaisemmin:)
      En ole vielä lukenut 6 kirjaa mutta aion kyllä, joten sen puolesta en voi vielä äänestää.Jäljellä on viisi ihastuttavaa vaihtoehtoa, mutta mikä niistä olisi paras...hmm.Kyllä minunkin mielipiteeni kallistuu 5 kirjan puolelle,mutta ei 4 siitä hirveän kauas jää. Huonoin... no tuota...ehkä kuitenkin 1 kirja. Se vain on hieman...väritön!

    • asiallinen_tuntija

      Kuudes kirja oli sangen herkullisen synkkä, psykologisesti ovela ja jo täysiverinen, viihdyttävä fantasiaromaani verrattuna alkupään satukirjoihin.

      Syy siihen, että et viimeisimmästä pitänyt on se, että olet liian pieni vielä ymmärtämään moisia.

    • ffe

      Kolmas osa oli paras!
      Mitään kovinkaan suuria pettymyksiä ei ole ollu, mutta kai huonoimmaksi sanoisin salaisuuksien kammion.

    • Jakaika

      Paras 1 huonoin 2

    • potterit on noituutta ja noituus syntiä

      lukekaa Raamattua

      • Ei-uskovainen

        Kristinusko perustuu valheisiin.


    • Ei-uskovainen

      Lukekaa Tieteen kuvalehteä.

    • Anonyymi

      Huonoin oN kutonen ja paras on 4-5

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      119
      1295
    2. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      228
      1049
    3. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      67
      980
    4. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      58
      942
    5. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      66
      906
    6. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      250
      850
    7. Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen

      Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki
      Seinäjoki
      36
      788
    8. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      70
      775
    9. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      72
      762
    10. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      42
      726
    11. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      58
      690
    12. On paha olla

      Kun olen käyttäytynyt aiemmin kaivattua kohtaan kuin joku narsisti.
      Ikävä
      65
      668
    13. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      26
      608
    14. Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut

      Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen
      Sinkut
      181
      513
    15. Et pysty peittämään minulta

      Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet
      Ikävä
      47
      504
    16. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      72
      503
    17. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      105
      498
    18. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      18
      488
    19. Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"

      Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja
      Maajussille morsian
      12
      487
    20. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      24
      484
    Aihe