Heipparallaa! Sitä tässä lähin kyselemään että minulla on edessä näytöt päiväkodissa, pidän lapsille (3-5-vuotiaille) jumppatunnin (n.20min). Minkä laisia jumppia olette vetäneet, huomioiden että nuorimmat ryhmässä ovat 3-vuotiaita ja tarkoitus olisi että kaikki onnistuisivat jumpassa. kiitos asiallisista vastauksista!
Lähihoitsun jumppatunti
Hoitsu69
31817
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
jumpan työharjoittelu päiväkotini lapsiryhmälle. Tosin nämä lapset olivat 5-vuotiaita. Mutta ehkä näistä tulee jotain ideaa.
Katsoin internetistä Nuori Suomen-sivuilta sellaisia jumppa/lorukortteja, joissa oli kuvana näytetty jokin liike. Ne olivat aika yksinkertaisia, joten voisivat onnistua ehkä 3-vuotiailtakin. Lisäksi siellä oli Vauhtivekara-lorukortteja, joista voisi myös saada jotain.
Itse askartelin sellaiset jumppakuutiot. Muotoilin pahvilaatikosta kuution muotoiset (kovasti teippiä) ja päällystin ja väritin ne värikkäiksi. Sitten liimasin jokaiselle sivulle kuvan juuri noilta Nuori Suomen jumppakuvista. Toiseen noppaan kirjoitin numerot. Sitten itse jumppatunnilla lapset saivat vuorollaan heittää noppia. Ensimmäisestä nopasta he näkivät minkälainen liike tulisi tehdä, ja toisesta nopasta he näkivat sen, kuinka monta kertaa liikettä tuli tehdä. Lapset pitivät kyllä kovasti.
Lisäksi olimme "seuraa johtajaa"-leikkiä.
Jos näistä ei ole apua, kannattaa katsoa kirjastosta liikunta ja leikki-aiheisia kirjoja, niistä minä löysin paljon vinkkejä!
vaikkapa intiaani-jumppa>hiipimistä, konttaamista, juoksemista, sitten tietty se intiaanikiljuminen jne. Esim intiaaniprinsessa on ryöstetty ja....urheat soturit nuotiolla .... jne. kakarat rakastaa niitä.
virran yli loikkaaminen, (penkki siltana )..kyllä sä keksit. Olet vaan sydämelläsi mukana siinä touhussa.
mitään liikunnan opintoja jos joudut siitä näytön antamaan.
Kirjastot on pullollaan lasten liikuntaa käsitteleviä kirjoja.