Meillä on n.vuonna 1960 rakennettu pihasauna, jota remppaillaan pikkuhiljaa! Paneelit on jo seinässä ja nyt on vuorossa lattian laatoitus. Mietittiin olisiko järkevää asentaa lämpökaapelimatto laattojen alle? Alkuperäinen lattiamateriaali on pelkkä betoni, joka on vetänyt vuosikymmenten saatossa itseensä kaiken kosteuden, joten vesieristeet unohdetaan heti kättelyssä... Onko teillä kokemuksia vastaavanlaisesta? Voiko mattoa edes asentaa ellei väliin laiteta eristeitä vai kuis? Lattian jälkeen seuraava projekti on lauteiden teko..Laudematskuksi ollaan suunniteltu haapaa. Ja tervalepästä muutamia yksityiskohtia... Onko niistä kokemuksia? Hyviä ja huonoja? Kertokaa te viisaammat!!!!!!! :)))
pihasauna
nasu
104657
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
helppo ja halpa. Kuusi on parasta laudepuuta.
Nyt kun meinaat lattian kanssa touhuta niin kerropa miten saunaasi tulee ja menee ilma?
mun käsittääkseni menoilma on kiukaan yläpuolella katon rajassa ja tuloilma lauteiden alla...
Sorry! Kun en kysynyt samalla onko puilla vai sähköllä lämpiävä teidän kiuas.
puukiuas! :)
Olen kirjoittanut näillä sivuilla aikaisemmin jo puilla lämpiävän saunan ilmanvaihdosta. Kirjoitetaan vielä uudestaan.
Jos mahdollisesti aukaisette pihasaunan lattian, olisiko siinä yhteydessä mitenkään mahdollista tuoda raikas tuloilma omalla putkituksella vaikka lattiavalussa kiukaan lähelle? Kiukaan vierestä läpivienti ja putken nosto kiukaan päälle samalla kääntäen raikkaanilman suihke löylyn sekaan. Siitä raikasilma sitten tulee löylyn mukana saunojille nautittavaksi ja kiertyy alaspäin poistuen kiukaan palamisreaktioon.
Tällä toimenpiteellä saadaan ensiksikin kylmäilma lattiatasosta pois ja tilalle alaskiertäytyvä lämminilma.
Poistoilmaventtiili joka on kiukaan päällä. Tämä jälkituuletuksenventtiili avataan vasta saunomisen loputtua. Muuten lämmityksen ja saunomisen aikana lämpö menee ns. harakoille.
...sulla sattuu olemaan myynnissä tuollaista ihmelaitetta, jota ilman saunassa ei tulla toimeen..?
Minähän annoin neuvoja saunan rakentamiseen. Kotisivut on sitten erikseen!!
kiitos sulle neuvoista! pitää vielä kysellä noilta timpureilta miten toimitaan, kun ei näistä itte oikeen käsitä! :)
jos ei ole peruslämmin niin unohda lattian lämmitys,laita vain ritilät lattialle niin se riittää