Meille on jo muutamana päivänä taas tullut pentu tiedusteluja mikä tietysti on se positiivinen asia. Eräs soittajista kertoi ensin miettineensä Bostonia sekä Griffonia. Boston oli se ykkösvaihtoehto. Soitto jollekin kasvattajalle oli syy miksi lopullinen valinta kääntyi Griffonin eduksi. Hintaa oli pyytänyt 1800 euroa Bostonin pennusta. siis yli kymppitonnin mummon markoissa. Voiko pitää paikkansa.
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
että rotujen hinnat vaan kohoaa ja kohoaa (ihmettelen kyllä suuresti) mutta eikö se ole niin että hullu on se joka maksaa...
Kyllä tuo 1800 egeä kuulostaa jo ihan utopistiselta hinnalta!
1800 on jo aikamoinen hinta, koskaan en ole noin kalliiseen koiraan törmännyt.
Kun ostin ekan koiran, se maksoi 3000markkaa, rekisteröity mäyräkoira.
Hinnat ovat nousseet aika paljon, nykyään jotkut pyytävät 500e sekaroituisestakin,
tuossa hinnassa on mielestäni ainakin 300e liikaa.
Voi ...;/
Ja vinkiksi voi antaa, että kannattaa soittaa AINA useammalle kasvattajalle,kun lähtee yleensäkin koiraa hommaamaan... ;)
sen. Luuli minua varmaan ihan kuuroksi kun kysyin monta kertaa MITÄ millainen hinta. Ei voi olla totta. Sanoi 1500-1800 euron välillä. Kylmät väreet oli minulla kun hintaa kuuntelin. Muistan sen vuoden takaisen tappelun omassa yhdistyksessä kun karjuin melkein naama punaisena hinnan nousua vastaan.
Kiitos kun saimme uuden Griffon harrastajan.HIH
Älä minua kiitä,tukka täällä on pystyssä ;/...
En minä pidä tuosta kiskonnasta.Eikä sitä tee kuin muutamat,ainakaan toistaiseksi...
No onhan bostonit ylipäätään aika hinnoissa muutenkin, mutta jos joku haluaa maksaa 1800 euroa,niin se on oma asiansa, mutta ei ole lainkaan välttämätöntä.
N. 1200 ja joitain satkuja ylöspäin saa ihan " laadukkaan" pennun hyvistä vanhemmista,linjoista ja hyvältä kasvattajalta.
No kuten joku hyvin sanoi, " hullu ei ole se ,joka pyytää,vaan se joka maksaa" :O)
Kovat rahat vaan houkuttaa aina niitä pentutehtailijoita ym. ketkuja,joten miettiä kannattaa siksi, ettei ihan ahneiksi ruveta noissa hinnoissa ;/
nyt ihan mielenkiinnosta, saneleeko teillä yhdistys pentujen hinnan?
Anteeksi vaan tollouteni, mutta kuulosti tosi kummalliselta näin sakemanni ihmisenä tuommoinen systeemi.
Ei ole meidänkään yhdistyksellä mitään hintasuosituksia.
systeemistä selkeän,esin nöffit markkaaikana:pentu 4500mk,sijoitus tai virheellinen 2250mk,astutus 10%pennun hinnasta.Eikä muuten ole siellä ollut hintanärää noina aikoina,kun kaikilla sama ei tarvitse tapella kiskuroinnista tai polkemisesta :)
mutta aika pitkälle kasvattajat puhuvat keskenään ja suurin osa pennuistamme menee yhdistyksen pentuvälittäjän kautta, jonka on jonkinlainen hinta laitettava pöydälle. Eli kukaan ei tahallaan hinaa hintoja alemmaksi, ainakaan julkisesti. Jokaisellahan on oikeus pyytää mitä vaan, mutta käytännössä homma ei oikein toimi, sillä jokainen tarvitsemme kuitenkin toinen toistamme jossain vaiheessa.
On meilläkin pentuvälitys, mutta ei siellä kukaan kysy pennun hintaa, hinta on sitte myyjän ja ostajan välinen juttu.
tuntuisi kyllä tosi oudolta tuollainen, kun on tottunut itse hinnottelemaan omansa ja muutenkin tekemään ratkaisunsa ilman mitään yhdistyksen puuttumisia jalostusvalintoihin.
Kyllä minusta on ihan kohtuullista, että pentu joka on huippuvanhemmista ja narttu astutettu ulkomailla on kalliimpi, kuin joku samanrotuinen jonka vanhemmat riipin raapin täyttävät kriteerit.
Enkä kyllä tiedä, että sakemanniporukka olis hinnoista tapellu (kaikesta muusta kyllä senkin edestä) minusta on jokaisen oma asia mitä pyytää, hittojako se muille kuuluu. Olis varmaan eri asia, jos olis tottunu erilaiseen systeemiin, mutta nyt olen kyllä ihan tyytyväinen näin :)
meillä ei ole edes mitään pentuvälittäjiä.
kaikkien tietojeni mukaan tosijuttu on että sellaisiakin summia pyydetään...
joo. on siellä kalliinpiakin koiria myynnissä. tiedustelin erästä rotua kasvattajalta joka oli kauan toiminut kasvattajana. menin hänen kotisivuille ja katsoin kuvia pennuista.kuvien vieressä oli numeroyhdistelmä ja minä luulin sitä pennun joksikin rekisteriksi tai jotain vastaavaa, mutta sitten kattelin tarkemmin kaverin kehotuksesta ja huomasin et se olikin pennun hinat. siis yli 2500e. puhdasrotusestakin se on paljon!
voikin hyvin loikata aiheeseen joka mua mietityttää enkä ole edes ainoa ;)9-ryhmä(kääpiöt)ja 2-ryhmän pienet,esim käppänä,on kaikkien aikojen suosioitaan tavoittelevia rotuja näinä päivinä...joten moni suomalainen kasvattaja(sillä nämä bostonit hintoineen ei ole edes harvinaisia)on keksinyt vetäistä hinnat pilviin.Jolloin ostava kansa etsii koiransa edullisemmin tehtaista,virosta,eikä oikeastaan ihme,usein hinta koirasta on 9000 vanhaa markkaa,kun neljä vuotta taakseppäin hinta oli hyvä jos 5000mk.Tallon varmasti monille varpaille kun sanon,että oma hinnoittelumme on lisännyt tehtailua ja laittomiakin tuonteja,enkä liene ole väärässä?Jos palattaisiin ajassa ja rahassa vähän samaan suuntaan kuin ennen voisi tehtaiden ja viro/venäjä tuontien tarve suuresti laskea.
Hinnoittelemme itsemme ulos. Totuus on juuri tuo. Koiranäyttelyyn osallistumis maksut ovat jo pilvissä, koe puolta en ole seurannut. Mutta tämä on kohta vain eliitin harrastus.
ajatustakin hinnasta kun olisi taas joskus mukava viedä 2-3koiraa samaan näyttelyyn,huh huh :(
Suomessa olen kullut tuollaista olevan nimenomaan pienissä ja hieman harvinaisemmissa roduissa. Englannissakin on esimerkiksi amerikan bulldogista tullut hillitön muotirotu, ja samoin englanninbulldogista. Ne maksavat keskimäärin £1200 eli 12 000 mummonmarkkaa!!! Sama juttu mastiffiroduissa.
törkeä hinta, jos tosiaan pitää paikkansa. Tuolla hinnallahan saa jo toimivan ravurin, joka tienaa ainakin osan ruokarahoistaan itse.
Tuo on tosiaan suunta noissa hinnoissa. Se on suoranainen lahja noille teollisille pentujen tuottajille.
Heillä tuntuu olevan jo ehdoton alaraja 350 €.
Yleensä hintapyynnöt on paljon suurempia. Osaavat tottumattomille ostajille selittää asiat olevan kunnossa ja usein suorastaan valehtelevat.
Törmään noihin tapauksiin liian usein, mutta mahdollisuudet puuttua on lähes nollissa.
Jos hinnat rekisteröidyillä pysyisivät kohtuullisina niin tuo tehtailu ei kannattaisi, ja se loppuisi itsestään.
Olen törmännyt tapauksiin joissa maksetaan hintoja mitkä alkaa numerolla KAKSI. Eikä läheskään aina ole seuraava numero NOLLA.
En tiedä mitä voisi tehdä, tulee vain noiden kanssa niin toivoton olo.
Että tuolla aiemmin sanoit astuttavasi taas Sissin keväällä! vastahan sillä oli pennut,,pointsit putos Uma, mikä on motiivisi?
mikä ihme siinä sitten on. Terve rodunomainen narttu kunnon linjoista.
Laillinen väli on 10 kuukautta. Miten muuten luulet kasvatustyön onnistuvan, ellei narttua käytä? Sissi oli 3 vuotias saadessaan ekat pentunsa. Nyt on sitten 4-vuoden kun tulee, jos kaikki menee hyvin toinen pentue. Lillille syksyllä pennut, joka on myös kolme vuotias.
Montako koiraa luulet kasvattajan voivan pitää kotonaan. Ensin katsotaan onko narttu sen arvoinen tai paremminkin onko sille annettavaa rodulleen, sitten terveys tulokset ja näyttely tulos. Äkkiä siinä koiralle ikää tulee.
Meillä ei ole koskaan otettu nartusta kuin korkeintaan kolme pentuetta.
Vuosi on ainakin meidän rotujärjestön porukan mielestä liian tiheä pennutus,no jokain taaplaa tyylillään.
eli liikumme kääpiökoirissa ja vielä ns. "iso pää" rodussa. Narttu pitäisi periaatteessa astuttaa ennen kolmatta juoksuaan, mutta minä haluan taas, että narttu on korviensa välistä kunnossa ja kypsä saadessaan ekat pentunsa. Haluan koirillani olevan ns. lapsuuden ja nuoruuden. Kuten sanoit Sissillä on yksi pentue takanaan ja nyt sitten tulee toinen, joka varmasti ehkä on sen viimeinen. Edellisessä 4 pentua ja jos toinen mokoma tulisi lisää niin onko 8 pentua sinusta paljon?
"Ensin katsotaan onko narttu sen arvoinen tai paremminkin onko sille annettavaa rodulleen, sitten terveys tulokset ja näyttely tulos."
tuo pääsee unohtumaan turhan monelta kasvattajalta vaikka sen pitäisi olla kaiken a ja o. pitääpä lainata tuo lausahdus seuraavaan kertaan kun käyn taistoon tuolla toisaalla.
välein meilläkin pennut tehdään, jos ei ole tarkoitus nartulla kisata välissä.
Ei siinä minusta mitään kummaa ole ja kyllä se narttu vuodessa toipuu isommastakin pentueesta aivan varmasti. Jos ei toivu, niin sitten on pahasti jotain vialla ja pentuja ei pitäisi tehdä ollenkaan.
Parempi se minusta niin on, kun että venyttää ja vanuttaa sitä pennutusta niin, että vanha narttu joutuu vielä synnyttämään.