Kävin pari vuotta Heinolan asuntomessuilla ja siellä esimerkki siporex talo maksoi avaimet käteen noin 244.000 euroa. Tänä päivänä tai Oulun asuntomessuilla vastaava maksoi 300.000 - 400.000 eur tai jopa enemmän. Miten voi talon hinta kahdessa vuodessa näin nousta. vai kuvittelenko vain.
Paljonko pakettien hinnat ovat muuttuneet kahden vuoden takaisesta.
Paljonko pakettien hinnat ovat muuttuneet kahden vuoden takaisesta.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ei niitä taloja tuolloinkaan saanut messuilla ilmoitetuilla arviohinnoilla, puhumattakaan mistään avaimet käteen -hinnoista. Jo messujen aikana lehdissä oli kirjoituksia, että miksi annetaan harhaanjohtavia todellisuutta vastaamattomia kustannusarvioita. Oikeat hinnat olivat joissakin kohteissa puolitoista-kaksinkertaisia ilmoitettuihin verrattuna. Elämä on.
"esimerkki siporex talo maksoi avaimet käteen noin 244.000 euroa"
Siis mistä sait tuollaisen tiedon? Ne hinnat mitä lehdissä ilmoitetaan esittelykohteille, on talopelillä laskettuja, eikä niillä ole mitään tekemistä toteutuneiden kustannusten kanssa. Yhdeltä rakennusporukalta kuulin että erään messukoteen todelliset kulut oli noin kolmekertaa se mitä lehdessä luki.
Hintoihin saa heittää varmasti vähintää 5% lisää per vuosi.
Ne laskennalliset hinnat eivät ikinä vastanneet todellisia kustannuksia.
Eiköhän se jotain tuota luokkaa ole. Materiaalit kallistuu vuodessa 4-5%, työkustannukset samoin.
Puhumattakaan siitä, että rakennusmääräykset tiukentuu jatkuvasti. Ne näkyy heti kustannuksissa.
että työkustannukset nousevat 4-5 prosenttia vuodessa, kustannukset kasvavat tietenkin 4-5 prosenttia vuodessa eikä 10 prosenttia vuodessa.
ja opettele sinä käytöstapoja...