taloyhtiön huoltoliikkeen kanssa hilattu kuluja aiheettomasti ylöspäin.
Seuratkaahan tarkasti osakkeen omistajat minkälaisia sopimuksia isännöitsijä tekee.
Huolto-liike joka hoitaa taloyhtiön kunnossa pidon kannattaa kilpailuttaa kerran vuodessa mutta kaikilla on harmi vaan aika sovitut hinnat.
Seuratkaahan tarkasti osakkeen omistajat minkälaisia sopimuksia isännöitsijä tekee.
Huolto-liike joka hoitaa taloyhtiön kunnossa pidon kannattaa kilpailuttaa kerran vuodessa mutta kaikilla on harmi vaan aika sovitut hinnat.
Vastaukset 5
Vanhimmat
kannattais hommata talonmies, tulee halvemmaksi ja on huom. parempi kuin yksikään huoltoyhtiö. Asukkailla turvallinen olo, kun on talkkari talossa.
miten sen nyt ottaa. Eihän se talomiehen peruspalkka varmaan paljon ole, mutta kun siihen lisätään: työkalut, vakuutukset, työnantajan pakolliset maksut, varmiehen palkat ja muut maksut, kas kummaa, ei se olekkaan enään halvempi, kuin hyvin ja oikein kilpautettu huoltoyhtiö. Ja vanhasta uskomuksesta vielä: talonmiehellä ei ole mitään poliisin tai järjestysmiehen valtuuksia tai valtaa.
Sellasta se on! Rahan tuloa ei voi estää..
t. isäntä
Isännöitsijät ovat usein koulutukseltaan merkantteja eivätkä ymmärrä kuluista mitään.
Todennäköisesti sinunkin tapauksessa ei virhe ole tahallinen vaan johtuu isännöitsijän järjen vähyydestä. Näet kun lusikalla on annettu ei voi kauhalla ammentaa.
Isännöitsijät ovat parhaimmillaan lähinnä pesulavuoro listojen laadinnassa.
isännöitsijät olisivat koulutukseltaan merkonomeja niin he takulla ymmärtäisivät kuluista.