Hei. Vuotaako teidän kanienne nenät? Kuinka normaalia on, että kanin nenä vuotaa aina oli kesä tai talvi. Kanini oli viime talvena ensimmäistä kertaa ulkona ja taisi silloin vilustua. Vein sen eläinlääkärille kun huomasin sen nenän vuotavan. se sai antibioottikuurin, mutta se ei auttanut nenänvuotamiseen.Sitten eläinlääkäri epäili sen olevan allerginen pölylle, jota tulee mm.sahanpurusta. Hän suositeli häkkiin haketta "mörttiröpöä" Se tulisi aika kalliiksi, koska Mörttiröpö on paljon tavallista sahanpurua kalliimpaa. Ja koska kanini häkki on suuri ja purut täytyy vaihtaa aika usein, sillä kanini ei ole oppinut sisäsiistiksi vaikka on jo 9kk vanha.
Niisk
Nuhanenä
3286
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Käytätkö puruna eläinkaupan purua, vai jotain sahalta saatavaa purua? Sahoilta saatava puru voi olla paljon pienempijakoista purua, eli siinä on enemmän pölisevää ainesta, kuin eläinkaupan purussa. Tämä voisi aiheuttaa kanissasi allergiaa. Mörttiröpö on harmittavan kallista, mutta muistathan sen, että aina pitäisi ajatella lemmikin parasta hintaa miettmättä. Minulla on omakohtaista kokemusta, olen opiskelija, eli rahaa ei todellakaan juuri ole ja minulla on talvikko, josta tuli pölyallergikko. Joudun siis ostamaan mörttiä vaikka se on paljon kalliimpaa. Välillä harmittaa, mutta en kärsi katsoa, kun pienen eläinystävän silmät rähmii ja henki pihisee... =(
Toivottavasti pulmaasi löytyy ratkaisu. =)
Kanin nenä on normaalistikin aina hieman märkä, joten pieni märkyys ei tarkoita että kanisi nenä vuotaa. Jos kani kuitenkin kärsii nuhasta, sen näkee selvästi, sillä nenään kertyy kuivunutta räkää. Jos kanillasi on nuha, se johtuu mitä luultavimmin siitä että se on saanut vetoa. Kanit ovat hyvin herkkiä vedolle, ja jo lyhyt aika avoimen ikkunan lähettyvillä voi aiheuttaa kanin vilustumisen. Pidä siis huoli että kanisi ei saa vetoa, eli että häkin paikka ei ole vetoinen (kani voi myös vilustua jos lattiat ovat kylmät). Yleensä tavallinen nuha menee ohitse ilman lääkekuuria pitämällä kani lämpimässä (vaikkapa huoneessa jossa on lattialämmitys) ja poissa vedosta.
on halvempaa usein marketissa, kuin eläinkaupassa ja ero voi olla jopa 3-4 euroa! Itse laitan hamsuillemme vain mörttiröpöä ja nykyään ostetaan se Etujätistä, hinnan vuoksi.