tässä vain huokailen syvään kun olen n. puoli vuotta sitten valmistunut tietotekniikan insinööri (nyt hoitovapaalla) ja pitäisi ruveta työpaikkoja etsimään, mutta mistä?
kaikissa työpaikoissa täytyy olla vähintään viiden vuoden työkokemus ja osata useampia kieliä ym.
tulee vain sellainen olo ettei meikäläinen noilla hakukriteereillä tule ikinä pääsemään mihinkään..
kertokaapa oletteko laittaneet vain tylysti kaikkiin mahdollisiin työpaikkoihin hakemuksia kriteereistä huolimatta? ja miten kauan olette suunnilleen hakeneet töitä ennen kuin saitte työpaikan.
kaikissa työpaikoissa täytyy olla vähintään viiden vuoden työkokemus ja osata useampia kieliä ym.
tulee vain sellainen olo ettei meikäläinen noilla hakukriteereillä tule ikinä pääsemään mihinkään..
kertokaapa oletteko laittaneet vain tylysti kaikkiin mahdollisiin työpaikkoihin hakemuksia kriteereistä huolimatta? ja miten kauan olette suunnilleen hakeneet töitä ennen kuin saitte työpaikan.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Vuoden verran noin hain ympäri suomea, kyllästyin, hain ulkomaille Irlantiin ja pääsin heti töihin it-alalle helppariin. Eipä ole kiinnostusta ihan heti palata takaisin Suomeen.
minkälaista on ollut olla töissä irlannissa? palkka ei noissa hommissa kai ole mikään ihmeellinen, miten olet selvinnyt?
Ei vissiin ole häävi palkka siellä helpparissa? Kertyykö lomarahat? Entä eläke? Mikä siellä on hyvää?
Palkka on jotain n. hieman alle 400/viikko nettona. Olen viihtynyt ihan ok, en usko että lomarahoja täällä tunnetaan, mutta olin tuossa lomalla ja palkka juoksi koko ajan, aika mukava fiilis:)
Kiirettähän välillä tuppaa Helpparin hommat olemaan, mutta varmaan 99% asiakkaista on todella asiallisia ja mukavia, harvemmin kukaan soittaa suutaan ja hyvä niin muuten ei näitä hommia jaksaisi.
Ei ole suomeen ikävä ei, enpä usko että ihan heti palaan työttömäksi, siitä sain ihan tarpeekseni aikoinani.
Suomi on menossa alamäkeä koko ajan - kiitos korkean verotuksen.
Uudet työpaikat löytyy muista maista.
Vinkki: älä äänestä sosialistia presidentinvaaleissa. Ehkä sitten ne työpaikat saadaan palaamaan Suomeen.
Jos et ole fakkiutunut tietotekniikkafriikki tai kärsi narsistisesta persoonallisuushäiriöstä, suosittelen lämpimästi alan vaihtoa. IT-alalle rynnistivät nousubuumissa kaikki kiipijät ja yhteistyökyvyttömät ääliöt. Siellä ei ole enää kivaa.
Työ on pääosin pelkkää paskanlapioimista epätoivoisista projekteista toiseen. Aikataulut ovat tiukkoja ja vaatimustaso kova. Projektit kusevat kerta toisensa jälkeen vätysten rupatellessa ja läpsytellessä käsiään. Bonuksia on turha odottaa, vaikka tekisi viikkokausia töitä putkeen.
Eipä tuota paremmin voi juuri kuvailla. Jo projektin alussa nähdään, että homma tulee viivästymään ja matkan varrella työmäärä tulee lähes tuplautumaan erinäisten hätäaputöiden ja muutosten johdosta. Työilmapiiri vastaa lähinnä yläastetta. Onhan se nuorekas ja dynaaminen, mutta kun ikää alkaa olla yli 30 v niin ei oikein nappaa kuka on ollut eniten kännissä viime viikonloppuna jne. Kenen auto kulkee lujimpaa.
kyllähän parhaat ideat ovat lähteneet oman yritystoiminnan ja kokeilun kautta,miettimään mitä rupeat alihankintana jne suunnitelemaan.tekijä löytää työnsä usko siihen vahvasti ! kaikki työ on kelvattava tietysti.
Eiköhän IT-alalla englanninkielentaito ole tärkein, muita kieliä tarvitaan harvemmin, ainakin jos Suomessa meinaa töitä tehdä.
Vai tarkoititko sittenkin ohjelmointikieliä?
Et ole siis vielä hakenut hommia, kauhistelet vain työnhaun aloittamista. On mahdollista löytää myös hyviä työpaikkoja, mutta se vaatii vähän onnea ja mahdollisesti myös suhteita. Paljon ratkaiseen myös esiintyminen haastattelussa, on hyvä osata olla varma ja vakuuttava ilman nörttimäistä isottelua. Pienen lapsen äitinä voinet merkata sarakkeeseen pienen lisämiinuksen, sillä nyt on työnantajan markkinat. Kannattaisiko tehdä ensin lapset pois alta ja sitten vasta työelämään? Siinä vaiheessa voi hankkia tuoretta lisäkoulutustakin pohjalle niin eiköhän se siitä. Suhdanteet nimittäin vaihtelee eikä tänään tiedä mitä huomenna tapahtuu. Tsemppiä!
kiitos kaikille vastaajille neuvoista ja kannustuksista.