Pafos, lokakuu perheloma

kannattaako lähteä

Millainen paikka Pafos on lomakohteena, lokakuussa eli syksyisin? Lapset ovat 7- 11 v, onko heille toimintoja siellä, millaiset rannat ovat, onko myös hiekkarantoja?

Kuulisin mielelläni kommenttejanne, kiitoksia.

3

1834

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hri

      Olimme koko perheen voimalla Protaraksessa viime pyhäinpäivän kahta puolta loka/marraskuun vaihteessa (5-vuotias poika). Kahdeksasta lomapäivästä seitsemänä aurinko paistoi täydeltä terältä (max 27 astetta) ja yhtenä raju pilvinen myrskypäivä, joka ei ollut kuitenkaan kylmä ( 18). Yöllä lämpötila laskee n 13 asteeseen, joten kannattaa valita majoitus, jossa on lämmitys. Vesi oli hyvin uimakelpoista (n 20), mutta turistit ja sitä myötä palvelut olivat hyvin vähissä. Lokakuussa on vielä eri meininki, sesonki on päällä. Silti lomamme oli oikein onnistunut ja uskallan suositella, varsinkin, jos on kiinnostusta liikuntaan. Kelit ovat lähinnä meidän Juhannustamme vastaavat kaikin puolin.

      Kymmenen vuotta sitten olin YK-palvelusreissullani lomailemassa Larnakassa syyskuun puolivälissä, jolloin oli vielä paahtava helle (> 30)ja todella lämpimät uimavedet sekä marras-joulukuun vaihteessa Pafoksessa, jolloin oli kyllä poutaista, mutta päivällä enää n 18 ja uimavedet melko viileitä.

      Lapsia ajatellen lokakuun alku lienee oikein otollinen aika, eikä lämpimät vedet aikuisenkaan luita suinkaan riko... Pafoksestakin löytyy aivan mukavia rantoja, ja pidin erityisesti pienen kaupungin ilmapiiristä. Vedethän Kyproksella ovat mahtavan kirkkaat, joten ottakaa uimalasit mukaan!!!!!!Pafos on paljon rauhallisempi kuin itä-Kyproksen "nuorisorysät", joista Agia Napa lienee hurjavauhtisin. En muista enää aivan varmasti, miten vesipuistot jne mahtavat sijoittua Pafoksessa, mutta ainahan voi järjestää retken sellaiseen, vaikka vähän kauemmaksikin. Kymmenvuotiaitten kanssa voi jo vähän matkustellakin.

      Niin, hintataso on sama kuin Suomessa, mutta sesongin loppuminen kuin veitsellä leikaten lokakuun viimeisellä viikolla pudottaa ainakin meillä matkojen perushintoja reilusti (200-300€), vaikka hotellin palvelut pysyvät samana.

    • Maija

      Hei !
      Pafos on erinomaisen ihastuttava lomapaikka lapsiperheelle. Sää lokakuussa on varmasti erinomainen, lämmin mutta ei paahtavan kuuma.
      Uimaranta varsinaisella kaupungin alueella on pienehkö, mutta mukava. Bussilla tai taksilla pääsee suuremmille rannoille Coral Bayhin, mutta mielestäni Pafoksen oma ranta on ihan ok. Pafos on nimen omaan lapsiperheiden ja aikuisten pariskuntien lomapaikka, teini-ikäisten ja muun juhlaväen lomakohteeksi en suosittele, sopivampia ovat varmaan saaren itäisen pään lomakohteet, esim Aya Napa. Olemme reissanneet suurimman osan välimeren ja Kanarian saarten lomakohteista kokoonpanolla yksi lapsi/vanhemmat. Nyt lapsi matkustaa jo yksin, mutta vanhemmat jumittuivat Pafokselle, vietämme siellä edelleen kaikki kesälomat, parhaimmillaan 3 viikkoa kerrallaan. Jos teillä on mahdollisuus vuokrata auto, ei kannata arkailla, vasemmanpuoleiseen liikenteeseen oppii suht helposti ja saaresta saa aivan erilaisen kuvan kun kiertelee esim vuoristossa. Hintataso, joka muuten ei ole erityisen halpa on kaupungin ulkopuolella jonkin verran edullisempi.Yksi asia, jota kannattaa nimen omaan lapsiperheen arvostaa on Kyproksen korkea hygieniataso.

      • eemu

        Mukava lukea positiivisia viestejä Pafoksesta. Itsekin olen perheeni kanssa (mies pojat 10 ja 12v) menossa lokakuun loppupuolella ekaa kertaa Kyprokselle ja nimenomaan Pafokselle. Joku on sanonut paikallisen rannan olevan huono kiviranta, mutta ilmeisemmin siitäkin pääsee uimaan. Hiekkarannalle kun ei välttämättä joka päivä viitsi bussilla ajaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      72
      3033
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      55
      2685
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2295
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2168
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1976
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      36
      1803
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1566
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1517
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1360
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      29
      1329
    Aihe