Suomi nainen ja mustat miehet?

Kalima

Olen sivusta seurannut, että kuinka suomalainen nainen on mustan miehen seurassa ja läheisyydessä. Olen itse gay, joten turha urputtaa, että olen kateellinen tai että "mustat miehet vievät suomalaiset naiset". Naiset eivät kiinnosta, mutta miksi suomalainen nainen lepertelee mustille miehille ja jotenkin suhtautuu mustaan mieheen kuin lapseen tai yksinkertaiseen aikuiseen ihmiseen? Onko musta mies valkoisella suomalaiselle naiselle "helppo nakki" vai eikö valkoinen suomalainen nainen enää uskalla kohdata valkoista suomalaista miestä, koska tasa-arvo ei tule toteutumaan ko. suhteessa, koska mies ja nainen ovat erilaisia. Hallelujaa sille erolle joka on ja PYSYY.

7

4328

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mä vaan

      Musta tuntuu, että musta tuntuu...

    • pendo

      Tiedän mitä tarkoitat olen huomannut joskus saman homman. Itse seurustelen afrikkalaisen miehen kanssa ja tuttavapiiriimme kuuluu useita suomi-afro-pariskuntia. Etenkin miehen sinkkukavereita kohtaan olen huomannut saman ilmiön. Lepertely ja lapselle puhuminen voivat korostua jos nainen on paljon vanhempi miestä, mies on ollut maassa vasta vähän aikaa ja kaikki on uutta ja vierasta hänelle tai jos nainen ei luota mieheen. Tuossa luottamuskysymyksessä kyllä nainen varmaan enemmänkin komentelee ja nälvii miestään tarpeettomastikin, mikä on todella ikävää sivullisten silmissä. Meillä on mies monta kertaa ollut kimpaantunut kun kaverinsa vaimo kohtelee miestään ainakin julkisesti kuin ...piip. Sitä en tiedä mitä taustalta saattaa löytyä. Itse en ole kovinkaan lepertelijätyyppiä ja miehenikin sen verran kovapäinen ja sopivasti macho ettei akkavallan alle helposti jäisi. Alkuaikoina sellainen tietynlainen eriarvoisuus oli välillä rasite meille kummallekin, kun minä sain opastaa miestä kaikissa itselle arkipäiväisissä asioissa aina eri ruoka-aineista virasto-asioihin. Siinä tuli helposti olo, että on äitinä aikuiselle miehelle ja mieheni miehisyys ei tykännyt olla naisen armoilla. Onneksi tuosta ajasta on nyt selvitty ja mies tuntuu saaneensa jalansijan suomalaisessa yhteiskunnassa.Toisaalta, lohdutin ja "pelottelin" miestäni pahoina päivinä sillä että jos jonain päivänä menemme Afrikkaan niin sama rumba on edessä toisinpäin..:)
      Meillä tasa-arvoisuus toimii, olemme onnellisia toistemme kanssa niin älyllisesti kuin tunteellisesti ja fyysisestikin ja jos lepertelemme niin pelkästään siitä syystä että toinen on niin ihana ja siinä ei ihonvärillä ole mitään tekemistä.

      • Janna

        Kirjoituksesi oli hyvä ja kerrankin asiallista luettavaa...! Itselläni on myös afrikkalainen mies ja voiko kaikinpuolin ihanampaa miestä kuvitella,kyllä on tullut sen verran koettua elämää suomalaisten miesten telkkarimanian & kaljantissuttelun kanssa että osaa arvostaa nykytilannetta :)


      • on jos missä
        Janna kirjoitti:

        Kirjoituksesi oli hyvä ja kerrankin asiallista luettavaa...! Itselläni on myös afrikkalainen mies ja voiko kaikinpuolin ihanampaa miestä kuvitella,kyllä on tullut sen verran koettua elämää suomalaisten miesten telkkarimanian & kaljantissuttelun kanssa että osaa arvostaa nykytilannetta :)

        myös suomalaisissa, savolaisissa ynnä muissa. Kertookohan se jotain kommentoijasta itsestään, jos hän on kohdannut suomalaisten miesten joukosta vain telkkarimaanikkoja ja kaljantissuttelijoita? Olisiko ihana afrikkalainen mies ehkä ansainnut jotain muuta?


      • asiasta

        Juuri kertomallasi tavallahan tämä homma etenee.

        Minun tuttavapiirissäni melkeinpä kaikki mustat miehet ovat ylikoulutettuja niihin töihin, joita täällä tekevät. Eivätkä siis todellakaan ole mitään tossukoita ja ääliöitä vaan erittäin älykkäitä ja fiksuja tyyppejä. Tuttuni eivät myöskään istu päivät pitkät baareissa (niinkuin joku tuolla selitti) vaan käyvät töissä, opiskelevat ja pyörittävät perheensä arkea siinä missä suomalaiset miehetkin. Tasa-arvo toteutuu myös kaikissa tuntemissani perheissä melkeinpä suomalaiseen tapaan. Johtuuko sitten koulutustaustoista vai mistä...

        Ja kyllä niitä baarissaistujia ja tussun perässä juoksijoita löytyy suomalaisistakin, joten...


      • Anonyymi
        Janna kirjoitti:

        Kirjoituksesi oli hyvä ja kerrankin asiallista luettavaa...! Itselläni on myös afrikkalainen mies ja voiko kaikinpuolin ihanampaa miestä kuvitella,kyllä on tullut sen verran koettua elämää suomalaisten miesten telkkarimanian & kaljantissuttelun kanssa että osaa arvostaa nykytilannetta :)

        Osaa ne afrikkalaisetkin tissutella ja olla pölhöjä. No itsellä on semmoinen afrikkalainen mies,että emme onneksi asu yhdessä,mutta moni asia ärsyttää. Ei siinä mitään,voinhan lopettaa suhteen, jos en jaksa. Mutta mukavaa on tietyt asiat😂


    • Anonyymi

      Suomalaiset miehet tuppaa viemään mustat miehet.

    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      76
      1059
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      774
    3. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      218
      634
    4. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      34
      482
    5. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      23
      468
    6. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      70
      425
    7. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      34
      405
    8. Ihan pikku vinkki

      Kannattaa tallentaa kaikki mitä sen naisen kanssa puhuu ettei tule hankaluuksia myöhemmin
      Ikävä
      52
      399
    9. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      18
      393
    10. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      43
      384
    Aihe