Kaikki kenellä on koira/koiria ja auto niin mielenkiinnosta kysyisin kenellä on farmari, minkämerkkinen ja miksi juuri se merkki?
Meillä on kaksi koiraa ja niiden kuskaaminen henkilöautossa on hankalaa joten ajattelin ostaa farmarin mutta en tiedä vielä minkä joten kaipaisin teidän omistajien ja koirienne mielipiteitä!:)
Meillä on kaksi koiraa ja niiden kuskaaminen henkilöautossa on hankalaa joten ajattelin ostaa farmarin mutta en tiedä vielä minkä joten kaipaisin teidän omistajien ja koirienne mielipiteitä!:)
Vastaukset 15
Vanhimmat
Eli Koiran ikioma Lada!Ei sureta jos jostain paikasta puuttuu pala,toisin kuin 20000e autossa.Tosin hyvin on koira autoaan kunnioittanut koska mitään tuhoja ei ole tehnyt=)
Maasturi on meillä menopelinä. Eräihmisinä emme aina kyllä ihan asfalttiteitä ajelekaan, joten nelivetoisuus on ehdoton. Koiralle on aivan samanlainen tila kun farmariautossa takakontissa, vain hiukan korkeammalla kun farmarissa. Meidän koira ainakin suosittelisi siis CRV;tä, on tilaa niin koiralle, ihmisille kun tavaroillekin.
meillä on ihan tavallinen mitsu lancer, hyvin yksi haukku mahtuu sinne takapenkille ja eikä likaa tule kun laittaa sellasen suojan sinne. jos pitkälle matkalle lähetään tai muuten joutuu koira olee jonkin aikaa autossa niin lainataan anopin farmari corollaa! ihan hyvin näin pärjätty. isännän bemarin takapenkille mahtuu kyllä kanssa hyvin yksi haukku.
Takakontti pysyy siistinä kun sinne hommaa muovikaukalon (autotarvikeliikkeestä) ja koiraverkon.
Juu kun mulla on vw polo lyhyt peränen niin se on aika pieni 2koiralle..emmä takapenkin likaantumista pelkää mut kun koirilla eioo oikeen tilaa muutakun hattuhyllyllä kun penkit on niin takana ja kun ne on siä niin taka lasista ei nää mitään että koirulit tulee kalliiks kun ne haluu uuden auton jossa on tilaa olla vapaasti mutta mitä sitä nyt ei tekis koirien parhaaks!:)
Meganen farkku varustettuna kunnon koirakalterilla. Hyvinä puolina mainittakoon. Tosi tilava tavaratila ja kesällä se iki-ihan ilmastointi. Ja lisävarusteina vielä suhteellisen kiva ajaa.
Bussi. 38 eurolla pääsee liikkumaan koko kuukauden ympäri ämpäri Turkua.
on joko Grand Voyager tai sitten Skoda Octavia farkku, molempien takakonttiin mahtuu kaksi koiraa yht. 110 kg. Jos olisin ahkera, siirtäisin Grandista vikan penkkirivin keskipaikalle ja meillä olisi iso farkku 5:lle hengelle ja kaikki koirat mahtuisivat hyvin takakonttiin. Molempia suosittelen lämmöllä koira-autoiksi, mukavia ajettavia ovat ja vievät vähän, dieseleitä kun ovat.
Pitkät reissut tehdään asuntoautolla, jonne kaikki koirat mahtuvat hyvin.
on -92 ooppeli!:) Hyvin mahtuu sessu peräkonttiin kun ottaa hattuhyllyn pois, kun autossa on palloperä.
Meillä on Peugeot Partner, tosi hyvä koira-auto.
Meillä on pari farmaria (mersu ja corolla) ja lisäksi iso paku, johon koirat mahtuvat häkkinsä kanssa tavaroiden lisäksi. Perheemme on iso, ja muutkin kuin koirat pitää saada mukaan. Liikummekin usein usealla autolla, aina tilanteen mukaan. Metrollakin koirat liikkuvat usein. Bussilla ei olla liikuttu.
Ei kai se merkki tässä tapauksessa merkitse oikein mitään, enemmän kannattaisi kiinnittää huomiota koiraverkon kiinnittämiseen (ja irrottamiseen muita tarpeita varten), onko tilaa kuljetella juoma-astioita ym (jos reissaa pidempiä matkoja), mahtuuko koko perhe koirien (ehkä häkinkin) lisäksi, mahtuuko kaikki tavarat mukaan, ylettyykö pentukin farkun takaa syömään takapenkin turvavöitä, takaosan sisustus (voiko pestä/pyyhkiä/imuroida hyvin) ym.ym.
Koirien kanssa farmari ja koiraverkko on ehdoton ja kaikkein turvallisin yhdistelmä, olemme vaihtaneet siihen jo aikoinaan yhden koiran kanssa.
Meillä on 240 farmari Volvo. Siksi tuo auto että on ISO! Sinne menee vaikka pieni kylä. ;o) Varma toiminen ja nätti kun sitä on laiteltu ja tuunailtu. Suosittelen! Hyvä auto!
meillä ihan tavallinen ha ja ihan hyvin onnistuu lauman kuljettaminen silläkin. Tosin eivät ne kyllä kaikki yhdessä ole milloinkaan autoilemassa, mutta 3-4 mahtuu ihan hyvin yhteen kyytiin. Hyvä sopu sijaa antaa....ainakin meidän koiruuksilla ;=).
Se on tilava niin koiralle kuin matkustajille ja tuttu merkki meille.
auto.