Onko kellään ollut orkesterin sijaan DJ:tä hoitamassa hääjuhlan musiikkipuolta? Itse olemme ajatelleet tällaista vaihtoehtoa. Mitä mieltä olette..?
DJ häihin
21
8151
Vastaukset
- kysäsepä
tolta Nikulan Jonelta josko sillois aikaa ja tarmova.
- Elämä on..
Kyllä aika latteet juhlat tulee, jos dj yksin kuulokkeet päässä tukkaheiluen jammailee jossin nurkassa..
Itse en menisi moisiin "juhliin"..toki jos haluaa juhlat joissa on kaikki ota orketeri ja dj loppu-illaksi..
Yleisesti vasta kun varsinainen hääväki lähtee alkaa se bassoja yliampuvat ämyrit paukkumaan..
Jotku humalaiset yrittävät saada väkisin jotain jatkoja aikaseksi, jotka harvemmin tuntuu muulta, kun levyjensoitolta.. itse kokemuksesta olen musiikkimiehenä tätämieltä 15v keikkaa tehneenä - martsu
Ajattelimme itsekkin tuleviin kesähäihimme dj:tä. Mielestäni ihan varteen otettava vaihtoehto, koska voit yhdessä dj:n kanssa käydä läpi soittolistan -kaikille jotakin. Dj:t kyllä soittavat häävalssit ym. pakolliset ja ovat halvempia kuin joku bändi!!! Toisena vaihtoehtona meillä on joku cover-bändi, mutta ei missään nimessä humppa-kokoonpanoa!!!
- ***
Meillä olis yksi tuttu DJ tiedossa, joka hoitais homman sadalla eurolla. Orkesteri, jota olemme ajatelleet toisena vaihtoehtona,kustantaisi 500 €. DJ:n kanssa saisimme tosiaan itse valita soittolistan,kun taas orkesterilla on oma ohjelmistonsa. Olen ollut aika monissa häissä, joissa tunnelma on latistunut etenkin nuoremman väen osalta siksi, ettei orkesteri ole osannut soittaa tarpeeksi menevää ja monipuolista musaa. Tosin tämä orkesteri jota olemme harkinneet, vaikuttaa kyllä näytelevyn perusteella monipuoliselta. Onpa vaikea valinta!
- nimimerkki
*** kirjoitti:
Meillä olis yksi tuttu DJ tiedossa, joka hoitais homman sadalla eurolla. Orkesteri, jota olemme ajatelleet toisena vaihtoehtona,kustantaisi 500 €. DJ:n kanssa saisimme tosiaan itse valita soittolistan,kun taas orkesterilla on oma ohjelmistonsa. Olen ollut aika monissa häissä, joissa tunnelma on latistunut etenkin nuoremman väen osalta siksi, ettei orkesteri ole osannut soittaa tarpeeksi menevää ja monipuolista musaa. Tosin tämä orkesteri jota olemme harkinneet, vaikuttaa kyllä näytelevyn perusteella monipuoliselta. Onpa vaikea valinta!
Herätkääs nyt siellä kukkaroittenne äärellä.. elävää musiikkia ehdottomasti hääjuhlaan..
Tiskirätit kuuluu diskoon! - Masa
nimimerkki kirjoitti:
Herätkääs nyt siellä kukkaroittenne äärellä.. elävää musiikkia ehdottomasti hääjuhlaan..
Tiskirätit kuuluu diskoon!Tämän täytyy olla provo. Eihän nyt kukaan tosissaan DJ:tä. Kyllä oikeissa häissä pitää humppa soida ja hiki haista.
- tuleva morsian06
Sillä se on mun sulhanen.
Kyllä ajateltiin ottaa myös extra dj häihin, sillä mukava kun on tunnelmamusiikkia myös syödessä;0)
Ei ne aina niitä tiskirättejä ole... - morsio
Olen myös dj:n kannalla, koska meillä paljon "nuorta" porukkaa jaka ei humppaa tanssi, häävieraslistalla.
Okei, bänditkin soittaa suomipop/rock puolta, mutta luulen, ett djltä löytyy laajempi valikoima ja kukin voi toivoa mieleistä musiikkia.
Ehkä näin myös tanssilattialla käy porukkaa!!! - vieraana häissä
Olin vieraana häissä, jossa soitti dj Cubis musaa ihan vietävän hyvällä tatsillä. Musa oli osittain jotain sellaista jossa oli 90 luvun diskoa mitä esim soitettiin ennen stadin yökerhoissa. Toiveita otti hyvin vastaan ja tuntui olevan levystössä hyvin uusimmat hitikin. Etenkin naiset tuntuivat hullaantuvan kovasti tanssimaan ja siinä samassa tietenkin miehiä muana. Sillä on omat sivut netissä. Suositttelen.
- 120bpm
Itse olen dj ja veivannut lättyjä useammissakin häissä. Yhdet olivat jopa sellaiset, että siellä oli lisäkseni bändi. No se veti 2 sovittua settiä ja meikä hoiti sen jälkeen illan biletyksen ja muutaman sovitun ohjelman siinä ohessa. Mitään sovittua biisilistaa ei tehty, tietyt kappaleet oli pyydetty ja ennakkoon puhuttu milloin veivataan ne ja kaikilla on ollut hauskaa. Se on hauska katsoa kun valtaosalla on kauheat ennakkoluulot tiskijukkia kohtaan, ei siellä luurit korvissa itse jammailla vaan seurataan miten porukka ottaa musiikin vastaan, kuunnellaan toiveita ja pistetään puntit vibaamaan. Kyllä ne vanhemmatkin joraavat kun ilolientä on hieman veressä ja vanhat discohitit laitetaan soimaan.
- dj häihin
dj häihin www.djhelsinki.com
- Heli25
Dj häihin. Cubis oli soittamassa häissämme ja oli todella hyvä: www.djcubis.fi
- www.djhaihin.com
dj häihin Helsinki http://www.djhaihin.com dj palvelut Helsinki
- epätietoinen?
Miten varmistan että DJ on maksanut teosto yms maksut levyistä/mp, wav jne tiedostoista joita tilaisuudessa soittaa ja sen laskuttaa???? Onko olemassa jokin dokumenti asiasta??
Vai hoitaako dj:t yksityistilaisuudet piraattilevyillä/ tiedostoilla?? Tässä tapauksessa hinnalle olisi kiva saada selvennys mistä se koostuu jos tute on ns. sekundaa.- Disk Jockey
Hommahan toimii lain puolelta niin, että koska kyseessä on yksityistilaisuus, saa siellä soittaa musiikki lähteestä kuin lähteestä. Erittäin harvalta DJ:ltä löytyy enään 100% "laillinen" tracksetti. Se hinta jonka maksat DJ:lle on nykypäivänä korvaus siitä ajasta, jonka DJ käyttää viihdyttäessään häävieraitanne. Se kun tahtoo olla vähän niin, että nykyään kaikki maksaa, oli kyse sitten mistä tahansa.
- mie 14
www.haamusiikki.fi
www.juhlatarvike.fi - pk-seutu
www.haatanssi.com löytyy edullisesti dj, äänentoisto ja valaistus.
- Anonyymi
DjWorld yrittäjä ainakin on paskin ikinä. Musiikin soittaminen ehkä sujuu jotenkuten, mutta henkilö deskin ulkopuolella ei osaa edes alkeellisempiakaan käytöstapoja xd
- Anonyymi
Moi. Hakusessa dj ja putkahti tuo nimi vastaan. Oliko tämä kyseinen dj palveluiden tuottaja käyttäytynyt sitten jotenkin huonosti vieraita vasten?
- Anonyymi00021
Dj Timo Nurkkala kokemuksia?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?861739Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,171091Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.981046Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol79952- 91794
Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia
https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot146779Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt51754Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs50695- 53674
Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv51671