Presidentinvaalit

Kivikuuro

Pressanvaalit lähestyvät. Monet ovat jo ennekkoon käyneet äänestämässä.
Oletteko käyneet vaalitilaisuuksissa? Ainakin Tarja Halosen vaalitilaisuuksissa on ollut isommilla paikkakunnilla viittomakielinen tulkkaus.
ENs lauantain vaalijuhlassa Helsingin messukeskuksessakin pitäis olla tulkkaus.
On se harmi että TV:n suomenkielisissä vaalitenteissä ei ole ollut tekstitystä. Ruotsinkielisel puolella on ollut tekstitys suomeksi, että on saanut edes jonkin verran seurata noita väittelyitä.

4

634

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lauantaina eli huomenna, tulee klo 13.05 ykköseltä torstain vaalikeskustelu viittomakielelle tulkattuna.

    • Nollakorva

      Ei voi kuin päivitellä, miten ala-arvoisia keskusteluja tuolla Suomi24.fi vaalien keskustelupalstalla on. Haukutaan vastapuolen ehdokkaita vaikka miksi. huh huh..
      Tällä palstalla sen sijaan nukutaan Ruususen unta.
      Ei kai ole tarvetta tapella ehdokkaansa puolesta kun voi toimia sivistyneestikin.

    • -TP-

      Vasta tänään sain tietää,että viime lauantaina oli ollut Uutisvuodossa suomenkielistä tekstitystä.Siellä Uutisvuodossa kun oli ne presidenttiehdokkaat, Tarja ja Sauli. Voih,harmi kun en ehtinyt nähdä tuota Uutisvuotoa viime lauantaina!!

      Niin,lisäksi tällä viikolla Punainen lanka-nimisessä tv-ohjelmassa on suomenkielinen tekstitys, kun siinä haastatellaan kumpaakin,Tarjaa ja Saulia. Ajattelin vain kertoa, jos jotakuta teistä sattuisi kiinnostamaan.

      Kävinpä jo äänestämässä tänään lounastauolla!;)

      • Nollakorva

        Tulihan se lauantain Uutisvuoto tänään uusintana alkuillasta ja tekstitettynä. Aika hauska ohjelma. Tarja hallitsee small talkin. Sauli oli jäykempi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2137
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      42
      2105
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1845
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1261
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1141
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1070
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      56
      1013
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      946
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      284
      906
    Aihe