Olen hankkimassa kannettavaan ulkoista kovalevyä, mutta koneessa on vain USB1.1. Käsittääkseni pääasiallisesti ulkoiset kovot liitetään USB2.0 liitäntään. ELi kysymyksenäni olisi, että voiko sen liittää suoraan firewire-liitäntään ja onko sellainen kaapeli kallis? Ja saako niitä suoraan gigantista?
Ulkoinen kovo - firewire
pikaisesti vastausta.....
3577
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ulkoisia kovalevyjä on USB(2) liitännällä sekä Firewireliitännällä. Lisäksi esimerkiksi Lacien d2 on ns. tripleinterface, missä on sekä USB- että Firewireliitäntä. Pelkkä kaapelin osto ei riitä. Ulkoisen levyn on oltava jotain noista malleista.
Firewiren etu on sen hieman suurempi nopeus ja varmatoimisuus, esimerkiksi videokamerat käytännössä käyttää Firewireliitäntää (ko. syystä). USB toimii siten että (ymmärtääkseni) data kulkee prosessorin kautta, joka tapauksessa kprosessoritehoa kuluu USB:n käyttöön. Firewire taas perustuu omaan piirisarjaan jolloin prosessoritehoa ei kulu juuri ollenkaan.
sama usb liitäntä se on 1.1 ja 2, nopeudet vain ovat hieman eri luokkaa. enemmän se on koneesta ja käyttiksestä kiinni miten toimii eli jos vanha masiina ei pysty päivittämään usbi kakoseen. Onhan se tuolla usbi ykösellä hidasta tuo tiedostojen siirto. firewireäkin on kahta eri nopeutta 400 sekä 800. 400 on hitaampi kuin usb 2.0. (480 Mbits/s).
Vasta uusimmissa koneissa toimii tuo 800.
Joo. tuossa päivällä tuli sitten haettua gigantista ulkoinen kovalevy, En viitsinyt/kerinnyt kierteleen enpiä joten ostin Freecomin kovon. 80Gt usb:llä, ei ollut firewireliitännöillä varustettuja.Hinta oli vähän kova 129e, mutta on alumiinikotelolla, muovinen olisi maksanut 89e mutta kaikki loppu. nyt juuri parhaillaan laitan digikuvia kovolle(4,5Gt) ja se ilmoittaa että kesto noin 144min usb1.1:n kautta.
No lähinnähän tuo ulkoinen on niinkuin backuppina ja digikuvien säilytyspaikkana. Tällä tuli nyt nelinkertaistettua kovotila, saa nähdä kuinka kauan riittää.