niin haluaisin kysyä minkä kokonen on semmonen valokuvapaperi(siis ne A1 ja jne.) se on niiku valokuvan kokonen mikä tulee ku tilauttaa liikeistä. ja minkä kokosiksi ne kuvat pitää laittaa että ne tulee siihe paperiin sopivasti eikä et puolet vaa tulee siihen.
valokuvapaperiin tulostamisesta
3
1001
Vastaukset
- ihanmitävaa
Sanon suoraan, että tämä mitä nyt luet ei ole ilkeilyä sinua vanhemman taholta.
Juttu on nyt niin, että vastatakseen kysymykseesi joutuu lukemaan kysymyksesi ainakin kymmenen kertaa. Ennen kuin edes ymmärtää mitä itseasiassa tarkoitat.
Ihan ensiksi kerron sinulle. Kun äidinkielen tunneilla kirjoitellaan niitä tyhmiltä tuntuvia tekstejä. Niin nyt tuli sinullekin tilanne, missä voisit ottaa käyttöön kaikki ne jutut, mistä se opettaja on puhunut.
Näytäpä tätä kirjoitustasi opettajallesi, ja kysy miten minun pitäisi tämä juttu selittää ymmärrettävästi. Hän ihan varmasti kertoo ja käy kanssasi lävitse kirjoittamisen perusjutut, jotka eivät tässä oikein täyty. Jotta lukijalle valkenisi näin yön myöhäisinäkin tunteina tuo sanomasi.
En väitä itsekään olevani mikään kirjallinen lahjakkuus. Olenpahan tavallinen keski-ikäinen duunari. Jolla äidinkieli oli koulussa matikan jälkeen se huonoin aine.
Ja nyt nukkumaan... - ihanmitävaa
Alan pikkuhiljaa aavistelemaan miksi kyselet näitä paperikokoja A1,A2,A3,A4,....
Arvaan että printterisi kysyy paperikokoa kun printtaat. Ja siellä oli noita A4, A5, ym.
Mietipä siltä pohjalta, että jos tavallinen kopiopaperiarkki on kokoa A4. Kun taitat sen puoliksi se on A5. Se vielä puoliksi niin A6,A7,A8 jne.
Jos taas menet suuremmaksi kuin A4. Laitat kaksi A4 arkkia vierekkäin niin sellainen yhteensä on A3.
Siitä sen kokojärjestelmän pitäisi valjeta.- esim.
Kouluviivotin on hyvä ihan mittana. Sillä voi mitata minkä kokoinen se A4 on. Noin 30x20 cm. Perinteinen 10 -kuva on 10 x 15 cm.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1478120KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4237151Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei693663Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521423311Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092824Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään442358- 1261936
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231793Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv261576Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821457