Onnea nikille Hometalossa asunut...

Onnea hienosta päätöksestä! Nyt tekin pääsette tältä palstalta pois "hörhöilemästä". On se kivaa, kun ei ole enää "homehäirikön" leimaa otsassa vaan jotkut ottavat meidätkin tosissaan!
Onnea vielä kerran!
91666
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

talossa asuneelle, mistä viestistä oli kyse? Kiinnostaisi siis oikeasti.

Äänestä
  • Eli meidän molempien tarinat voivat ehkä vielä löytyä jostain tuolta sivujen viimesiltä osioilta. Tappelu hometalon myyjien kanssa. Kaikkine kamaline lisineen. Meidän piina päättyi syksyllä ja uuden ystäväni piina päättyi juuri.

    Äänestä

Kuinka nikin Hometalossa asunut tarina sitten on mennyt päätökseensä, onko multa jäänyt joku viesti huomaamatta. Entäs Emäntä, miten teillä menee? Sun juttuja olen seurannut täällä ja rakentajat.fi-sivuilla. Onko teidän talo ihan kunnossa jo?
Omaa korjausuunnitelmaa tässä odotellaan (sen teko maksaa kuulemma jo mukavat 3 tonnia, JESSUS) ja sitten katsotaan mihin taisteluun itse lähdetään! Vielä ei olla oltu myyjiin yhteydessä, että vauhtia ja vaarallisia tilanteita vielä tulossa...Jaksaa jotenkin paremmin kun lukee teistä jotka olette jotenkin selvinneet.
Kertokaa kuulumisia!

Äänestä
  • Tuo hometalossa asunut saa itse kertoa miten kävi, jos joskus enää viitsii näitä sivuja avata. Sai sen verran paskaa niskaansa, kun uskalsi puhua asioista suoraan.

    Meillä menee ihan hyvin, kiitos kysymästä. Asutaan meidän entisessä hometalossa. Sisäilmatutkimus on aloitettu ja sehän kestää pitkään, kun tehdään monta kertaa ja kestikö se nyt viikon aina kerrallaa.
    Talo on asumiskelpoinen nyt. Paljon on hommia jäljellä, mutta tässähän ne menee sivussa, kun jää jo paljon enemmän rahaa käteen, kun ei tarvi maksaa sitä asuntolainan lisäksi menevää vuokraa.
    Taloon ostettiin ilmalämpöpumppu joka talon lämmittämisen lisäksi puhdistaa ilmasta epäpuhtauksia, homeitiöitä, viruksia ym...

    Paljon otettiin itsekkin lainaa lisää, että saatiin talo asumiskelpoiseksi, eli ei me oikeastaan meidän riidalla mitään voitettu. Varsinkin, kun ottaa huomioon, että paljon sairaita perheenjäseniä jäi.

    Jos joskus voin olla avuksi niin laita sähköpostia. En näillä sivuilla enää paljoa käy, koska tarpeeni on ohi.

    Äänestä

Todellakin, pitkästä aikaa.

Kuten tiedätkin, helpommalla selviää kun pitää mölyt mahassaan ja suunsa supussa. Tapahtunutta ja totuuttahan se ei kuitenkaan muuta.

Palaan tähän onnelliseen asiaan ja kerron miten meidän juttu pääsi päätökseen, kun musta on siirtynyt valkoiselle, koska mikään ei ole niin varmaa kuin epävarma.

"Kynsi(tään) ne" = KIITOS KUN OLET OLEMASSA ja te muut myös, keistä löysin samassa veneessä soutajia !

Äänestä
  • Toivottavasti tullaan perässä....

    Äänestä

Kiva kuulla että hometalon ongelmien jälkeen voi vielä aurinko paistaa. Me vasta aloittelemme omaa projektiamme.

Lyhyesti:
1974 rakennettu omakotitalo jossa autotalli talon yhteydessä. Autotallin ja makkarin seinä homeessa, samoin katto suurelta osin jollei kokonaan. Lattiassa kohonnutta kosteutta, nyt tutkaillaan pitääkö purkaa kokonaan (betonilattia), hiphurei.

Mikäli teillä jo homeongelman loppusuoralla on vielä viitseliäisyyttä, kuulisin mielelläni tarinanne ja vaihtaisin kuulumisia.

Yritän toki myös löytää juttujanne tuolta aiemmista viesteistä.

Jokatapauksessa onnea homeettomaan elämään ;-)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Emäntä kirjoitti:

Onnea hienosta päätöksestä! Nyt tekin pääsette tältä palstalta pois "hörhöilemästä". On se kivaa, kun ei ole enää "homehäirikön" leimaa otsassa vaan jotkut ottavat meidätkin tosissaan!
Onnea vielä kerran!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu