Olisi pieni ongelma. Olen ollut vuoden sairaslomalla ja jatkuu lisäksi tämän vuoden loppuun.
Vakuutusyhtiö hylkäsi työkyvyttömyys hakemukseni. En voi mennä entiseen firmaa töihin koska sitä varten tarvittavat välineet on minulta kieletty. Eli mitä tehdä kun sairaspäivärahat on täynnä ja vakuutusyhtiö hylännyt hakemuksen ?
Saisko oikeita vastauksia
Kiitos
Olisi pieni ongelma
7
1326
Vastaukset
- jotain...
Vaihtoehto 1; hankit uuden ammatin työvoimapoliittisen koulutuksen kautta. Niin raskaalta kuin se kuulostaakin, mutta lopussa kiitos seisoo.
Vaihtoehto 2; olet työttömänä työnhakijna kortistossa eläkeikään saakka. - tessa
Mene sosiaalitoimistoon ja kysy avustusta niin jo alkaa tulla sinun asioihisi vauhtia.Kyllä siinä vakutus yhtiö heltyy tai saat uuden työpaikan jota pystyt tekemään.
- ZZZ
Oiskohan vakuutusyhtiön syytä kouluttaa sinut uudelleen?!
Kannattaa vaan tapella niiden kanssa.
Ota yhteyttä vkk:oohon (vakuutuskuntoutus)
- työeläkeläinen
Kuule, teet niinkuin minäkin jouduin aikoinaan; Koska työstäsi ei tule mitään, irtisano ja ilmoittaudu työvoimatoimistoon työnhakijaksi ja kun siellä annetaan paperi, johon pitäisi kirjoittaa esim. työnkuvaus, miksi lopetit... Kerro KAIKKI mahdolliset syyt sekä kellonajat, työnkuvaus, miksi lopetit, työn rasittavuus jne,jne. Aina vaan parempi kun kirjoitat pitkän listan työstäsi ja siihen irtisanomisen liittyvät syyt.
Lyhyt kuvaus tuo useimmiten hylkäyksen jopa karenssi-ajalta, ts. pidentää karenssiaikaa. Itselläni ei ollut kuin n. viikko karenssia, vaikka irtisanoin työstäni hyvästä syystä. Soita aika itsellesi eritystyövoima henkilölle ja ota kaikki sairauspaperit mukaasi! Alussa siis voi tulla jonkin verran karenssi-aikaa...
Lisätutkimuksen kannalta he voivat siis laittaa vajaakuntoutus koulutukseen, joka kestää n. 2-3 kuukautta.Älä siis kieltäydy, pyri ennemminkin olemaan innokas, itse yritin kyllä (myönnän) saada uutta työtä entisen tilalle.
Sen jälkeen voi tulla lisää tutkimuksia, kuten neurologille ja neuropsykologille. Eikä se ole häpeä, päinvastoin, niistä oli ainakin minulle iso apu, kun oli jo kerran aiemminkin tullut hylkäys työk.eläkkeestä.
Olin myös Kelan kuntoutuksella, ja sieltä sanottiin (ennen kuin ilmoittauduin työkkäriin), etten ikinä pääse työkyvyttömyyseläkkeelle, en ole NIIN sairas.
Ja kuinka kävikään kun selvitin papereita myöten työkkärissä...
Ei muuta kuin onnea yrityksellesi, älä jää kiinni entiseen, koska olet tavallaan kahden vaiheilla!!
PS.
Muuta en valitettavasti osaa neuvoa, mutta näin minä sinuna menettelisin.- SKTN
Olen ollut 11 päivää vaille vuoden sairaslomalla työtapaturmasta,
lääkäri päätti että ole työkykyinen vaikka vasen käsi ei vahva ole.
Vakuutus yhtiölle ilmoitettu prosentti haitta oli 1 -3 niin en tehnyt valitusta olettaen että se ei mene noin pienillä lukemilla läpi.
Sairasloman aikana loppui työ suhde.
Työsuhteen päätyminen oli jo ilmoitettu ennen tapaturmaa muuten se ei olisi mahdollista.
Työttömyys alkoi virallisesti lokakuun alusta -05
ja nyt jo tuntuu että jotain voisin vielä tehdä mutta jos jotain otan niin taitaa pitkittyä asiat.
Virtaa vielä olisi vaikka sydän tekee takapakkia heti kun on joku nuha pasilli nenässä.
Sairasloman aikana tuli vielä sydän oireet minkä seurauksena pallolaajennus Taussissa.
Työvoimatoimistossa sain heti ajan erityis neuvojalle, seurauksella että roikun putkessa 60 ikävuteen, en älynnyt enään pyrkiä tyhön tai koulutukseen eikä ole paljon halujalkaan.
- työeläkeläinen
Kun ja jos työkkäristä ehdotetaan kelan kuntoutukseen, mene ihmeessä, tai itse haet sinne. Mutta muista että SINÄ olet hakijana, vaikka papereissa pyydetään työpaikkasi lääkärinkin lausuntoa, etkä ole vielä irtisanoutunut työstäsi. Lääkärisi lausuntoa voit kyllä hakea, muttei sinun ole pakko tietojasi heille antaa koska olet jo pitemmän aikaa ollut sairaslomalla, haet siis vapaa-ajallasi.
Heidän ei tarvitse saada edes tietoja, jollet halua mitä kelan kuntoutuksessa on tullut. He lähettävät kopiot pyynnöstäsi työkkäriin ja itsellesi ja kolmas jää sinne kelaan.
Siinähän ne tärkeimmät vinkiksi. - Firman johtaja
sen takia et pääse töihin firmaamme koska sorkkarauta ja porakone lukko tikut ymp murtautumis työkalut poliisi takavarikois sulta ja jos saat uusia niin uudelleen elikkäs et pääse töihin mutta voit alkaa toimia yksityisenä mökkimurtajana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse654444Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky993704Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1083331Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.211896Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575681883Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.871129- 88871
- 49831
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.105817Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä23774