Kauppis

Jos haen kauppikseen yhteishaussa, ja haen sisään vain pääsykokeiden perusteella, niin haenko silloin vain yhteen kouluun vai kaikkiin Suomen kauppiksiin?
2466
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Yhteishaussa voit hakea joko yhteen tai useampaan kauppakorkeakouluun, ihan miten itse haluat. Hakulomakkeeseen koulut laitetaan järjestykseen sen mukaan, mikä on ensisijainen, toissijainen jne. hakukohde. Ainakin viime vuonna pystyi hakemaan kolmeen eri paikkaan.

Jos laitat koulut esim. järjestykseen 1. Helsinki, 2. Turku, 3. Vaasa, niin ensin katsotaan, riittävätkö pisteesi Helsinkiin. Jos ei, niin katsotaan, riittävätkö ne Turkuun. Jos et sinnekään pääse, niin katsotaan vielä riittävätkö pisteet Vaasaan.

Lisätietoa:
http://www.hkkk.fi/netcomm/venue/venue_index.asp?Level1=5209&lan=FIN
http://www.ekonomit.net/2005.aspx
http://www.ekonomit.net/2005.aspx

Äänestä
  • joo eli voit hakea 3 eri kauppakorkeaan, mutta jos laitat vaikka helsingin 1 vaihtoehdoksi ja turun 2...ja jos pisteet eivät riitä helsinkiin ja turkuun riittäisi niin (et) pääse koska niitä ensisijaisia hakijoita on kuitenkin sen verran että niillä jo täytetään opiskelupaikat...voin olla väärässäkin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Remember To Brethe kirjoitti:

Jos haen kauppikseen yhteishaussa, ja haen sisään vain pääsykokeiden perusteella, niin haenko silloin vain yhteen kouluun vai kaikkiin Suomen kauppiksiin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu