Nouskeepa jo vaikka

Tämä talvi on ollut ystävällinen lämmitysenergian kulutuksen suhteen. Sähköyhtiöt joutuvat miettimään perusteita sähkön hinnankorotuksiin. eipä kovin häikäisevä avaukseni ollut. Olen vain muuten vireessä, uusi päivä ja uudet seikkailut odottavat.

"Hyvinvointiin kuuluuu hyvä omatunto". Kalervo Siikala
11407
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

nyt onkin aiheellista nostaa sähkön hintaa; pienemmästä myynnistä on saatava entisenlainen tulos...

Huomenta vaan...

Äänestä

Tuonnekko kovvaan vesi satteeseen ja melkein lumettommaan pihhaan.

Ei oikein huvita.:)

Äänestä
  • niin paljon? Pitää lähteä suksia voitelemaan. Tänä talvena lumen- ja ilmaan kosteus on korkean, nyt näkyy olevan 96%. Mitä voijetta laitan?

    Äänestä

  • missä sattaa vettä kirjoitti:

    niin paljon? Pitää lähteä suksia voitelemaan. Tänä talvena lumen- ja ilmaan kosteus on korkean, nyt näkyy olevan 96%. Mitä voijetta laitan?

    Ainaski tullee vettä,kun ..:)
    Laita voiteeksi aluksi luistoo..

    Äänestä

  • Nouskee kirjoitti:

    Ainaski tullee vettä,kun ..:)
    Laita voiteeksi aluksi luistoo..

    aivan kuin Esteri olisi pahalla päällä.
    Lumet nekin vähät, voi olla sulaneet huomenna. 3astetta.

    Äänestä

kysyn vain mistä palloja lumisia tai ees lunta nytkin sataa vettä ja jo eilis illasta lähtein
jos jotain valkoista on nin se sulanut ja jäätähn täälä vain on ollut ne pakkassäätkin että liukasta vain eikä mitään lumipalloja voi tehdä missään .
Lämmityksen kannalta hieno juttu ettei ole liiankylmiä säitä .
Kyllä ne sähköyhtiöt osaa tehdä kaikenlaiset höpötykset että saavat nostaa hintoja kuten ovat nostanet huippuunsa laskujen hinnat moninverroin
aivan aiheetonta on noi hintojen nostot ei perustetta mutta kun suomalainen kaiken hyväksyy mukisematta eikä purnaa mistään se on näin silloin IKÄVÄ kyllä

Äänestä
  • Iisalmen kuppeessa havainnoin. Nyt on kiire, pitää jutustella joskus myöhemmin.

    Äänestä

jonkun syyn sen korotukseen keksivät varsinkin meidän talollisten kiusaks. kerrostaloasukkaillahan on kiinteä sähkö? Siis kuuluu vuokraan, olen näin kuullut.

Äänestä

mutta on tämä vain ihme talavi...pakkasmittar näyttää plussoo ja vettä ropottelloo...

Huomenta kaikille ihanille immeisille..ja ilkimyksillekkii...tehhään paras mahollinen päivä tästtäi..:)

Äänestä
  • olla perustaltas positiivinen immeenen. Mukava kun tiällä on vielä nitäe käätännön immeesijä. On joetae muitahhii, ( osasino P-K:n murteella) ee muuta kum porksutellaan.

    Äänestä

  • Sinä Pirre se taijat kirjoitti:

    olla perustaltas positiivinen immeenen. Mukava kun tiällä on vielä nitäe käätännön immeesijä. On joetae muitahhii, ( osasino P-K:n murteella) ee muuta kum porksutellaan.

    ee tuu luvettuva ennen kun piästää viestin mualimalle. Kyllä vanhan kopria meenoo jääkistee, on tullu tehtyä jottae muutahhii kun haetarija soetettuu...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lumipalloja pyörittämään kirjoitti:

Tämä talvi on ollut ystävällinen lämmitysenergian kulutuksen suhteen. Sähköyhtiöt joutuvat miettimään perusteita sähkön hinnankorotuksiin. eipä kovin häikäisevä avaukseni ollut. Olen vain muuten vireessä, uusi päivä ja uudet seikkailut odottavat.

"Hyvinvointiin kuuluuu hyvä omatunto". Kalervo Siikala

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu