Hyvä digi-kortti

PCI-väylään?
6808
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Taitaa olla vielä keksimättä täysin toimiva tietokonekortti digilähetyksille.Löytyy jopa 250 euron kortti,millä ei tee yhtään mitään.Nebulaa suositellaan,mutta ei sekään ole täysin toimiva.Itsellä on koneessa videoin liitäntä ja siihen normaali digiboksi,ainakin toimii.No,kohta varmaan tulee täysin toimiviakin systeemejä.

Äänestä
  • Ei niitä valmistajia kiinnosta panostaa Suomen markkinoille. Digiboxi markkinatkin ovat pienet verrattuna muuhun Europpaan. Digi kortti markkinat ovat vielä pienemmät.

    Mutta eiväthän noi ongelmat koske kuin tekstitystä ja teksti-tv:tä (Nebulan kohdalla).

    Äänestä

  • tulee kirjoitti:

    Ei niitä valmistajia kiinnosta panostaa Suomen markkinoille. Digiboxi markkinatkin ovat pienet verrattuna muuhun Europpaan. Digi kortti markkinat ovat vielä pienemmät.

    Mutta eiväthän noi ongelmat koske kuin tekstitystä ja teksti-tv:tä (Nebulan kohdalla).

    paljon paremman antennin kuin perus-digipoksi näin ainakin Nebulan kohdalla, C-kanavanippu ei näy johtuu varmaankin antennista joka ei riitä 55 kanavalle asti.

    Suurimmaksi osaksi ongelmat johtuu softapuolesta jotka on vielä keskeneräisiä mutta tulee noita uusia versioita onneksi.

    Toisaalta jos vertaa tv-kortin hintaa tallentavaan digi-poksiin (400-600€) ja kortin hinta 150€(Nebula) saahan toki tällä korti tietsikka halvemman tallentavan poksin korvikkeen.

    Äänestä

Lehtien mukaan kehnoja tai todella kehnoja nuo kortit. Eli ihan hyvää digiboxien keskilaatua... :=))

Äänestä

olen käyttänyt kyseistä korttia (uudempi malli Conexantin piireillä, koodi 90002) noin vuoden verran ja kyllä sillä kanavat ja niiden tekstitykset, epgt sun muut on pelannut sujuvasti.
Aluksi kokeilin kortin mukana tulevia ajureita winxp:ssä ja kuten joulukuun Mikrobitissä kerrottiin niillä sekä myös Hauppaugen toistoohjelmilla eli koko cdllä sai heittää sitä vesilintua.

Pari päivää selvitin asiaa netissä ja muistaakseni se oli kerneli 2.6.8 tai varmemmin 2.6.10 mikä sisälsi täydelliset modulit ko. kortille. Oikeat rivit modprobe.preloadiin lisäämällä kortti heräsi henkiin ja on siitä lähtien siis pelittänyt KDEn ja Kaffeinen avulla nauhoituksineen päivineen. Käyttis on/oli Mandriva/Mandrake.

Eli siinä mielessä suosittelen, parhaillaankin pyörii subin ohjelmaa toisella työpöydällä...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Digitietokone kirjoitti:

PCI-väylään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu