Hei vaan kaikki Akun asiantuntijat! Liekö kukaan kerännyt vuosien mittaan suomalaisista taskukirjoista ja lehdistä Akun ynnä kumppanien kuolemattomimpia sanontoja? Niissä kun on aina mukana aimo tujaus ajan henkeä ja terävää satiiria...
Sanontoja Aku Ankasta
15
14088
Vastaukset
- burkina fasosta
murkina vasuun ja sitä rataa. Hyvä Aku, tsemii!!!
...on ensimmäinen mieleen tuleva:
"Elämme kovia aikoja, ystävä hyvä."- Hejaa..
"Varokaa tuota luotia — se saavuttaa meitä!"
"Balin palapelitehdas laittoi pillit pussiin kun pelipalat palasivat piloille pelattuina"
"Pim! Olet hypnotisoitu!"
"Sä oot okei, mä oon okei! Me ollaan reloja eikä kelata pahoja fiiliksiä. Rauhaa ja rakkautta, veli. Heitetään vähän läppää!"
"Timanttinen keikka, hemmot!"
"Et ole mikään onnenseppo, jos naapuris on Tulppu, Teppo"
"Elämme kovia aikoja, ystävä hyvä."
"En tiedä, mitä penskat Kurjenmutkasta hakevat, mutta saatuani heidät käsiini he toivovat, että olisivat karanneet kauemmaksi!"
"Himputti! Tarvitsen jonkun tyhjäpäisen taliaivon vailla minkään sortin tunnontuskia."
"Af Grankka alkaa vanhemmiten pehmitä päästään. Lapsikin tietää, että muukalaiset ovat hyväntahtoista väkeä."
"Uniikki unikorni olikin korni koni!" - mammaaamamam
http://www.co.jyu.fi/~np/misc/Ankka-lainauksia.html
-- ja kun googlella hakee niin kyllä löytyy :D - akuankka
onhan niitä vaikka kuinka! käyppäs katsomassa akkarin netti sivuilla..
- romanthysnight.vision
tarinoista löytyy yleensä ehkä hauskimmat sanonnat...
esim.
"Hrökititte minut reiluzza kampailuzza! Le Muzta Ritari onnittelee teitä!"
"Lemusta? Setä ei lemua, valepukki!"
"Ei lemuzta, vaan Le Muzta, pässinkallo!"
(tai toi olikin jo dialogi...?)Don Rosalta löytyy parhaimmat lainaukset. Eivät vain hauskimmat, vaan myös oivaltavimmat. Mm. muistan varmaan ikuisesti puheen ärsyttävistä keräilijöistä, jonka Rosa välitti Roopen kautta. Samoin myös paljon asiaa tullut muista tärkeistä ja ikuisesti ajankohtaisista aiheista.
- Rahat vai kolmipyörä?
Kaikkien aikojen paras mun mielestä :)
- niitä on jäänyt päähän
(Ehdoton suosikkini)Pim, olet hypnotisoitu!
(Mainosjuliste elämänkerrasta) Leevi Lihamies - muistan kuin muistankin.
(Toinen ehdoton suosikkini) Aki Nauriskäki ja Patti Sellonpää.
(K-koplan kiristyskirje) Auvain on meilä, paljonks maksat?
(Alkuasukas) Picapica-huu-picapica! (tms.)
(Aku pyromaanina) Tuikkaan kaiken tulimereksi!
(Roope, nokka tussarin torvessa) Katso tarkkaan, Make. Olen valkonaama.
Jne...
Jaa, noista osa on kyllä taskukirjoista. - Weirdinin
Varmaan mieleenpainuvin lausahdus Aku Ankasta:
"Ne pikku skorpionit eivät pysty käymään koulua viikkoon, jahka koivuniemen herra on tanssinut saksanpolkkaa heidän pieksämäellään" - Weirdinin
"Pah! Viime otteluumme osallistui presidentti Roosevelt raakunoineen ja hekin olivat vain tiellä!"
"Fiikus fokus febris! Mikä tarkoittaa: "Maanomistajalle kuuluvat ovenkarmitkin" - näin se meni
"Setä on taas juonut sihi-juomaa ja lukenut sarjakuvia pikkutunneille asti."
Aikomukseni olisi tehdä tietokanta Don Rosan ja Carl Barksin tarinoista, jossa jokaisesta tarinasta tulisi myös näitä lausahduksia yms.
Niitä on monia hyviä, joita tässä topicissa on jo lueteltukin.
"...hyvä herra Ankka, tämä on epäkaupallinen elokuva! --- Venytätte kalvosimiani, Pankkiiri Ankka! Hei! Hän koettaa tarrata.... Eeegh!Aaagh!" Ei toimi yhtä hyvin näin sarjakuvasta poistettuna.
"Hienoa! Kerrassaan suurenmoista! Tuskin maltan odottaa mitä vakuutusyhtiö tästä sanoo!"
"Ei lahrahaalari, ide-uutti! La hralaari!"
dialogi:
Aku: Symboleja on maalattu joka puolelle
Lupu: Tuota... niitä ei ole maalattu, setä
Aku: Jassoo! Ne ovat herran mielestä siis syntyneet luonnostaan?"
Lupu: Niin
Symbolit olivat kymmenien krokotiilien selkäkuvioita.- Don Rosaa
"Ääh! Miksem mä saak kattella vileokirjaa?" (Avaruusolento)
"Kosket tehe töitäsi. Menep pystyttämään "hus pois" -taulut niinkup pappa käski! Sitä paitti niistä höpsöistä saluista voi nähes saala painajaisia!" (Avaruusolennon äiti)
"Ne ot "tarinatiälettä", äite! Ne EI oh höpsöjä! Ne... äs!
Kukaan eik kuuntele. Ne luulevam mua viäläkiv viiskymmevvuotiseksi. Mutta mä näytän! Jonakin päivänä..." (Avaruusolento)
"Pojat! Varoittakaa ajoissa jos jokin limalöntti aikoo hyökätä niskaamme!" (Roope)
"!!!!
Ihan kuin vileokirjoissa! Ulkoavaruudeh hirviöitä! Isää pitääv varottaa!
Isä! Vaari! Ne ot täällä! Ne ryömiväl lentävästä lautasestaam meittiä kohlen!" (Avaruusolio)
"Ääk!
Mähäs sanon! Hallituksem miähet telkeeväm meitin putkaaj ja viskaavat avaimen aikapoimuun!" (Avaruusolion vaari)
"Ei ne op poliiseja, vaan avaruushirviöitä!" (Avaruusolento)
"Sä ja sum miälikuvitukses! Hyvä etteik kvartsini haljennu!" (avaruusolennon vaari)
"Jos tehet tämäv viälä kertaalleen, korvennan sun takalistosi!" (Avaruusolennon isä)
"Mutta se ot totta! Valkeita kaksisilmäisiä hirviöitä!" (Avaruusolento)
"Kutev viime kerrallaki? Mikseivän nes satuolennot koskaan ot tavallisev värisiä? Kutev vihreitä?" (avaruusolennon isä)
"Ja aina niillä os silmämunia kuip piliaaripalloja!" (avaruusolennon vaari)
"Uuga buuga!" (avaruusolennon isä)
- Jeremiah_Dixon
It-kuplan ollessa kuumimmillaan, suurinpiirtein samoihin aikoihin kun Sonera osteli Saksasta miljardilla ilmaa, akkarissa Aku huusi törmätessään nurkan takaa tulleesseen ohikulkijaan "Umts!".
Se oli aika hauska ajankohtainen vitsi.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,824384Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu242908Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt262815Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1142547Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172489Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1122228Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e1012180Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.6382058Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka342008MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,141985