Tere!
Saako/miten kahden koneen välille lähiverkkoa muistuttavan verkon/yhteyden modeemin avulla? Olen käyttänyt hyperterminaalia, mutta se on erittäin epäkätevä.
Saako/miten kahden koneen välille lähiverkkoa muistuttavan verkon/yhteyden modeemin avulla? Olen käyttänyt hyperterminaalia, mutta se on erittäin epäkätevä.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mitä tuolla yhteydellä ois tarkoitus tehdä? Modeemi on kyllä auttamattoman hidas mihinkään muuhun kuin sähköpostin lukuun. Jos koneet on vierekkäin nin verkon voi rakentaa ihan nollamodeemikaapelilla. Modeemin kans joutuu käyttämään jotain PPP-protokollaa luulisin.
Koneiden etäisyys toisistaan on noin 500 km. Pitäs olla aika pitkä kaapeli. Tarkoitus on siirtää erilaista dataa: Ohjelmia, kuvia, ym... Onhan sähköpostikin, mutta se ei ole reaaliaikainen ja ehkä yhteys olis nopeampi, kun pelissä on vain 2 konetta. Jos joku tietää, miten tällainen lähiverkon tapainen yhteys saadaan aikaan modeemin avulla, olisin kiitollinen tiedosta.
windows Messenger sillä siirtyy tiedostot realiajassa. Sen saa msn sivuilta.
http://messenger.msn.com/download/download.asp?client=1