mitä maskuvälineitä käy hurghadassa...? visa electron...? entä mitkä valuutat..?
Egyptissä käyvät maksuvälineet
aada
4781
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Maskuvälineitä? Soita Maskuun ja kysy.
Tai kokeile onneasi oranvannahoilla taikka laamanpapanoilla.
Egyptin puntia ei voi suomessa vaihtaa, joten saat paikallista valuuttaa vasta perillä nostamalla visalla automaatista tai hotellien vaihtopisteissä. Myös poistuessa maasta täytyy vaihtaa egyptin punnat takaisin viimeistään lentokentällä. Ovat hyvin tarkkoja ettei valuuttaa viedä maasta ulos. 2 vuotta sitten punta oli samaa luokkaa kuin "mummonmarkka" joten suomalaiselle helppo hahmottaa. Automaatteja oli aika hyvin joka paikassa.
muuta valuuttaa kuin Visa kortin, leikkaa tuo lasten visa kahtia, siitä ei ole kuin harmia matkalla kun ei tiedä käykö vai ei ?
Missähän päin Egyttiä edellinen kirjoittaja on lomaillut. Egyptissä (ainakin Luxorissa) Visa kävi tosi harvoissa paikoissa.Siis aikuisten visa.Ota vaan tarpeeksi euroja takataskuun ja vaihtelet, sitten tarpeen mukaan.Hinnat oli tosi paljon halvemmat kuin Suomessa, joten mitään suuria määriä ei kannata vaihtaa kerralla.