Miten puhdistan maalaustelan?

Vedin huoneen seinät Remontti-Ässällä, siis vesiohenteisella ja helpolla maalilla. Vaan kuinka saan puhdistetuksi telan, niin ettei taas kävisi kuin aina: osta ensi kerrallakin uusi tela. Jotta että tela siis säilyisi käyttökuntoisena pitempäänkin kuin yön yli vesikylvyssä. Liekö tähän kikkoja?
1013357
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

vesiohenteinen maali lähte kun vain riittävän kauan lotraa juoksevan veden alla puhtaaksi.

Mikä tuo yön yli vesikylvyssä juttu on? Jos laitat telan veteen ja aiot seuraavana päivänä maalata siinähän on hirveä kuivaaminen ennen kuin toimii tarkoitetulla tavalla. Kätevintä on kun laittaa telan tiiviiseen muovipussiin sellaisenaan jos aikoo seur. päivänä jatkaa hommia, säilyy hyvin kovettumatta sen aikaa.

Äänestä
  • Lotraa tosiaan juoksevan veden alla ja samalla puristelet ja hinkkaat sitää rullaa. Ja lopuksi telaat voimakkaasti jotain seinää vasten, että se loppu vesi tulee varmasti pois.

    Vesiohenteisiä rullia ja pensseleitä ei ammattilaiset säilytä vedessä, vaan jättämällä purkin pohjalle hiukan maalia johon telan pyörittää.

    Siitähän tulee kauhea sotku, jos se maalivesi pitää joka kertaa ottaa telasta pois kun hommat jatkuu.

    Äänestä

Itse olen pessyt vesiohenteisen maalin pois ensin juoksevalla vedellä. Viimeisen pesu saippuan kanssa. Tulee todella hyvä ja puhdas.

Äänestä

Näitä kotimaalauksia kun iltahommina on tullu tehtyä, niin suihkuunhan sitä sen päälle menen.. Yleensä otan telan mukaan suihkuun ja putsailen siinä samalla, eipä pikku roiskeet haittaa, kunhan vaan huuhtoo seinät ja lattian lopuksi..
Ja jos homma jatkuu huomenna, niin telan kiedon tietysti tiiviiseen pussiin, ei sitä välillä pidä pestä.

Ja jos öljypohjasesta ulkomaalista puhutaan, niin tela ja pensselit säilyy tiiviissä pussissa pitempäänkin.. Niitä ei kyllä paljon kannata peseskellä, maksaa tärpätit äkkiä saman kuin uusi tela.

Äänestä

Kun maalasin vesiohenteisella maalilla, niin pesin telan joka maalauskerran jälkeen, vaikka seuraavana päivänä taas jatkoin. Hyvänä on tela pysynyt, vaikka pesukertoja on 10 .
Ensin likoamaan maalisankoon ja esipuhdistus siellä. Sitten vaan vesihanan alla räpeltäen niin kauan että kirkasta tulee. Öljypohjaisten kanssa en edes yritä, kertakäyttöpohjalta.

Äänestä
  • halppis telat kannattaa työntää sinne minne ei aurinko paista

    Äänestä

  • kahva kirjoitti:

    halppis telat kannattaa työntää sinne minne ei aurinko paista

    Jos maalaa enemmän kuin yhden huoneen tai tykkää vaihtaa väriä muutaman vuoden välein, ei kannata ostaa halppis telaa.

    Äänestä

Öljypohjaisen pensselin tai telan saa puhtaaksi normaalilla tärppättipesulla. Sen jälkeen laitetaan vaikkapa tiskiainetta reilusti pensseliin ja puristellaan ja pestään näin. Lopuksi välineet pestään juoksevan veden alla. Toimii erittäin hyvin ja tulee puhdasta. Välineet ovat taas käytettävissä seuraavalla kerralla.

Äänestä

vesi pesulla!!! Tärkeää on telan kuivaaminen rullaamalla niin että karvat menevät pörhölleen!Vaikka seinää vasten, varo... roiskuu varmasti vielä maali vettä!

Äänestä

Vanha aihe mutta tässä uutta tietoa. Maalinpesunestettä ei saisi kaataa viemäriin, ei edes vesiohenteista. Pensseli/telat pitäisi ensin liottaa jossain astiassa, sen jälkeen pyyhkiä/rullata vaikka sanomalehteen, sitten kun on maalit pyyhitty huuhdellaan loput hanan alla ja pestään saippualla jos viimeisen päälle haluaa toimia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


seitsenpistepirkko kirjoitti:

Vedin huoneen seinät Remontti-Ässällä, siis vesiohenteisella ja helpolla maalilla. Vaan kuinka saan puhdistetuksi telan, niin ettei taas kävisi kuin aina: osta ensi kerrallakin uusi tela. Jotta että tela siis säilyisi käyttökuntoisena pitempäänkin kuin yön yli vesikylvyssä. Liekö tähän kikkoja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu