herätys 04-05

Elikkä seuraavanlainen ongelma; toinen kissani on ruvennut herättämään minut joka aamu 04-05 tassulla parvekkeen ovea raapien. Suihkepulloa olen koittanut eikä auta, joko kissa kerkiää pois alta tai tulee hetken päästä uudelleen. Vinkkejä?
6442
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kissaa ei missään nimessä saa palkita tuollaisesta toiminnasta. Sille riittää palkkioksi jo se, että katsot sitä. Saati sitten nouset ylös ja puhut sille (kiellät), suihkutat vettä tai jopa päästät sen parvekkeelle.

Helpoimmin ja nopeimmin pääset tuosta tavasta eroon, kun vain jatkat joka ikinen aamu rauhassa nukkumista. Älä kertaakaan kiinnitä kissaan huomiota, koska silloin koko opettelu alkaa alusta (kissa saa vahvistutsa käytökselleen). Korvatulpat voivat olla avuksi. Voi mennä parikin kuukautta, kunnes kissa tajuaa, ettei tämä nyt toimi, mutta se on sen arvoista. Tee koko kodista täysin kissaturvallinen, koska katti voi yrittää jotain muuta oven raapimisen tilalla. Käsittele ovi Feliway-suihkeella, jolloin kissa ei raavi sitä.
http://www.vetcare.fi/index.php?id=86

Äänestä

Juu, korvatulpat korviin ja tyyny vielä päälle. Ei mitään kommenttia kissalle. Meillä tuota kesti vuoden, vaikka tekemistä piisasi. Mutta juuri aamuyöstä iski aina tylsyys, kunnes riiviölle hankittiin kaveri. Sitten sain nukkua, kun kissa keskittyi kaverin rääkkäämiseen. Niihin ääniin ei edes herää, mutta juuri tuo oven raapiminen on raivostuttavaa.

Äänestä
  • kaveri sillä on joka nukkuu minun vieressäni ihan rauhassa jahka herään. pitää kokeilla noita korvatulppia mutta en oikein usko niiden tehoon. niin ja tuota suihketta myös.

    Äänestä

Omalla kissallani on aikoja jolloin se kynsii seiniä ja maukuu aamuyöstä.Annan sen aikansa maukua ja kyllä se sitten lakkaa ja menee nukkumaan... Kokeile laittaa kissa vaikka pesuhuoneeseen,mutta voi olla että se sitten kynsii ovea entistä enemmän...

Äänestä
  • paljoa auta kun se hyppii ovenkahvaan ja toinen katti kusee lattialle kun ei pääse vessaan.

    Äänestä

jos on tullut pa.... ja haisee kovasti se kannataa nousta otamaan pois ei tunnissakaan rauhotu muuten. Monet pissat astiassa myös.
Ja jos ruokakipossa ei ole mitään.

Ruokajuttu kannattaa ennakoida jo illalla, ettei vaan opi että saa meuhkaamalla yöllä ruokaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kissakaveri kirjoitti:

Elikkä seuraavanlainen ongelma; toinen kissani on ruvennut herättämään minut joka aamu 04-05 tassulla parvekkeen ovea raapien. Suihkepulloa olen koittanut eikä auta, joko kissa kerkiää pois alta tai tulee hetken päästä uudelleen. Vinkkejä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu