Onko nyt "liian myöhäistä" alkaa lukea pääsykokeisiin. Työskentelenkin tällä hetkellä 8 tuntia päivässä, olisiko hyvä ottaa vapaata vai voinko selvitä ilta ja vkl lukemisella?
Kun minulla on nyt juuri kypsynyt ajatus hakea yliopistoon tosissaan, mutta alkaako suurin osa hakijoista lukemaan jo syksyllä?
Entä luetteko muita aiheeseen liittyviä kirjoja ja opetteleko aihetta laajemminkin?
Olisi kiva kuulla vinkkejä kiitos!? =)
Kun minulla on nyt juuri kypsynyt ajatus hakea yliopistoon tosissaan, mutta alkaako suurin osa hakijoista lukemaan jo syksyllä?
Entä luetteko muita aiheeseen liittyviä kirjoja ja opetteleko aihetta laajemminkin?
Olisi kiva kuulla vinkkejä kiitos!? =)
Vastaukset 9
Vanhimmat
Hei.
Yliopiston pääsykokeisiin lukeminen on pitkän ajan vievä prosessi, johon kannattaa panostaa kerralla kunnolla, niin on mahdollisuuksia päästä sisään. Helsingin yliopistoon otetaan tänä vuonna yhteensä reilut 600 kaikkiin tiedekuntiin ja hakijoita on todella paljon. Mihin olet ajatellut hakea?
Ehdottomasti kannattaa ottaa vapaata, sillä keskittyminen töiden ja lukemisen välillä verottaa kummasti molempien työtehoa.
Syksyllä ei kovin moneen paikkaan voi aloittaa lukemista, sillä useimmat tiedekunnat ilmoittavat valintakoealueet vasta kevään mittaan. Esim. oikiksen irjat ilmestyvät kaiketi vasta aikaisintaan maaliskuussa, joten ajan puolesta olet enemmän kuin oikeaan aikaan liikkeellä.
Itse haen Helsingin yliopistoon lukemaan fysiikkaa ja venäjää ja olen juuri aloittelemassa lukemista. Olen samalla myös osa-aikatöissä. Lukeminen on onnistunut ihan hyvin, tosin työpäivien aikaan ei tule luettua kuin maksimissaan pari tuntia.
Fysiikkaan ei ole niin hirveän vaikea päästä. Jos haluat opiskella jotain todella suosittua, kuten lääketiedettä tai oikista, niin alkaisin pitämään kiirettä sen lukemisen kanssa. Mutta ihmiset aloittavat lukemisen myöhemminkin kuin sinä ja pääsevät silti opiskelemaan.
Osa alkaa lukemaan jo syksyllä esimerkiksi edellisen vuoden kirjoja tai fysiikan tapauksessa vain lukion laaja fysiikka kelpaa eli mikä tahansa lukion fysiikan kirjasarja kelpaa ja lukemisen voi aloittaa vaikka kolme vuotta aiemmin.
Yritän lukea mahdollisimman laajasti kaikkea fysiikkaan liittyvää ja kerrata myös matematiikkaa, koska se liittyy tiiviisti fysiikkaan. Tietysti lukemalla yleisestikin kaikkea aiheeseen liittyvää saa selvää mitä oma aihe oikeasti pitää sisällään ja mihin kaikkeen voi loppuen lopuksi erikoistua.
Onnea hakuihin!
Et ole vielä myöhässä, suurin osahan opiskelee vielä lukiossa ja välissä on vielä kirjoituksetkin, he pääsevät lukemaan täydellä teholla vasta kirjoitusten jälkeen.
Ilta- ja vkl-lukeminen ei erittäin todennäköisesti riitä, tarvitset pari kuukautta ihan täysipäiväiseen lukemiseen, joten jos se on mahdollista, ota kesäloma toukokuulle ja virkavapaata huhtikuu.
Ei todellakaan oo myöhäistä alkaa lukemaan pääsykokeisiin, eiköhän suurin osa ole vasta aloittamassa, kevättä on edessä vielä monta kuukautta. Tietenkin riippuu, minne olet hakemassa. Sanoisin, että ahkerasti lukemalla ja työt ym. "ylimääräiset" pois jättämällä sinulla on hyvät mahdollisuudet päästä opiskelemaan.
Kiitos vastauksistanne, kannustuksistanne. Eli hyvään aikaan oon alottelemassa.. En vaan yhtään tiedä miten nää hommat menee niin siksi kyselin että mites te muut =)
Turkuun haluisin psykologiaa lukemaan. Opiskelijoita otetaan tuhansista hakijoista kuitenkin vain 28, että aika hyvä pitäisi olla...
En ole käynyt mitään lukion matematiikkaa, joka psykassakin on tärkeetä, joten miten mä voisin oppia niit laskutehtäviä tekemään? Ei ois oikeen rahaa mihinkään valmennuskurssiin!
Ois kiva lukea vielä viestejä teiltä jotka asioista jotain tietää tai on vaikka samassa tilanteessa kuin minä! =)
No ei sinne nyt sentään tuhannet ihmiset haet jotain psykaa lukemaan:)
Et ole käynyt lukiota ollenkaanko? Eli olet suorittanut sitten jonkun ammattitutkinnon?
Sinun kannattaa lainata vaikka kirjastosta tms.lukion matikankirjoja ja alkaa laskemaan:) Tutustu myös vanhoihin pääsykokeisiin, niin tiedät, millaisia kysymykset voivat olla.
niin suosittelen kyllä ensin käymään vuoden matematiikan jne. kursseja aikuislukiossa, yksi kevät ei ihan riitä sekä pääsykoekirjojen että matematiikan opiskeluun niin että ne vielä sisäistäisi molemmat.
Niin mä kyllä vähän ajattelinkin että jos tämän vuoden pyhittäis sille että perehtyis aiheeseen ja opettelis sitä matikkaa ym. ja hakisi sitten ens vuonna.
Itse alotin lkemisen viikkoa ennen pääsykokeita (yksi kirja) ja opiskelemaan päästiin :) Sama toistui jatko-opinnoissa, yksi kirja luettavana ja aloitin viisi päivää aikaisemmin :)Kyse oli kasvatustieteistä ja olin suorittanut aikaisemmin kasvatustieteiden perusopinnot.