Nyt on viimein tullut aika minunkin itsenäistyä ja siirtyä asumaan omaan kotiin :-) En ole ihan selvillä kaikista asumisdeen liittyvistä osatekijöistä ja siksi tarvitsisin vähän apua. Jos muutan vuokra-asuntoon, jossa vuokra esim. 650€/kk (sis. vesimaksun), niin paljonko saan tukea asumiseen kunnalta/valtiolta? Minulla ei juuri nyt ole yhtään tuloja, ei omaisuutta ja opiskelupaikkaa en ole saanut yrityksistä huolimatta. Saanko kaikki tarvitsemani tuet yhdestä paikasta vai pitääkö käydä eri viranomaisten luona erikseen (KELA, työkkäri, sossu)? Paljonko saan pk-seudulla avustusta huonekalujen hankintaan, kun kotoa en saa mitään mukaan? Kuuluuko esim. kännykkäkulut ja TV-lupa ( mahdollinen digiboxi) avustukseen myös? Näihin menee aluksi ainaskin hirveesti rahaa. Olen 18v ja oma elämä vasta edessä :-)
Omaan kotiin
Juulia
91749
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Taidat olla vähän jälkijättöinen...?
Kelasta saat työmarkkinatukea mutta sossusta ei heru mitään, se on kokeiltu. Käänny Kelan puoleen, saat asumistukea.
Kantsii varmaan hankkia töitä penska!
Kauhea provo, elkää uskoko, ei noin hölmöjä olekaan!
Millä aattelit maksaa vuokran? Sun pitää mennä työnhakijaksi työkkäriin jotta saat sossusta tukea tai hakea opiskelupaikkaa ens haussa, onko se nyt helmikuussa. Eli siinä haet.
Varaapas aika sossuun keskusteluun. Sieltä selviää mikä tilanteesi on ja mitä liitteitä sun tarvii tuoda niille, verokorttisi yms. Kännykkäkulut eikä tv-maksut kuulu sossun maksamaan toimeentulotukeen eli niihin et saa avustusta.
Kyl sun sossun lisäksi pitää tehdä visiitti työvoimatoimistoonkin hakemaan sossuun todistus että olet työnhakijana.
Vuokrasi on helvetillisen suuri joten epätodennäköistä että sossu alkaa vuokraasi maksamaan ja maksaa takuuvuokrat. Takuuvuokra lienee 2kk ennen kuin voit muuttaa?
Tervetuloa todelliseen maailmaan!
kännykkäkulut ja digiboxit meidän veronmaksajien pitäisi sinulle sossun kautta maksaa?
eivät vielä tiedä mitään. Kyllä hekin oppivat ajallaan että mitään ei saa ilmaiseksi ellei vanhemmat kustanna.
liian isot odotukset..
Ei tää sosiaaliturva Suomessa sentään niin hyvä ole, että täällä luusereille maksettaisiin digiboksit ja huonekalut.
Voisit tietysti kysyä, että saisitko plasmatelkkarin kun se on niin nykyaikaista.
Työttömän on pakko seurata aikaa.
Ennen sossulta sai autonkin, Ladan kyllä, mutta kuitenkin.
Voi niitä aikoja....
Nyt kun pakolaisia ja maahanmuuttajia tuli suomeen, työttömyys kasvoi, jne.. sossulta ei saa enää mitään.
Toivottavasti toi oli joku läppä...?
todellakin samaa mieltä edellisen kirjottajan kanssa!!!