Mistä löytyisi hajotuskuvia?
Valmet 361
***
42626
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
..purkimahan tai kattomahan.
Muistelisin ohimennen lukeneeni, että maatalouskaupoissa (Agri tai K-) olisi viime vuodesta alkaen otettu myyntiin suuren kysynnän vuoksi noinkin vanhojen traktoreiden huolto- ja korjaamokirjoja. Kysy niistä!
Vanhemmillani on ollut uudesta asti kolomekuusykkönen. Varmatoiminen traktori. Paljon on aikoinaan ajettu. Uusittu on kytkin ja sylinteriputket, ei muuta suurempaa, ja vieläkin toimintakunnossa. Maalia kun sais päälle.
Keltainen Pörssi: maatalous osasto: valokopioita remonttikirjoista ja käyttöohjeet.
Tehdään Diili: minä korjailen valmetteja harrastuksena muutaman vuodessa. Saat täältä valmiin korjatun koneen pitkäaikaiseen käyttöön, kun tuot omasi mulle työpenkkiin purettavaksi, korjattavaksi ja jälleen uudelleen koottavaksi.
[email protected]
joku, onko korjaamokäsikirjat samoja, kuin nuo räjäytyskuvat, eli varaosaluettelot, kun puhutaan 361D traktorista?
Onko tietoa, miten Valtralla tms. suhtaudutaan kyseisten kirjojen kopiointiin. Tekijän oikeuksien suhteen?
Valtrahan itse jakelee netissä käyttöohjekirjoja, mutta miten on varaosakuvastojen ja korjauskäsikirjojen laita. Närkästytäänkö jossain, jos noita vanhoja opuksia kopioidaan ja jaellaan harrastajille.
Joku, jolla on kirjat voisi ajaa ne sivut skannerin läpi ja laittaa jakeluun muille harrastajille.