nuweiba

te ketkä olette olleet siellä lähiaikoina, millaista siellä on nykyään? tenniskenttiä? missä? kertokaa mahd. paljon. :) kiitos.
3442
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=104&conference=4500000000000943&posting=22000000009989674

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=104&conference=4500000000000943&posting=22000000009701130

Olin siellä vajaa vuosi sitten. Missään muualla ei yhtään mitään paitsi hotellialueella.
Ostettavaa ainoastaan paikalliset "tuliaiset", kaavut ja t-paidat. Eli kaikki omat kesävaatteet mukaan.
Tenniskenttää ei ollut hotellialueella. Lentiskenttä kyllä oli.
Matka lentokentältä nuweibaan uuvuttava. Juomaa mukaan bussiin. Maisemat vuoria-hiekkaa-vuoria-hiekkaa. Bussi menee ylös-alas-ylös-alas.
Nuweiba city n 3 km päässä. Siinä muutama krääsäbasaari, ruokakauppa, valokuvauskauppa. Taraby city sitten hieman kauempana ja siinä yksi hiekkainen pääkatu jonka varrella "kahviloita" ja niitä basaareja.
Jos aurinkoa ja paikallista kulttuuria hakee, niin kohde on oikea. Mitään kummempia aktiviteetteja matkalta ei kannata odottaa.

Äänestä

Muiden hotellien tarjonnasta en tiedä.
Oli ihan kiva loma. Riippuu tietty mitä lomaltaan hakee. Aurinko paistoi, tuulista, mutta lämmintä. Erittäin hyvä puolihoito. Kaikkea syötiin ja lapset imeskeli pöydänkulmia eikä mitään vatsavaivoja kenellekään. Painoa tuli vyötäröllä kotiin tuliaisina...
Ei mikään bilepaikka. Meidän perheen toiveet ja odotukset täyttyivät, varsinkin kun matkan hinta oli puolihoidolla todella edullinen. Omat viinit kannattaa ottaa mukaan. Se olisi ollut kallista ja paikan päältä hankalaa, ellei mahdotonta hankkia. Ostosten tekeminen basaareissa oli luultavasti yhtä rasittavaa, kuin muuallakin Egyptissä.

Äänestä
  • Olimme Nuweiba Villagessa jo toista kertaa. Nautimme tälläkin matkalla auringosta, merestä ja rauhasta, jota monissa muissa kohteissa ei ole. Pojat pelasivat tennistä, snorklailimme kaikki ja rannalla oli mahdollisuus pelata mm. lentopalloa. Parikymppiset nuorukaisesemme harrastivat myös hiekkaleikkejä... rakentelivat linnaa ja hautasivat toisiaan rannalle. Aika ei käynyt pitkäksi missään vaiheessa. Kirjoja tuli luettua ranalla aurinkoa palvoessamme. Ruoka oli tosi hyvää; vuosi sitten oli kyllä enemmän valinnan varaa.
    Me vanhukset kävimme Kairossa (englantilaisen firman matkalla kun suomalainen versio oli tappava tahdiltaan - vuorokaudessa sinne, nähtävyydet ja takaisin) ja sen jälkeen nautimme rauhasta yhä enemmän. Luxorissakin olleina jäi sellainen olo, että shoppailu oli ihan selkeästi vähemmän rasittavaa.
    Voisin lähteä taas uudelleen kun nuo itikanpistotkin ovat parantuneet lähes kokonaan...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jossh kirjoitti:

te ketkä olette olleet siellä lähiaikoina, millaista siellä on nykyään? tenniskenttiä? missä? kertokaa mahd. paljon. :) kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu