Hei kaikki ja terveiset Phuketista Karon Beachilta. Olimme marras- joulukuun vaihteessa lomalla Karon Beachilla, Andaman Seawiew hotellissa. Hotelli oli tosi miellyttävä ja siisti. Sijainniltaan hyvä ja muutenkin kaikin puolin vastasi toiveitamme. Rantaan oli lyhyt matka ja myös ostoksille ja ravintoloihin oli sopiva kävelymatka. Ruoka Thaimaassa on todella hyvää ja edullista. Thai ateria kahdelle esim. alkuun valkosipulileivät ja pääruoaksi riisiä ja kastiketta, possua tai härkää, ja juomaksi vaikkapa 0,75l singha olutta maksoivat yhteensä noin 700-800 bhatia eli alle 8 e. Hotelleissa ruoka oli jonkinverran kalliimpaa jos söi esim. länsimaisesti pihivä, mutta ei sielläkään läheskään Suomen hintoja. Vatsavaivoja emme saaneet vaikka söimme lähes jokapäivä eri paikoissa. Vaatteiden teettäminen on edullista ja vaattureita on liiaksikin joka paikassa. Muistakaapa vain että kunnon vaatturi ei kaipaa sisäänheittäjiä, vaan asiakkaita riittää muutenkin ja hinnoista kannattaa aina sopia ajan kanssa. Ainakin voin kokemuksesta suositella yhtä vaatturi ketjua jolla on myymälät sekä Kata, Karon että Patong Beachilla eli Jaspa Taylor. Olin todella tyytyväinen asuun jonka teetin silkistä, jakku, housut ja puolihame hintana hieman alle 200e. Ottakaa vaatteet aina kahdella sovituksella, jotta ne varmaan ovat hyvät eikä tule mitään yllätyksiä. Ja kunnon vaatturi tekee myös silkkitestin teille eli polttaa pienen palan kangasta ja aito silkki palaa tuhkaksi mutta keinoaine sulaa.
Mukaan Thaimaahan kannattaa ottaa vain puuvilla tai pellava vaatteita koska ilmasto siellä on niin lämmin ja kostea että keinokuidut tuntuvat hiostavilta päällä. Lämpötila oli iltaisin ja öisinkin yli 25 astetta. Meidän lomaaikaamme satoi lähes joka päivä jonkin verran mikä kai,kuitenkin oli aika erikoista tuohon aikaan vuodesta. Meriveden lämpö oli 29 astetta ja rannat olivat siistit. Hauskaa lomaa kaikille. Kerron mielelläni lisää kokemuksistamme jos joku haluaa tietää.
Phuket Karon Beach
2
1295
Vastaukset
- Heke69
800"patia"....
800/100*2=16 "ekua" yhteensä - aurinkoinen
Hyvä lomakertomus ja itsekin tykkäsin Krabista, oli ihan mukava paikka. Toivon vain että sinulle kävi kirjoistusvirhe tuossa että 700-800 bahtia olisi n.8 euroa, sillä 100 bht on 2 euroa joten 800 bht on noin 16 euroa niinkuin edellinenkin jo sanoi :D Että toivottavasti et ole koko matkaasi luullut 100 bht olevan 1 euro, koska tällä tavoin olet sitten maksanut luultavasti kaikesta vähän liikaa. Paitsi kyllähän nuo ruuat kahdelle olivat varmaan ihan oikean hintaiset 16 euroa, eli 8 per lärvi. Sano ettet luullut niin koko matkaasi? Sano.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.737977Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m886047Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,835531Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot675446Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1134700Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1202441Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e51319Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71314Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa431144Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko511128