Vanha nimi passissa..

Meillä on Finnairin reittilento Bangkokiin ens ma ja vaimolla passissa tyttönimi ja lentolipussa uusinimi. Riittääkö kun ottaa vihkitodistuksen mukaan vai pitääkö hommata äkkiä pikapassi?
Miten homma toimii kun tullaan takaisin Suomeen Bangkokin lentokentällä?
142370
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Matkanjärjestäjään, lentoyhtiöön tms..

Et sinä täältä nopeasti vastausta saa, etkä välttämättä edes sitä oikeaa!

Äänestä

Matka-asiakirjoissa = lentolippu ja passissa tulee olla sama nimi. Eli kaikille muillekin häämatkaa suunnitteleville tiedoksi: Tulevan rouvan lentolippuun aina vanha nimi ellei passia kerkiä uusia ennen lentoa.

Eli aakk menee vaan maanantaina lentoaseman terminaalirakennuksen vieressä sijaitsevaa lasiseinäiseen rakennukseen ja siellä poliisin palvelupisteeseen mukanaan passivalokuvat. Pikapassi on voimassa matkan ajan eli lentoliput mukaan, kun anot pikapassia.

Äänestä
  • paljos toi pikapassi maksaa? eiks sen saa poliisiltaki max vuodeks? joku 45e..

    Äänestä


  • 6 kk matkan jälkeen kirjoitti:

    Finnmatkojen nettisivun mukaan Thaimaahan matkustettaessa passin täytyy olla voimassa 6 kk matkan jälkeen, eli matkan ajan voimassa oleva pikapassi ei riitä:
    http://www.finnmatkat.fi/Templates/Blue.aspx?id=5822

    ja me ollaan vaan 2vkoa

    Äänestä

  • aakk kirjoitti:

    ja me ollaan vaan 2vkoa

    Oletko ihan varma? Finnmatkojen sivulla lukee Thaimaan kohdalla: "Passin on oltava voimassa vähintään 6 kk matkan jälkeen. Suomen kansalaiset eivät tarvitse viisumia alle 1 kk pituisilla matkoilla. Tarvittaessa lisätietoja Thaimaan kunniakonsulaatista puh. 09-603 585." Kannattaa varmastikin soittaa ja kysyä.

    Äänestä

  • viisumi kirjoitti:

    Oletko ihan varma? Finnmatkojen sivulla lukee Thaimaan kohdalla: "Passin on oltava voimassa vähintään 6 kk matkan jälkeen. Suomen kansalaiset eivät tarvitse viisumia alle 1 kk pituisilla matkoilla. Tarvittaessa lisätietoja Thaimaan kunniakonsulaatista puh. 09-603 585." Kannattaa varmastikin soittaa ja kysyä.

    Aurinkomatkoilla taas lukee:

    "Suomen kansalainen voi oleskella turistina Thaimaassa ilman viisumia 30 vuorokautta; tällöin passin tulee olla voimassa koko matkan ajan. Pidemmillä matkoilla tarvitaan viisumi ja passi, jonka tulee olla voimassa vähintään kuusi kuukautta maasta poistumisen jälkeen."

    http://www.aurinkomatkat.fi/kaukomatkat/area.asp?a=46&i=102

    Äänestä

ovat huolimattomia, muutama päviä aikaa ja pikapassi ei auta...matka ja rahat meni ja pelkästään tyhmyyden takia. Sitten viellä tänne kirjoittelee kun pitäisi jo juosta ja lujaa poliisiasemalle kysymään tilannetta.
Ja aikaa varmaan on ollut, matka tilattu jo syksyllä ? mutta enenmän olisi keljuttanut sitten Vantaalla tiskillä, onhan se edes hyvä puoli

Äänestä
  • Justiinsa, pitikö ne lentoliput sitten ottaa uudella nimellä??

    Äänestä

  • ajattelemattomuutta kirjoitti:

    Justiinsa, pitikö ne lentoliput sitten ottaa uudella nimellä??

    ..matkatoimiston mukaan eli matkalle kyllä pääsee!
    Mutta ajateltiin hommata se väliaikanen passi, koska Bangkokin päässä saattais tulla ongelmia pelkän vihkitodistuksen kanssa :).

    Ja kaikille tiedoks että väliaikainen passi on vuoden voimassa ja sen saa heti että Thaimaan reissun jälkeen passin EI tartte olla voimassa 6kk jos on alle 1kk matkalla..
    BTW: Matka on varattu n 1kk sitten ja matkaliput tuli postitse viikko sitten..

    Äänestä

Soittelin Finnairille niin nimen vaihto matkalippuun maksaa 20e. Eli silleen tulee halvimmaks.. mutta ylimäärästä menoahan se kuitenkin on kun ei otettu asioista ajoissa selvää :)

Äänestä
  • finnair väärentää vaimosi nimen , siis tyttönimi Huuskonen ja nyt Valtonen, kirjoittavat lippuun 20 eurolla että Huuskonen ? ei kai nyt sentään ?
    ja sitten kun isket vielä sen vihkitodistuksen hätäpäissäsi tiskiin niin siinä olette ja kusessa polvia myöten ? outo juttu

    Äänestä

  • siis kirjoitti:

    finnair väärentää vaimosi nimen , siis tyttönimi Huuskonen ja nyt Valtonen, kirjoittavat lippuun 20 eurolla että Huuskonen ? ei kai nyt sentään ?
    ja sitten kun isket vielä sen vihkitodistuksen hätäpäissäsi tiskiin niin siinä olette ja kusessa polvia myöten ? outo juttu

    Oisko silleen, että kirjoittavat uuden lipun?

    Äänestä

sama nimi pitää olla sekä passissa että lipussa!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


aakk kirjoitti:

Meillä on Finnairin reittilento Bangkokiin ens ma ja vaimolla passissa tyttönimi ja lentolipussa uusinimi. Riittääkö kun ottaa vihkitodistuksen mukaan vai pitääkö hommata äkkiä pikapassi?
Miten homma toimii kun tullaan takaisin Suomeen Bangkokin lentokentällä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu