Vauva 3vk

Moi

Meidän vauva on nyt 3 vk ja muutaman päivän ajan on navasta tullut verta!Soitin jo aiemmin neuvolan tädille, mutta nyt en enää kehtaa kun sanoi että normaalia.
Eli siis onko normaalia että verta tulee monena päivänä? Käsitin että navasta ei tulisi enää sitten mitään kun napatynkä on irronnut, mutta onko noin?
Tyhmää kysyn mutta haluan mielenrauhan, kiitos jos viitsitte auttaa:)

hauskaa viikonloppua:)
5951
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Reippaasti puhelu neuvolaan, ne ovat siellä sitä varten. Ei ole mitään hävettävää kysellä asioita sieltä, vaikka useampaan kertaan. Viikonloppu edessä ja turhaa siellä olet huolissasi.

Äänestä

Muistelen et meijän pojalla vuoti kans vähän kun se tynkä vihdoin ja viimein irtosi. Ainakin meillä jäi napaan pieni haava. Ja sillon pitää napaa putsata tosi ahkerasti. Eikä se kovin montaa päivää kestäny. Kannattaa varmaan soittaa maanantaina uudestaan jos se vielä kovin vuotaa.

Äänestä
  • mutta kun napatyngän irtoamisesta on jo ainakin viikko!??? kai se sit on normaalia.

    enää en saanu neuvolaan yhteyttä... varmaa lähtevät aiemmi kotiin perjantaisin:D

    musta tuntuu et verta tukee enemmä jos kuivuneen putsaa pois..

    Äänestä

tyngän irtoamisen jälkeen. Verenvuoto oli tosin sellaista tihkua, että vähän jäi vaippaan (tai vaatteisiin) väriä, ei siis todellakaan mitenkään valunut. Sitä kun puhdistelee normaaliin tapaan niin pitäisi lakata muutamassa päivässä.

Äänestä

se vuotaminen on ihan normaalia ja sinun täytyy puhdistaa napaa nyt ahkerasti, sillä se saattaa alkaa haisemaan jos sinne pääsee ja jää pöpöjä muhimaan. Siinä vaiheessa jos napa alkaa haista niin ota yhteys neuvolaan, siellä siihen laitetaan Laapista, ainetta joka kuivattaa navan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mamma87^ kirjoitti:

Moi

Meidän vauva on nyt 3 vk ja muutaman päivän ajan on navasta tullut verta!Soitin jo aiemmin neuvolan tädille, mutta nyt en enää kehtaa kun sanoi että normaalia.
Eli siis onko normaalia että verta tulee monena päivänä? Käsitin että navasta ei tulisi enää sitten mitään kun napatynkä on irronnut, mutta onko noin?
Tyhmää kysyn mutta haluan mielenrauhan, kiitos jos viitsitte auttaa:)

hauskaa viikonloppua:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu