ruusun terälehti

gurla

minä kävelin kadulla loputtomia askeleita.. kadulla istui myyjä kaupaten ruusuja. ostin yhden, vailla tarkoitusta. en tiedä miksi, aloin repiä ruusun terälehtiä irti. jotenkin vaistomaisesti. kuljin puiston poikki, ja istuin puiston penkille, ei minulla ollut muutakaan. katsoin ruusuani, josta olin irrottanut jo 4 terälehteä. istuin vain, ja katsoin tyhjyyteen. sitten viereeni tuli joku. en aluksi kehdannut katsoa, mutta minun oli pakko vilkaista. en tuntenut tuota herraa. hän katsoi minua. sitten hän sanoi:

3

568

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ???

      Sanoiko.. ruusun terälehti ?

    • vastaus_

      - Kaunis ruusu neidillä. Rakastaako vai eikö rakasta?

      • lehtiterä

        "Rakastaako vaiko ei rakasta?" Mikä fraasien fraasi.
        Siirryin hieman kauemmaksi miehestä, joka äkkiä näytti silmissäni häneltä. Samanlaisia mesisuisia urpoja niistä äkkiä tulee, kun näkevät naisen raivon ja vielä uinuvan väkivallan. Eivät oikein ota uskoakseen?

        "Terälehti terälehdestä", vastasin hänelle ja piilotin runnellun ruusun kämmenieni väliin. Se on minun ruusuni. "Niin kuin silmä silmästä ja hammas hampaasta, se on terälehti terälehdestä."

        Sille ei tuntunut menevän jakeluun. Yksi terälehti pettämisestä miehen kanssa.Toinen terälehti valehtelusta. Kolmas terälehti vaikenemisesta. Neljäs terälehti ... sitä repiessäni ajattelin repiväni tupon hänen niskahiuksiaan irti, nimenomaan niskahiuksia. Hitaasti ja nauttien.

        Mutta sitä en miehelle selittänyt, katsoin sitä vain alta kulmieni ja käänsin selkäni sille.

        Avasin kämmeneni kuin aamunkajo avaa ruusun terälehdet. Katsoin säälimättä verenpunaista ruusua. Viides terälehti ...


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      348
      7785
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      106
      5537
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      111
      4633
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      27
      4430
    5. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      149
      4325
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      52
      3947
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      157
      3829
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      77
      3727
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      37
      3647
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      85
      3471
    Aihe