Metriheikkejä vartijoina

Eihän sellaisista tumpeista ole tositilanteessa mihinkään! Joku satakiloinen lihaskimppu alkaa hullun raivolla riehumaan on kääpiö heti ottamassa lukua. Vartijassa pitää ollaa näköä ja kokoa, se jo ennaltaehkäisee tilanteita. Ja jos voimaa joutuu käyttämään sitä myös löytyy!
194683
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

100 kiloa lihasta tulee hulluksi niin ei siihen taida 100 kiloa lihasta riittää sitä pidättelemään eli varmaan sillä metri heikillä on apuja, jollei niin tuleepa ainakin pari partiota laittaa sen 100 kiloisen hullun rautoihin.

Kyllä tyhmä saa olla, mut ei tyhmä vartija

Äänestä
  • Ei siinä ole aikaa poliiseja soittaa vaan pitää toimia itse. Kun on kokoa, voimaa ja taitoa niin silloin isokin mies laitetaan rautoihin.

    Äänestä

  • pärjää kirjoitti:

    Ei siinä ole aikaa poliiseja soittaa vaan pitää toimia itse. Kun on kokoa, voimaa ja taitoa niin silloin isokin mies laitetaan rautoihin.

    Pienen vartijan ikuinen ongelma, sitä ei kunnioiteta. Koko antaa kunnioitusta.

    On se vähän eri jos paikalle tulee joku 170cm kukkakeppi tai isokokoinen 190cm vartija.
    Varmasti tämä pikkuvartija pärjää, mutta monesti se pelkkä iso koko rauhoittaa ja jos viel puhetaitoa, niin ei välttämä tarvita voimakeinoja/poliisia.

    Tosin tärkein ominaisuus on puhetaito, sillä moni tilanne selviää myös pikku kavereilta.

    Äänestä

  • ongelma2 kirjoitti:

    Pienen vartijan ikuinen ongelma, sitä ei kunnioiteta. Koko antaa kunnioitusta.

    On se vähän eri jos paikalle tulee joku 170cm kukkakeppi tai isokokoinen 190cm vartija.
    Varmasti tämä pikkuvartija pärjää, mutta monesti se pelkkä iso koko rauhoittaa ja jos viel puhetaitoa, niin ei välttämä tarvita voimakeinoja/poliisia.

    Tosin tärkein ominaisuus on puhetaito, sillä moni tilanne selviää myös pikku kavereilta.

    ...isompi mies/nainen, sen korkeammalta se kaatuu

    Äänestä

  • Hehtometri-Heikki kirjoitti:

    ...isompi mies/nainen, sen korkeammalta se kaatuu

    Tuo on juuri sitä, minä tiedän kaiken, minä olen paras, minä olen vahvin ja taitavin, siis TOSI MIES.
    Olet täysi lapsi aikuisenkehossa! Iältäsi olet n. 18-25 vuotias, jos et todella tuohon ryhmään kuulu, olet jäänyt älyltäsi pienenlapsen tasolle.
    Ehkä sinäkin vielä kasvat, toivottavasti, vaikka epätodennäköistä se on.

    Äänestä

Entäs kun sekopää huumehippiäinen vetää esiin mutkan ja alkaa räiskiä? Siinä tilanteessa kannattaa olla ruumiinrakenne vartijallakin niinkuin Mauri Pekkarisella eikä niinkuin Alexander Karelinilla.

Äänestä
  • Ei niillä mitää mutkia mukana ole! Karelin on juuri sen näköinen ja kokoinen kun vartijan pitääkin olla.

    Äänestä

  • ..?

    Äänestä

  • fasdfa kirjoitti:

    ..?

    Tässä pari ekaksi mieleen tullutta juttua. Afganistan on taas olojen rauhoituttua saamassa unikon viljelyn kunnolla käyntiin. Suomessa hörhö yritti murhata poliisin, mutta kun poliisi ei suostunutkaan murhattavaksi vaan ampui kohti, sitä syytetään tapon yrityksestä.

    Veikkaan että amerikkalaisuuksia alkaa tapahtua Suomessakin, ja vielä kiihtyvällä tahdilla.

    Äänestä

  • Hesan yö kirjoitti:

    Tässä pari ekaksi mieleen tullutta juttua. Afganistan on taas olojen rauhoituttua saamassa unikon viljelyn kunnolla käyntiin. Suomessa hörhö yritti murhata poliisin, mutta kun poliisi ei suostunutkaan murhattavaksi vaan ampui kohti, sitä syytetään tapon yrityksestä.

    Veikkaan että amerikkalaisuuksia alkaa tapahtua Suomessakin, ja vielä kiihtyvällä tahdilla.

    Niinpä, ei äly päätä pakota päättäjillä korkeissa norsunluutorneissaan.

    Tässä nyt tapetilla olevassa tapauksessa annetaan kyllä yhteiskunnalta selvä viesti siitä että (väkivalta)rikollisuudelle ei haluta tehdä mitään. Toisin kuin esim. ylinopeuden ajajille joille kyllä laki löytyy kun itse ostetulla ja kalliisti verotetuilla autoilla ja bensoilla ajelee työpaikan ja kodin väliä hheh.

    Poliisimiehelle kannattavampaa kuin yrittää tehdä työnsä! eli ottaa rosvo kiinni on päästää se pakoon, vaikka on näinkin vaarallinen rikollinen että yrittää tappaa virkamiehen!

    Päästää pakoon vaan ja sanoo ettei mitään ollut tehtävissä, puhumalla ei nyt selvitty, eikä muuta saa tehdä ettei rosvon oikeuksia rikota, raukkaparan.

    Vartijoillahan tämä on jo käytäntö, palkka on mitä on ja onneksi ei ole poliisin velvollisuuksia. Ko. tapauksessa vartijat ja poliisi tekivät yhteistyötä ja hoitivat hommansa mutta kiitoksena on mm. tämä syyte tapon yrityksestä poliisille ja vartijoille varmaan kanssa jotain kivaa keksitään, vaikkapa liikenteen vaarantaminen ja vahingonkorvaukset liikkeen autosta.. hyvää työpäivää kaikille siellä kentällä.

    Äänestä

Täysin hyödyttömiä voimankäyttötilanteissa, mutta asia lakaistaan maton alle puhumalla verbaalisista taidoista, psykologiasta, vartijan muuttuneesta toimenkuvasta, ja leimaamalla asiasta keskustelijat hulluiksi hormonihirviöramboiksi. Käsi sydämelle palstalle kirjoittavat OIKEAT vartijat: Koska olette nähneet naisvartijan yksin pistävän maihin aggressiivisen miehenkokoisen asiakkaan? Ja älökää JUMALAUTA alkako lässyttämään siitä miten olette monta kertaa nähneet että pikkutyttö tomerasti sanoi itärissä hampille ja hamppi uskoi, tai miten naiset ovat monta kertaa puhumalla pärjänneet, ja miten miehet provosoivat paljon enemmän jne...

SIITÄ ei ollut kysymys. Itse selvitän puhumalla 95% tilanteista, niinkuin KAIKKI TÄÄLLÄ!!!

Jokainen joka väittää että AINA kaikkialla selviää puhumalla on idiootti. Itse en haluaisi naisvartijaa selustaa turvaamaan kun seuraavan kerran joku hullu ei kuuntele puhetta vaan käy itseni tai jonkun muun päälle...

Äänestä
  • Itse olen toiminut järjestyksenavalvojana 7 vuotta vartijan tehtävien ohessa, pari viimeistä vuotta esimes tehtävissä, koska sain vakituisen paikan poliisivankilasta. Yksikään asiakas ei ole jäänyt poistotilanteessa poistamatta ja yksikään asiakas joka on pitänyt raudoittaa ei ole jäänyt raudoittamatta ja yksin olen toiminut. Se on ihmisestä kiinni miten sen tekee, oli sulla munat tai ei.

    Tuolla kielenkäytöllä mitä sulla tuossa tekstissä oli havaittavissa, en ihmettele jos joudut useammin voimankäyttötilanteisiin kuin jotkut toiset. Korjaa oma asenne muihin ihmisiin, asiakkaisiin ja työkavereihin, niin saatat nähdä tän asian toisin.

    Tsemmpiä töihis.

    Toivottelee vartija nainen pohjanmaalta.

    Äänestä

  • Miestä pätevämpi kirjoitti:

    Itse olen toiminut järjestyksenavalvojana 7 vuotta vartijan tehtävien ohessa, pari viimeistä vuotta esimes tehtävissä, koska sain vakituisen paikan poliisivankilasta. Yksikään asiakas ei ole jäänyt poistotilanteessa poistamatta ja yksikään asiakas joka on pitänyt raudoittaa ei ole jäänyt raudoittamatta ja yksin olen toiminut. Se on ihmisestä kiinni miten sen tekee, oli sulla munat tai ei.

    Tuolla kielenkäytöllä mitä sulla tuossa tekstissä oli havaittavissa, en ihmettele jos joudut useammin voimankäyttötilanteisiin kuin jotkut toiset. Korjaa oma asenne muihin ihmisiin, asiakkaisiin ja työkavereihin, niin saatat nähdä tän asian toisin.

    Tsemmpiä töihis.

    Toivottelee vartija nainen pohjanmaalta.

    Ehkä olet kerran jonkun saanut rautoihin kun kanta-asiakkaat ovat istuneet päällä. Turha tulla nelihuulen tänne valehtelemaan. Kyllä jämpti on niin....

    Äänestä

Itse olen 173cm pitkä vartijan kloppi ja aina olen selvinnyt puhetaidoilla. Tilanteessa jossa riehuu 100kg äijjä niin silloin on perusteltua käyttää erillaisia välineitä esim kaasua taikka patukkaa, vai?. toinen hauska asia minkä olen huomannut niin kun olen niin lyhyt vartija niin kaikki isot heebot aliarvioi kykyjäni, silloin tilanteen voi kääntää itselleni edulliseksi ja yllätää kaveri. Järjenkäyttö on sallittua kaikissa tilanteissa. Lopuksi vielä että jos olis vaikka alle 150cm niin kaikki tilanteet riippuu siitä kuinka hullu on, uskaltaako tehä jotain kiellettyä.

Äänestä
  • Nostan hattua teille pikkuisille tytöille ja pojille ketkä pärjäätte työssänne huomattavasti itseänne isompia häiriköitä vastaan! Itse en ole vielä koskaan tavannut naista tai pienikokoista miestä kuka olisi hoitanut voimankäyttötilanteet siinä missä isotkin. Useasti olen kyllä kuullut esimerkiksi palvelusopimusta laadittaessa asiakkaan pyytävän mahdollisimman riskin miehen kohteeseensa, esim. sairaalaan, mutta kertaakaan kukaan ei ole pyytänyt, että laittakaan tänne joku pieni ja vikkelä väijy. Kumpa nuo asiakkaatkin ymmärtäisi, että se iso korsto vaan provosoi aggressiivisia ihmisiä ja pikkukaverin pelkkä olemus rauhoittaa äkäisimmänkin asiakkaan, niinkö?

    Oletteko muuten koskaan ajatelleet, että ainakin jv:n työssä sitä kokoa/voimaa tarvitaan usein muuhunkin, kuin painimiseen? Esim. jos joku painava (=läski) asiakas on sammunut/saanut sairaskohtauksen/muuten vaan taju pois, on häntä ihan turha yrittää siirtää/poistaa puhumalla tai millään jiujitsu-niksillä. Tai festarikeikalla lavanedusvaksina ollessa ei pelkkä asenne hirveästi auta, kun pitää nostaa pyörtyneitä pissiksiä ihmisten jaloista paineaidan yli turvaan... näin muutamia esimerkkejä mainitakseni.

    Sen olen myös huomannut useasti, että mitä enemmän voimaa, sitä vähemmän sitä tarvitsee käyttää. Iso kaveri kahmaisee häirikön kainaloon ja kantaa ulos, pikkukaveri antaa "karatea", tai käyttää voimankäyttövälineitä. Kummalla on suurempi riski syyllistyä voimankäytön liioitteluun? Eikä minusta ole kovin kehuttavaa, jos oma uskottavuus on rakennettu sen varaan, että "on niin hullu, että uskaltaa käyttää kovia keinoja". Se hulluus/kovuus/kamppailuharrastus kun ei näy päällepäin, eikä kovien keinojen käyttö ole kummallekaan osapuolelle hyväksi.

    Niin ja lopuksi, monta kertaa olette nähneet todellä hintelän poliisin kentällä... ette yhtään. Entä kynäniska-vartijan..useita. Kumpi ammattikunta nauttii suurempaa arvostusta? Voisiko tälläkin asialla olla tekemistä sen suhteen, laajempien toimivaltuuksien,paremman koulutuksen yms. lisäksi?

    Lopettakaa se tekosyiden ja selitysten keksiminen ja menkää salille. Jokaisesta voi tulla iso ja vahva, kunhan viitsii tehdä työtä sen eteen! Onhan noista kiinalaista huitomislajeistakin hyötyä hätävarjelutilanteessa, mutta varsinaista voimankäyttöä et niissä opi.

    Terveisin: entinen kynäniska budoka, nykyinen voimankäytön kouluttaja

    Äänestä

  • Voimankäytön kouluttaja kirjoitti:

    Nostan hattua teille pikkuisille tytöille ja pojille ketkä pärjäätte työssänne huomattavasti itseänne isompia häiriköitä vastaan! Itse en ole vielä koskaan tavannut naista tai pienikokoista miestä kuka olisi hoitanut voimankäyttötilanteet siinä missä isotkin. Useasti olen kyllä kuullut esimerkiksi palvelusopimusta laadittaessa asiakkaan pyytävän mahdollisimman riskin miehen kohteeseensa, esim. sairaalaan, mutta kertaakaan kukaan ei ole pyytänyt, että laittakaan tänne joku pieni ja vikkelä väijy. Kumpa nuo asiakkaatkin ymmärtäisi, että se iso korsto vaan provosoi aggressiivisia ihmisiä ja pikkukaverin pelkkä olemus rauhoittaa äkäisimmänkin asiakkaan, niinkö?

    Oletteko muuten koskaan ajatelleet, että ainakin jv:n työssä sitä kokoa/voimaa tarvitaan usein muuhunkin, kuin painimiseen? Esim. jos joku painava (=läski) asiakas on sammunut/saanut sairaskohtauksen/muuten vaan taju pois, on häntä ihan turha yrittää siirtää/poistaa puhumalla tai millään jiujitsu-niksillä. Tai festarikeikalla lavanedusvaksina ollessa ei pelkkä asenne hirveästi auta, kun pitää nostaa pyörtyneitä pissiksiä ihmisten jaloista paineaidan yli turvaan... näin muutamia esimerkkejä mainitakseni.

    Sen olen myös huomannut useasti, että mitä enemmän voimaa, sitä vähemmän sitä tarvitsee käyttää. Iso kaveri kahmaisee häirikön kainaloon ja kantaa ulos, pikkukaveri antaa "karatea", tai käyttää voimankäyttövälineitä. Kummalla on suurempi riski syyllistyä voimankäytön liioitteluun? Eikä minusta ole kovin kehuttavaa, jos oma uskottavuus on rakennettu sen varaan, että "on niin hullu, että uskaltaa käyttää kovia keinoja". Se hulluus/kovuus/kamppailuharrastus kun ei näy päällepäin, eikä kovien keinojen käyttö ole kummallekaan osapuolelle hyväksi.

    Niin ja lopuksi, monta kertaa olette nähneet todellä hintelän poliisin kentällä... ette yhtään. Entä kynäniska-vartijan..useita. Kumpi ammattikunta nauttii suurempaa arvostusta? Voisiko tälläkin asialla olla tekemistä sen suhteen, laajempien toimivaltuuksien,paremman koulutuksen yms. lisäksi?

    Lopettakaa se tekosyiden ja selitysten keksiminen ja menkää salille. Jokaisesta voi tulla iso ja vahva, kunhan viitsii tehdä työtä sen eteen! Onhan noista kiinalaista huitomislajeistakin hyötyä hätävarjelutilanteessa, mutta varsinaista voimankäyttöä et niissä opi.

    Terveisin: entinen kynäniska budoka, nykyinen voimankäytön kouluttaja

    ...tyhjentävä kirjoitus. Ei mitään lisättävää.

    Äänestä

On totta että isokoko rauhoittaa mutta sillä ei todellisuudessa ole mitään tekemistä sen kanssa jos joku rupee riuhumaan olen itte n 170cm 60kg ja ollut vartijana n8v ja voin sanoo että tilanteita on matkanvarrelle tullut mutta kaikista on selvitty ei se koko aina ratkaise vaan se mitä tekee en itse aliarvioi ikinä "asiakasta" oli se sitten iso tai pieni vaan toimin tilanteen mukaan ikinä en ole kiivenny lipputankoon pakoon tai juossu ison vartijan seläntaakse piiloon vaan pidän itteni vireessä lenkkeilen, käyn salilla, harrastan muutenkin itse puolustusta, pidän välineeni kunnossa ja sitä paitsi 99,9% hoituu puheella siinä tulee vähemmän hiki totuus on se että isoilla varjoilla / pokeilla on paljon enemmän tilanteita kun meillä "pienillä" johtuen tietenkin kossta miksi meille möykättäisiin koska meitä ei pidetä haasteena mutta kun meille nöykätään niin sitten ihmetellään yhtäkkiä naama lattiassa et kuinkas tässä näin kävi ja muuten mulla on työ parina 145cm pitkä nainen ja olen 100% tyytyväinen osaava pari hoitaa mun kassa tilanteen kuin tilanteen

Äänestä
  • ...vitun provo.

    Äänestä

  • ....... kirjoitti:

    ...vitun provo.

    Täys provo "meriheikkejä" on joka puolella :) pientä ironiaa pitää olla :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Miksi ihmeessä kirjoitti:

Eihän sellaisista tumpeista ole tositilanteessa mihinkään! Joku satakiloinen lihaskimppu alkaa hullun raivolla riehumaan on kääpiö heti ottamassa lukua. Vartijassa pitää ollaa näköä ja kokoa, se jo ennaltaehkäisee tilanteita. Ja jos voimaa joutuu käyttämään sitä myös löytyy!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu