Olen niin tyhmä etten tiedä, mikä on pitkäsoitto. Valistakaa.
Mitä tarkoittaa pitkäsoitto
8
8852
Vastaukset
- Dave_From_Sheffield
Yleensä albumia.
- Chemist1l
Vinyyleistä jäänyt nimitys.
- äitiparta
Olet tässä ihan asialliset vastaukset jo saanutkin, mutta lisään vielä.
Kysehän on siis ns. vinyyleistä eli LP-levyistä, joka on lyhenne sanoista long play.
Nimitys tulee siitä kun käytössä oli singlejä, kahden biisin levyjä, ja sitten tehtiin näitä pitkäsoittoja, jossa oli artistilta tai artisteilta enemmän tavaraa.
Jos nyt on kyse esimerkiksi musiikaaleista, niin suositun musikaalin nimikappale julkaistiin singlenä, sinkun a-puolella tämä nimikappale ja b-puolella jokin toinen kappale musikaalista.
Sitten pitkäsoittona eli LP:nä julkaistiin ehkä koko musikaali.
Tietämättömyys ei ole tyhmyyttä, se on vain tiedon puutetta. Tieto tulee oppimalla ja oppimiseen kuuluu kysyminen. Tyhmää on olla kysymättä ja ilmankin näytellä tietävämpää kuin on.
Kaikkea hyvää sulle. :-)- Aivot hitaalla!
Niin mitä eroa on albumilla ja pitkäsoitolla?
- record mania
Aivot hitaalla! kirjoitti:
Niin mitä eroa on albumilla ja pitkäsoitolla?
ei käytännössä mitään muuta kuin nimi.
vinyylikeräilijälle pitkäsoitto on vinyylillä julkaistu albumi ja albumi on albumi.
molemmat kuolevia käsitteitä muuttuvilla ja digitalisoituvilla markkinoilla, joissa ihmiset ostavat yksittäisiä biisejä ilman mitään tietoa kokonaisuudesta. - Anonyymi
Ja siinä sinkun ja pitkäsoiton välissä vielä EP
- Anonyymi
No se on vain semmonen tyhjäntoimittajien keksimä sana ! Juhannuksena joku haitaristi joka osaa yhden kappaleen ja soittaa sitä koko illan pienessä kaljassa .
Se on pitkäsoitto ,mutta soittakoon vain se kuuluu suomen juhannukseen .
Mulla on pasuuna ja huono soittotaito kuunnelkaa. - Anonyymi
mitä paskaa kukaan ei tiedä mikä on pitkäsoitto
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2942593- 196990
- 55782
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti120713- 54608
Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?15526- 51525
Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?52494- 40494
- 55485