Maine coon sisäkissana?

Maatiaisihminen

Joskus elämässäni tahtoisin maine coon -kissan. Voiko sitä pitää sisäkissana, vai onko se niin peto että sen pitää päästä ulos? Minulla on nyt kaksi maatiaiskissaa, syntyneet 17.5.03. Jos sen maine coonin hankkisin 10 vuoden sisään, ystävystyisivätköhän nämä pojat pennun kanssa, jos sen ottaisi perheeseen esim. muuton yhteydessä, niin koti ei olisi aluksi kenenkään reviiriä?

Paljonko maine coonit maksaa? Ei tarvitse olla näyttelytasoa.

2

658

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sip-su

      Jos haluat oikean mainarin, tuskin saat sellaista ulkokissaksi. Vastuulliset rekisteröidyt kasvattajat luovuttavat kissoja vain sisäkissoiksi, jotka ulkoilevat vain valvotusti. Ja hyvä niin, vielä kun maatiaistenkin kanssa päästäisiin samaan.

      Hinnan ja rotutietoutta saat suomen rotukissayhdistyksen ja kissaliiton sivuilta, sekä googlettamalla mainarisivuja. Varmaankin siinä 700 pintaan maksaa.

      Kyllä vanhatkin kissat voivat tottua tulokkaaseen. Se riippuu niin paljon kissan luonteesta, jonka sinä tunnet parhaiten. Luulen, että mitä aikaisemmin, sitä parempi. Järkevä tutustuttaminen feliwayn kansa ja hajunvaihtaminen ennen kohtaamista auttanee asiaa.

    • Antero..

      Maine Coon sopii alkuperästään huolimatta hyvin sisäkissaksi. Kaupunkilaistuneessa ympäristössä ei kenenkään pitäisi päästää kissaansa juoksentelemaan vapaasti, sillä vaara vaanii aina. Maine Coonin päästäminen vapaaksi ulos on erityisen vaarallista, sillä sen metsästysvaisto on voimakkaasti kehittynyt ja sen reviiri voi olla ällistyttävän suuri. Näin ollen se voi helposti kulkeutua hyvinkin kauaksi kotoaan. Maine Coonit ovat innokkaita kiipeilijöitä; onkin tärkeää, että sillä on käytettävissään korkea kiipeily/raapimispuu, jota pitkin kissa sujahtelee ylös alas – aina pää edellä. Maine Coonin leikit muistuttavat usein koiran leikkejä, se rakastaa kaikenlaisia takaa-ajo- sekä piilo- ja vaanimisleikkejä ja noutaa mielellään tavaroita.

      Linkki kotisivullemme:

      http://www.kolumbus.fi/mainecoon/

      Katso myös kasvattajien sivuja

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      94
      1739
    2. Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.

      https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr
      Maailman menoa
      240
      1533
    3. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      89
      1346
    4. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      65
      1015
    5. Aika usein mietin sitä

      Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t
      Ikävä
      46
      921
    6. Rakastan sinua ja

      Tiedät sen.
      Ikävä
      47
      908
    7. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      38
      898
    8. Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !

      Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si
      Suomussalmi
      9
      884
    9. On ikävä sua

      Rakas ❤️.
      Ikävä
      46
      852
    10. IS Viikonloppu 26.-27.4.2025

      Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika
      Sanaristikot
      35
      829
    Aihe