Asensin wintoosan uudelleen ide kiintolevylle ja kakkos levynä oleva maxtorin 200gb sata-kiintolevy meni jotenkin juntturaan. levy on osioitu kahteen osaan ja toinen toimii mainiosti mutta toisella olevat tiedot näkyvät mutta niitä ei saa avattua (tulee teksti KÄYTTÖ ESTETTY kun yrittää avata jotain kansiota...)Oisko kellään kotain vinkkiä millä pelastaa tiedostot???
SATA APUA!!!
Rahikainen
3620
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
ole jotain salattua tai pakattua osiota.
Jos on, niin salausavain hävisi uuden
windowsin myötä.
Kokemus on osoittanut tällaisissa tapauksissa
että "good-bye, data".
Ota kansion asetuksista->"Näytä" -välilehdeltä pois rasti kohdasta "käytä yksinkertaista tiedostojen jakoa", jos se on valittuna.
Sitten klikkaa hiiren oikealla kansiota tai osiota jota et saa avatuksi ja valitse "Ominaisuudet".
"Suojaus" -valilehdella klikkaa "lisäasetukset".
Klikkaa "omistaja" -välilehteä.
Muuta uudeksi omistajaksi itsesi. Rastista en varmaksi tiedä siinä alhaalla "korvaa omistaja alisäiliöissä ja objekteissa".
Nyt voit vielä laittaa itsellesi käyttöoikeudet, jos niitä ei vielä ole.
Klikkaa "OK" tai "käytä" joka kohdassa että kuittaantuu!
Jos on HOME versio, sinun täytyy mennä vikasietotilaan (F8 bootatessa)järjestelmänvalvojana saadaksesi nämä asetukset tehtyä.
Miljoona kiitosta! TOIMII! Löytyyhän täältä vielä sellaisiakin henkilöitä jotka viitsivät auttaa ja vastata asiallisesti!