Uusi

Jos muutaman koneen verkko, niin DNS:ää ei tarvinne asentaa. (Serveriä tarvitaan lähinnä tietokannan pyörittämiseen ja AD:ta varten. (Tosin AD käyttää DNS:ää?)

Mikä olisi hyvä Fully Qualified Domain Name. Joku xyz.local?
2238
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Jos meinaat laittaa ad:n, on oikein toimiva dns sen edellytys. Domainin nimenä voit käyttää mitä vaan sisäverkossa. Jotkut laittavat esim ad.firma.fi tällä vältät sen että joutuisit sisäverkon dns:ssä ylläpitään "firma.fi" osoitteita jotka ovat domainisi ulkopuolella kuten www.firma.fi, ftp.firma.fi jne.
Aikoinaan MS on suositellut tota xxx.local tapaa mutta ei enään. Ja kyllä, serveriä voi käyttää moneen asiaan, vaikka yhteisten tiedostojen paikkana.

Äänestä
  • tästä. Joten DNS pitää asentaa ja serverin verkkoasetuksissa laitetaan DNS osoittamaan omaan IP-osoittteeseen ja DNS:n hallinnassa Forwarders-välilehdelle laitetaan ISP:n tarjoamat DNS-osoitteet.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


toimialue? kirjoitti:

Jos muutaman koneen verkko, niin DNS:ää ei tarvinne asentaa. (Serveriä tarvitaan lähinnä tietokannan pyörittämiseen ja AD:ta varten. (Tosin AD käyttää DNS:ää?)

Mikä olisi hyvä Fully Qualified Domain Name. Joku xyz.local?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu