madeiralle

Haluaisimme tietää levadoista. Riittääkö lenkkarit vai täytyykö varautua vaelluskengillä? Mistä reitistä kannattaisi aloittaa. Muu pukeutuminen levadoille (tammikuussa)? Muuta huomioon otettavaa?

Kaikki muukin tieto on tervetullutta! Otettiin äkkilähtö ja valmistautuminen matkaan on vähän heikolla kantimilla!
51634
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Opaskirjoja saa paikanpäältä ja matkatoimistosta tai jostain turistilutiikista saa suomekielelläkin.
Levadoita on eri tasoisia ja hyvällä säällä lenkkarit riittävät johinkin niistä. Mutta kestääkö pää jyrkänteitä ;-))

Äänestä

Katsopa soneraplazan keskustelu/Portugali sivuilta, sieltä löytyy paljon tietoa Madeirasta.

Äänestä

Olimme Madeiralla viikon joulukuun lopussa. Teimme yhden levada-vaelluksen, joka oli 11 kilometrin reitti Ribeiro friosta Portelaan. Tämä reitti taitaa olla saaren suosituin, ja se onkin maisemallisesti aivan upea. Vaikeustasoltaan se on 2 (asteikolla 1-3). Aikaa meni n. 4,5 tuntia. Tavallisilla lenkkareilla pärjäsi ihan hyvin. Muina varusteina oli pitkät ulkoiluhousut ja tuuli-/verkkatakit. Reppu kannattaa ottaa mukaan ja sinne eväitä ja kamera - ehdottomasti! Levada-reitti kulki korkealla, ja siellä oli viileämpää kuin alhaalla Funchalin kaupungissa, joten pitkähihaista täytyi ehdottomasti olla päällä. On hyvä ottaa myös sateenvarjot tai sadetakit mukaan sadekuurojen varalta.

Hyvää matkaa!

Äänestä

Ainakin suosituimmalla levadalla Ribeiro Friosta Portelaan pärjää lenkkareilla,lämmintä vaatetta kannattaa kuitenkin olla.Mutta on myös sellaisia levadoita,joissa on pitkiäkin tunneleita matkan varrella ja tunneleissa useimmiten vettä.Eli hyvä taskulamppu ja vedenpitävät vaelluskengät ovat silloin tarpeen.Itse sain ainakin ollessani ekaa kertaa Madeiralla,Aurinkomatkojen kautta hommattua Raimundo Quintalin Madeiran levadat ja luontopolut.On suomenkielinen erittäin hyvä levadaopas,joka esittelee peräti 50 eri polkua.Siitä vaan reippailemaan!

Äänestä

Sateen jälkeen ei kannata lähteä levadalle, on liian kuraista. Tai ainakin meillä oli sillä reitillä, jonka teimme marraskuussa. Tuo reitti kulki Montesta Camachaan päin (7 km) ja se oli matkanjärjestäjän reitti eli opas oli mukana.
Olin itse pelkillä lenkkareilla ja reitin jälkeen oli lenkkarit aivan kurassa nilkkoja myöten.
Edellisenä päivänä oli satanut ja reitti oli sen takia kurainen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mitäh?!? kirjoitti:

Haluaisimme tietää levadoista. Riittääkö lenkkarit vai täytyykö varautua vaelluskengillä? Mistä reitistä kannattaisi aloittaa. Muu pukeutuminen levadoille (tammikuussa)? Muuta huomioon otettavaa?

Kaikki muukin tieto on tervetullutta! Otettiin äkkilähtö ja valmistautuminen matkaan on vähän heikolla kantimilla!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu