Kameran hankinta edessä

Samppa

Hei!

Tuossa tullut noin vuosi kuvailtua suht vanhalla pokkarilla jonka kuvanlaatu on suoraan sanottuna surkea. Joten olisi nyt harkinnassa uuden kameran osto, mutta kun on alkanut noita kameroita etsimään niin niitä on paljon eikä niistä sitten osaa päättää, joten päätin tänne tulla kysäsemään ihmisten kokemuksia eri kameroista. Itse olen katsellut noita järkkäreiltä mutta tuntuvat kuiten kin hiukan liian kalliilta lisävarusteineen raha tilanteelleni. Rahaa olisi tarkoitus sijoittaa n. 300-400e.

Kuvaus kohteena on lähinnä ollut kaupunki/luonto, ja suurimmaksi osaksi hämärään aikaan.

Kiitokset jo etukäteen vastanneille.

4

756

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dikipokkarilla...

      ...hämärässä ja itket kuvan laatua ei vika ole kamerassa vaan jossain muualla.

      Pistä tuohon hintaasi yksi nolla lisää ja sitten
      vielä muutama satanen kunnon jalustaan.....;)

      Kirjastossa on aiheesta tietoa ilmaiseksi. Ja täälläkin - haku vaan päälle.

    • mike

      Kiinostaako alle vuoden vanhan Panasonic FZ-20 osto? vähän käytetty, uudenveroinen, lisävarusteet

      [email protected]

    • urpo

      Riippuen tietysti siitä mitä hämäräkuvauksella tarkoitat. Jos kysymyksessä on maisema tai joku muu liikkumaton kohde, ei näihin hintoihin nollia perään tarvita. Lähinnä tulisi mieleen Canon Powershot A620 tai Nikonin Coolpix sarjasta joku 400 euron pintaan oleva malli. Otappa selvää löytyykö noista malleista manuaalisäädöt vähintään 8-10 sekunnin ajalle, sekä samanaikainen aukon manuaalisäätö. Jos löytyy niin kohteesta riippuen hämäräkuvaus voisi onnistua paremmin. Tietysti myös jalusta on välttämätön.
      Silti liikukaan pokkarienkin kesken varsin köykäsessä sarjassa. Jos tarkoituksesi on kuvata yleensä huonoissa valaistusolosuhteissa sekä sisällä, että ulkona ja kohde on liikkuva, pokkarit on syytä unohtaa heti alkuunsa.

      • Sen verran tähän haluisin kommentoida,että saahan nyt pokkarillakin jonkin moisia kuvia hämärällä.Itse olen käyttänyt tota Canonin G2:sta,jossa on erilaisia valotusohjelmia,mutta myös manuaali vaihtoehto.Eli voit aukot ja valotusjan laittaa käsin.Minun mielestä tämän tyyppinen kamera on erinomaisen hyvä peli harjoitellessa aikavalotusta!Näkee(eikä paljoo maksa edes,heh) heti jotta oliko aukkoa liikaa,taikka aikaa..vaiko liian vähän.Tietenkin lcd-näyttö ei ole tohon ihan paras,mut suunnat siitäkin näkee.Sitten kun koneella kotona katseleepi,niin näkee aika hyvin.Ja ei kun lisää harjoittelemaan!Pikku hiljaa siitä sitten jyvälle pääsee,kun rupeaa kuvat vähän olemaan sinne päin.Valokuvaus kyllä on sellainen harrastus,ettei tässä valmiiksi tule..Mut toisaalta..joku nero on sanonut,että "kehitys loppuu tyytyväisyyteen".Eli aina on vähän parantamisen varaa kuvissa.
        Sitten kun ton jälkeen rupeaa vaatimukset kasvamaan,niin on järkkärin vuoro.Siihen siirtyminen olenee helpompaa,kuin että heti joutuu kylmiltään aukot yms harjoittelemaan "pakolla".

        Eli kysymykseesi vastaus on,että Canonin G-sarja on aika hyvä.Kenno kohisee suhteellisen vähän ja optiikka on suhteellisen valovoimainen.Varmasti monella muulla merkillä on kanssa saman tyylisiä kameroita.Toi www.Dpreview.com sivu on kyllä loistava noitten vertailujen tekemiseen!

        Tuohon linkkiin laitoin omia kuvia,jotka on tolla G2:sella otettu.

        http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000009&conference=4500000000000508&posting=22000000013237324

        Lykkyä pyttyyn kamerakaupoilla!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      147
      3942
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      12
      3491
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      46
      2933
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      2862
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      143
      2524
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      50
      2184
    7. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      16
      1398
    8. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      100
      1390
    9. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      63
      1304
    10. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      38
      1179
    Aihe