hey. olen 14v tyttö 162/59, eikä menkat oo vieläkään alkanu... kaikilla kavereilla on ja hiukan on alkanu mietityttään että onkohan ihan tavallista. harrastan 4-5 kertaa viikossa urheilua ja syön monipuolisesti. kuulin jostain joskus että 15 vuotiaana jos ei ole alkanut niin pitää mennä terkkarille tai lääkärille. onko normaalia?
menkat?
tyttölapsonen91
6502
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
onko valkovuotoo?.kaikki oikeestaa riippu itestää .. onha niiit keillä on alkanu vast 17 vee..:*
Minusta se oli niin että jos kuuteentoista ikävuoteen mennessä ei ole alkanut, niin sitten lääkäriin. Jos muuten oot kehittynyt niin kuin pitää niin en usko että on hätää.
vasta 16 vuotiaana pitää ruveta huolehtimaan, jos ei ole alkanu. tosi monella alkaakin vasta 15-16 vuotiaana. mutta jos asia mietityttää sua niin voit mennä keskustelemaan kouluterveydenhoitajan kanssa, sillä et ole kovin laihakaan. mulla alkoi 14-vuotiaana.
Ole onnellinen, etteivät vielä ole alkaneet. Itselläni alkoi jo 10-vuotiaana kuukautiset. Siitä tähän päivään asti, eli yli 11 vuotta, ovat kuukautiset olleet yhtä helvettiä. Tuossa joku kyseli että helpottaako vanhemmiten...minulle samaa puhuttiin lapsena(!! Tuntuu kyllä vieläkin niin "epäreilulta" että sen ikäinen LAPSI joutuu kestämään sellaisia), mutta eivät ole vieläkään helpottaneet. E-pillereitä, kotikonsteja ja monia reseptilääkkeitä kokeiltu mutta silti menee viikko sängyssä ja oksentamisen parissa. Nauti nyt vielä, sillä ei sitä voi tietää millainen kuukautishelvetti ketäkin odottaa.
pelottele, voi menkat olla melko kivuttomatkin. Mulla ei ainakaan oo kipuja.
vaan se, että koskaan ei kuitenkaan tossa vaiheessa tiedä joten nauttis nyt täysillä!