Ragdoll ja maatiaiskissa

Kuinka hyvin nämä kaksi tulisivat toimeen?Mietin vain,että jos hankkisin viisivuotialle tyttökissalle seuraksi Ragdollin niin kuinkahan kävisi...

2

376

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kati-74

      Meillä oli ennestään melkein 7-v leikattu maatiaiskolli kun syksyllä saapui ragdollpentu joka myös kolli. Todella vähän oli vaikeuksia pennun kotiutumisessa, toki vanhempi välillä näyttää kumpi on pomo jos nuoremman "leikki" menee liian pitkälle. Eivät ole vielä kuitenkaan sydänystäviä mutta kumpikaan ei ole loukannut toistaan vaikka "tappelut" tuntuvatkin joskus olevan ihan totta eikä leikkiä...kumpikaan ei kyllä esim:käytä kynsiään toista mäiskiessään ; )

      Toki kissat on yksilöitä joten ei voi olla ikuna varma miten sopivat yhteen. Mutta kannattaa ainakin muistaa antaa kissojen tutustua pikku hiljaa toisiinsa ja toisen hajuihin...ja tärkeää on myös muistaa että jo talossa oleva saa paljon huomiota ettei tunne turhaan mustasukkaisuutta uudelle kissalle.

      Hienoa rotua ainakin mietit : ) Vuosia tuosta raggarista haaveiltiin ja on vieläkin ihanampi kuin kuviteltiin...vaikka villi pikkasen onkin näin pentuna : )

      • Kati-74

        Ai juu se vielä unohtui että kissoilla on ollut alusta asti yhteiset ruoka-ja juomakipot ja kertaakaan eivät niistä ole riidelleen...hienosti syövät yhdessä : )


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2459
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      72
      2291
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      200
      1286
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      112
      1112
    5. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      71
      1088
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      220
      932
    7. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      909
    8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      10
      837
    9. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      47
      779
    10. Ylipainoiset naiset ovat kokeneet kiusallisen ilmiön deittaillessa

      Moni pluskoon nainen kertoo kohtaavansa deittailussa yllättävän ja kiusallisen ilmiön: alussa on luvassa romanssi, mutta
      Suhteen aloittaminen
      52
      766
    Aihe