Niin onko tehty lähiaikoina jotain testiä mikä olisi paras?
Mikä teidän mielestänne on paras?
Mikä teidän mielestänne on paras?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Siinä se. Tietokoneen käyttäjä paras poistaja.
Yhdellä ei siis pärjää jos koneen haluaa pitää puhtaana kaikesta spywarekamasta.Jos et pahemmin surffaile muuta kuin pankin tai operaattorisi sivuilla niin voi ehkä pärjäillä yhdelläkin,mutta jos käytät nettiä monipuolisesti niin kyllä niitä koneelle tulee.
Ad-aware on mainostusohjelmien poistaja,kuten nimikin sanoo.
Spybot on vakoilubottien poistaja.
Spyware blaster estää em.ohjelmia asentumasta,se ei siis poista mitään.
Ms antispyware vastaa ad-awarea mutta on mielestäni hieman tehokkaampi nykyään.
Nämä kaikki voi ihanhyvin ladata koneeseen,ne on ilmaisia eivätkä ole paljon levytilaa vieviä.
Nämä löytyy mun koneelta.
Voinko laittaa vielä Spybotin?
Haittaako se näitä ohjelmia?
Tarvitsenko sitä?
ei spybotista mitään haittaakaan ole. itelä on sekin koneella. Mutta mitään spywarea ei kyllä koneella koskaan ole kun käytän Firefoxia ja on tuo Spywareblaster.
ihan hätävarjelunliioitteluun pidä mennä, mielestäni riittää hyvin kun ajaa ad-awaren kerran viikossa.
Kysyjä puhui haittaohjelmista. Pieni tarkennus..
Ad-Aware ei poista haitta-ohjemia. Se poistaa
nimensä mukaisesti aware-ohjelmia. Näitä ovat esim.
vakoilu-ja mainosohjelmat. Haitta-ohjelmat ovat
taas aivan jotain muuta..
haittaohjelmien torjunnan hoitaa SpywareBlaster, joka nimestään huolimatta hoitaa senkin puolen, ja hyvin hoitaakin.
Mikropiltissä oli Linux-testi joku kuukausi sitten. Niistä kun jonkun asennat niin ei enää tarvitse haittaohjelmista huolehtia.
Slackware on paras. www.slackware.com
on ainakin helevetin tehokas. Yli tuhat ohjelmaa asennettuna, eikä yhtään haittasellaista ole näkynyt. (Jos ei Windows-haittiksia lasketa, nehän on vain hassuja pullanmuruja joita tulee roskapostista ja aika monilta nettisivuilta.)