Jos ja kun äiti yksin hoitaa lasta kellon ympäri, mitä hän keksisi niihin väleihin vauvalle "tekemistä" kun kaikki tutut leikit on käyty ja äiti haluaisi keskittyä johonkin muuhunkin välillä kuin huomiota vaativaan, aina hetken kuluttua kitisevään vauvaan. Onko mitään keinoja olemassa vai pitääkö taas rientää vauvan luo ja alkaa viihdyttämään tätä kunnes yöunten aika koittaa? Totta toki turha kysyä, mutta joskus sitä vain yksinkertaisesti väsyy vauvan ehdoilla elämiseen. En edes tajua miksi kysyn tällaisia. En jaksaisi tehdä nyt mitään muuta kuin olla yhden päivän ilman ihmisiä ja ilman vauvan luona minuutin välein juoksemista. Menisin ensi töikseni suihkuun..mutta kun ei, vauva kitisee ja narisee vaan, aivan kuin silläkin olisi tosi tylsää,teki mitä tahansa.
arkijuttuja vauvalle?
5kk
61047
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
sellainen puuhakaari lattialle voisi toimia ainakin jonkin aikaa tai sitteri johon kuuluu sellainen lelukaari..
Meillä on jus semmonen puuha/lelukaari ja vauva viihtyy siinä pitkiäkin aikoja. Välillä se jopa nukahtaa siihen kesken touhuilun.
on semmoinen, ja toimii! :)
meillä.Mutta koitappa kantoliinaa tai selkäkantoreppua.pystyt unohtamaan vauvan sinne...viihtyy ainakin meillä.Ja kattilankannet ja kattilat olivat tosi mielenkiintoisia hetken aikaa.Meillä tosin 5 kk vauva nukkui ulkona piiiitttkiä päiväunia.tai sitten 3-4 lyhyemmät
Mä kans suosittelen lelukaarta, tosin jossain vaiheessa se ottaa vaan kyytiä kun lapsi alkaa liikkumaan.:)
Paljon mielenkiintoisia leluja ym ja välillä tietysti äitin syliä ja yhdessä "leikkimistä". Hyppykiikku on myös mukava vehje, kunhan pitää siinä vain vartin verran kerrallaan, kerran pari päivässä.
Myöhemmin kävelytuoli on mukava kapine, jolla vauva pääsee vähän tutustumaan itsenäisesti paikkoihin.
Kun meidänkin tyttö tuli 5 kk, niin tuntuu, että sitä pitäisi kokoajan viihdyttää. Meillä on ollut lelukaari ja viihtyi siellä tosi hyvin ennen, mutta ei enää. Luin jostakin, että juuri n 5 kk iässä lapsi kyllästyy leluihinsa ja haluaa jatkuvasti uusia virikkeitä, elikä lohduttaudutaan sillä, että tämä on normaalia kehitystä ja ohimenevää.
Tyttöni nukkuu lyhyitä päikkäreitä (yöt nukkuukin onneksi hyvin) ja minullekkin tulee päivällä joskus tunnen, että please, enkö saisi hetken aikaa olla itsekseni.
On tämä kuitenkin niin ihanaa, kun saa seuraa oman lapsen kehitystä ja huomata, kuinka hän oppii jatkuvasti uutta. Tsemppiä sinulle.